EÚ ocenila 22 miest za inovácie
TASR
TASR

EÚ ocenila 22 miest za inovácie

Financie za projekty v oblasti prispôsobenia sa klimatickým zmenám získali napríklad Amsterdam, Barcelona či Paríž.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Brusel 11. októbra (TASR) - Európska komisia (EK) v stredu vyhlásila zoznam 22 víťazných miest v rámci minuloročnej 3. výzvy na predkladanie projektov súvisiacich s iniciatívou Mestské inovatívne opatrenia.

Európsky fond regionálneho rozvoja (ERDF) vyčlenil sumu 92 miliónov eur, ktorou podporí inovatívne riešenia mestských problémov, ako sú napríklad kvalita ovzdušia, zmena klímy, bývanie a pracovné miesta a zručnosti pre miestne hospodárstvo.

Eurokomisárka pre regionálnu politiku Corina Cretuová v správe pre médiá upozornila, že vďaka výzvam na predkladanie projektov sa mesta v EÚ menia na "skutočné laboratóriá", keď sa zavádzajú riešenia, ktoré majú potenciál zlepšiť kvalitu života vo všetkých mestách na svete.

Na základe 3. výzvy na predkladanie projektov v rámci iniciatívy Mestské inovatívne opatrenia získalo finančné prostriedky v uvedených oblastiach 22 európskych miest:

Financie za projekty v oblasti prispôsobenia sa klimatickým zmenám získali Amsterdam (Holandsko), Barcelona (Španielsko), Paríž (Francúzsko), Riba-roja de Túria (Španielsko), Samospráva aglomerácie Veľký Manchester (Spojené kráľovstvo), Sevilla (Španielsko).

V kategórii kvalita ovzdušia financie pôjdu pre Bredu (Holandsko), Helsinki (Fínsko), Metropolu Aix-Marseille-Provence (Francúzsko), Ostravu (Česká republika) a Portici (Taliansko).

V kategórii bývanie so svojimi inovačnými projektmi zabodovali Brusel (Belgicko), Budapešť (Maďarsko), Gent (Belgicko), Lyon (Francúzsko) a Mataró (Španielsko).

V kategórii pracovné miesta a zručnosti v miestnej ekonomike financie z rozpočtu EÚ získali Aveiro (Portugalsko), Kluž (Rumunsko), Cuenca (Španielsko), Eindhoven (Holandsko), Vantaa (Fínsko) a Ventspils (Lotyšsko).

Komisia zároveň oznámila, že otvorila v poradí už 4. výzvu v rámci iniciatívy Mestské inovatívne opatrenia. Na budúci rok budú mať európske mestá k dispozícii 100 miliónov eur na financovanie inovatívnych projektov na ochranu verejných priestorov a znižovanie ich zraniteľnosti. Výzva bude financovať aj projekty v digitálnej a environmentálnej oblasti a v oblasti sociálneho začlenenia. Nová výzva potrvá do januára 2019. Víťazné mestá budú vyhlásené v priebehu leta 2019.

Už ste čítali?

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…