CHARITA: Prvý hospic v SR je aj po 15 rokoch špičkovým zariadením
TASR
TASR

CHARITA: Prvý hospic v SR je aj po 15 rokoch špičkovým zariadením

Minulý rok ošetrila Slovenská katolícka charita 181 chorých ľudí v domácnostiach prostredníctvom mobilnej hospicovej starostlivosti.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR Maro Černý

Bratislava 13. októbra (TASR) - Verejnosť si pripomína v sobotu (13.10.) Svetový deň hospicovej a paliatívnej starostlivosti. Slovenská katolícka charita pri tejto príležitosti upriamuje pozornosť na prvý hospic na Slovensku - charitný Hospic Matky Terezy, ktorý po 15 rokoch od svojho vzniku patrí medzi špičkové zariadenia. Informovala o tom Sylvia Hamadejová zo Slovenskej katolíckej charity (SKCH).

Minulý rok ošetrila Slovenská katolícka charita 181 chorých ľudí v domácnostiach prostredníctvom mobilnej hospicovej starostlivosti a 360 klientom vytvorila takýto priestor v troch hospicových zariadeniach – v Dome pokoja a zmieru u Bernadetky v Nitre, v Hospici sv. Alžbety v Ľubici a v najstaršom hospici na Slovensku, v Hospici Matky Terezy v Bardejovskej Novej Vsi.

Hospic v Bardejovskej Novej Vsi je dnes podľa Hamadejovej špičkou vo svojom odbore a o jeho služby majú klienti neustály záujem. Dôraz v zariadení podľa nej kladú najmä na profesionálny a zároveň ľudský prístup.

Hospic Matky Terezy slávnostne otvorili 1. júla 2003. Prvý hospic na Slovensku bol vybudovaný z ruiny bývalej základnej školy. "Postele sme pozháňali z rôznych fár, vyzeralo to ako v turistickej ubytovni," zaspomínal Jozef Krajči, jeden zo zakladateľov zariadenia. Z otvorenia hospicu má aj túto príhodu: "Pacient sa pýtal, že dokedy bude tá ceremónia trvať, dokedy ho budú sestričky toľko obskakovať. No a keď sa slávnostné otvorenie skončilo a sestričky pacienta stále obskakovali, mal pocit, že je v nebi, bol šťastný."

Inšpiráciu aj pomoc našiel východoslovenský hospic pred rokmi v Česku i Poľsku, kde mali s hospicovou a paliatívnou starostlivosťou väčšie skúsenosti. Podľa Hamadejovej dnes je Hospic Matky Terezy zariadenie s výborným vybavením, s vyspelým a vzdelaným personálom. Ten pomáha nielen pacientom, ale aj ich príbuzným.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…