Futbalisti SR 21 túžia po baráži, no najprv musia zdolať doma Estónsko
TASR
TASR

Futbalisti SR 21 túžia po baráži, no najprv musia zdolať doma Estónsko

V predchádzajúcom asociačnom termíne si nádej na ňu udržali dramatickým víťazstvom na Islande, o ktorom rozhodol v nadstavenom čase brankár Marek Rodák.

Na archívnej snímke tréner slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov Adrián Guľa. — Foto: TASR/Martin Baumann

Dunajská Streda 11. októbra (TASR) - Slovenskí futbalisti do 21 rokov živia pred záverečným dvojzápasom v 2. skupine kvalifikácie ME 2019 šancu na barážovú účasť. V predchádzajúcom asociačnom termíne si ju udržali dramatickým víťazstvom na Islande, o ktorom rozhodol v nadstavenom čase brankár Marek Rodák, v októbri ho potrebujú potvrdiť doma proti Estónsku a v Severnom Írsku.

Zverenci Adriána Guľu nastúpia proti estónskym rovesníkom v piatok o 20.30 h v MOL Aréne v Dunajskej Strede, kde pred mesiacom zdolali v príprave Talianov rozdielom triedy. Mladí Slováci uspeli v úvodnom meraní síl na pôde Estóncov 2:1, po napínavom priebehu odštartovali účinkovanie v tomto kvalifikačnom cykle víťazne. "Bol to náročný duel, lebo sme hrali najmä do zatvorenej obrany. Podarilo sa nám dať prvý gól, nanešťastie, inkasovali sme v druhom polčase. V koncovke sme dokázali dať ani nie vlastný gól, lebo sme to dotlačili našou snahou. Estónci boli fyzicky veľmi dobre pripravení, mali súbojové mužstvo, ktoré hralo na brejky," povedal obranca Michal Sipľak pre TASR.

Sipľak strelil prvý gól v Estónsku, o výsledku rozhodol gól, ktorý pripísali domácemu Kasparovi Mutsovi ako vlastný. Obranca Cracovie Krakov neočakáva, že prístup súpera bude odlišný: "Aj keď sme proti nim hrali už skôr, myslím si, že ich štýl sa nezmenil. Určite budeme celý čas lepší s loptou, dúfam, že to pretavíme aj na góly a zvíťazíme. Triumf na Islande nás nesmierne posilnil, lebo takéto víťazstvá sa nerodia každý deň. Najprv myslíme na prvú prekážku - Estónsko. Snáď sa naladíme úspechom a potom zvládneme aj druhý duel proti Severným Írom."

Dvadsaťjednotka hrala v úvode kvalifikácie ešte pod trénerským vedením Pavla Hapala, no nový kouč Guľa nazbieral informácie o predposlednom protivníkovi v skupine: "Tiež sa tam rozhodlo v závere v náš prospech. Pozrel som si aj ich 'čerstvejšie' zápasy obzvlášť na Islande, pretože to bol vonkajší súboj a myslím si, že podobným štýlom alebo spôsobom sa budú prezentovať aj u nás. Chlapci dostanú pár stručných informácií, ale pre nás je veľmi podstatné, ako k tomu pristúpia a ako budú fungovať v našich herných zručnostiach podporených tímovosťou. Tešíme sa, lebo v Dunajskej Strede je vynikajúci štadión s kvalitnou plochou. Verím, že entuziazmus prenesieme aj do stretnutia."

Slovensko je pri pohľade na tabuľku favorit piatkovej konfrontácie, papierovo ťažšie vystúpenie naň čaká v Severnom Írsku v utorok 16. októbra o 20.30 SELČ v Belfaste. Estónsko získalo v ôsmich stretnutiach jediný bod, Severné Írsko na tretej priečke má štrnásť bodov, druhé Slovensko pätnásť. Španielsko s 21 bodmi si už zabezpečilo priamy postup na budúcoročný šampionát do Talianska a San Marína. Z tabuľky druhých tímov v deviatich skupinách sa do baráže dostanú štyri najlepšie mužstvá. Počítajú sa iba výsledky so súpermi na prvom, treťom, štvrtom a piatom mieste, Slováci si momentálne môžu vyškrtnúť práve víťazstvo v Estónsku 2:1.

"Myslím si, že na uplynulom zraze sme stáli pred zložitejšou úlohou. Zápas na Islande bol naozaj kto z koho. Chalani ho zvládli a získali obrovskú šancu zvládnuť aj nasledujúci duel. Bez ohľadu na postavenie v tabuľke túžime po víťazstve," dodal Guľa pre TASR.

Kvalifikácia ME 2019 futbalistov do 21 rokov - 2. skupina:

Slovensko - Estónsko /piatok 12. októbra, 20.30, MOL Aréna, Dunajská Streda/

rozhodcovia: Pajac - Modrič, Zobenica (všetci Chor.)

Tabuľka 2. skupiny:

1. Španielsko 8 7 0 1 23:8 21 - priamy postup na ME

---------------------------------

2. Slovensko 8 5 0 3 15:17 15

---------------------------------

3. Severné Írsko 8 4 2 2 13:11 14

4. Island 8 3 2 3 14:11 11

5. Albánsko 8 1 3 4 7:14 6

6. Estónsko 8 0 1 7 9:20 1

Už ste čítali?

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…