EÚ ocenila 22 miest za inovácie
TASR
TASR

EÚ ocenila 22 miest za inovácie

Financie za projekty v oblasti prispôsobenia sa klimatickým zmenám získali napríklad Amsterdam, Barcelona či Paríž.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Brusel 11. októbra (TASR) - Európska komisia (EK) v stredu vyhlásila zoznam 22 víťazných miest v rámci minuloročnej 3. výzvy na predkladanie projektov súvisiacich s iniciatívou Mestské inovatívne opatrenia.

Európsky fond regionálneho rozvoja (ERDF) vyčlenil sumu 92 miliónov eur, ktorou podporí inovatívne riešenia mestských problémov, ako sú napríklad kvalita ovzdušia, zmena klímy, bývanie a pracovné miesta a zručnosti pre miestne hospodárstvo.

Eurokomisárka pre regionálnu politiku Corina Cretuová v správe pre médiá upozornila, že vďaka výzvam na predkladanie projektov sa mesta v EÚ menia na "skutočné laboratóriá", keď sa zavádzajú riešenia, ktoré majú potenciál zlepšiť kvalitu života vo všetkých mestách na svete.

Na základe 3. výzvy na predkladanie projektov v rámci iniciatívy Mestské inovatívne opatrenia získalo finančné prostriedky v uvedených oblastiach 22 európskych miest:

Financie za projekty v oblasti prispôsobenia sa klimatickým zmenám získali Amsterdam (Holandsko), Barcelona (Španielsko), Paríž (Francúzsko), Riba-roja de Túria (Španielsko), Samospráva aglomerácie Veľký Manchester (Spojené kráľovstvo), Sevilla (Španielsko).

V kategórii kvalita ovzdušia financie pôjdu pre Bredu (Holandsko), Helsinki (Fínsko), Metropolu Aix-Marseille-Provence (Francúzsko), Ostravu (Česká republika) a Portici (Taliansko).

V kategórii bývanie so svojimi inovačnými projektmi zabodovali Brusel (Belgicko), Budapešť (Maďarsko), Gent (Belgicko), Lyon (Francúzsko) a Mataró (Španielsko).

V kategórii pracovné miesta a zručnosti v miestnej ekonomike financie z rozpočtu EÚ získali Aveiro (Portugalsko), Kluž (Rumunsko), Cuenca (Španielsko), Eindhoven (Holandsko), Vantaa (Fínsko) a Ventspils (Lotyšsko).

Komisia zároveň oznámila, že otvorila v poradí už 4. výzvu v rámci iniciatívy Mestské inovatívne opatrenia. Na budúci rok budú mať európske mestá k dispozícii 100 miliónov eur na financovanie inovatívnych projektov na ochranu verejných priestorov a znižovanie ich zraniteľnosti. Výzva bude financovať aj projekty v digitálnej a environmentálnej oblasti a v oblasti sociálneho začlenenia. Nová výzva potrvá do januára 2019. Víťazné mestá budú vyhlásené v priebehu leta 2019.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…