Dobré noviny
Ministerstvo zverejnilo fotky doliny, kam ľudia roky nezasahovali. Prišlo sa na úžasnú vec
Petronela Svečnjaková
Petronela Svečnjaková

Ministerstvo zverejnilo fotky doliny, kam ľudia roky nezasahovali. Prišlo sa na úžasnú vec

Príroda v Tichej doline
Príroda v Tichej doline — Foto: Ministerstvo životného prostredia

V roku 2004 zasiahla Vysoké Tatry veterná kalamita, z ktorej sa veľhory spamätávajú dodnes. Tichá dolina sa bez zásahu človeka odvtedy zmenila na nepoznanie.

BRATISLAVA 10. októbra - Už je to štrnásť rokov, odkedy sa Vysokými Tatrami prehnala veterná smršť, ktorá dodnes u nás nemá obdobu. Kalamita, ktorá dostala meno Alžbeta, zničila viac ako 12 000 hektárov lesa. Lesníci väčšinu kalamitného dreva, ktoré neskôr napadol lykožrút, spracovali a na obnovu lesa vysadili nové sadenice. Teraz sa však ukázalo, že príroda si dokáže poradiť aj sama.

Potvrdzujú to fotografie vysokotatranskej Tichej doliny, ktorá je bezzásahovým územím. Na fotografiách, ktoré zverejnilo ministerstvo životného prostredia, je jasne vidieť, že príroda v doline si žije vlastným životom.

Foto: Ministerstvo životného prostredia

Bezzásahovosť je prioritou envirorezortu

Dôležitosť území v národných parkoch, ktoré by existovali bez akéhokoľvek ľudského zásahu, si už uvedomuje aj vláda. „Je našou povinnosťou zachovať prírodu Tatier v najvyššom stupni ochrany bez zásahu človeka aj pre ďalšie generácie. A to aj robíme,“ povedal minister životného prostredia László Sólymos.

Envirorezort už pripravil novelu zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá našim národným parkom zabezpečí potrebnú ochranu. Ako informoval hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák, "V súčasnosti pripravená nová legislatíva plánuje rozšíriť princíp bezzásahovosti aspoň na polovicu územia každého národného parku. K tomu má napomôcť aj ďalšie opatrenie – presun štátnych pozemkov v národných parkoch pod správu Štátnej ochrany prírody SR. Pre zvyšné územie národných parkov novela ustanovuje, že hospodáriť v lesoch sa má výlučne spôsobom, ktorý zachováva a podporuje ich prirodzené ekologické funkcie."

Foto: Ministerstvo životného prostredia

Na ťažbu dreva upozorňuje iniciatíva My sme les

O potrebe ochrániť vzácne slovenské lesy a zastaviť ich devastáciu dlhodobo upozorňuje iniciatíva My sme les. Združených je v nej už viac ako 65 000 ľudí na čele s ochranárom Erikom Balážom.

Ten pre reláciu Križovatky, ktorej záznam nájdete na našich Dobrých novinách, povedal: "Prírode najviac prekáža priama likvidácia. Ak je niekde 300-ročný les, kde je úrodná pôda plná humusu, a my ho vyrúbeme a postavíme tam lyžiarske stredisko, výrazne zasiahneme do ekosystému. Bude tam oveľa menej vtákov, pôda bude plytšia, vytvorí sa erózia, les už vtedy nevie odčerpávať z atmosféry uhlík. Ekosystém sa zničí a prestane plniť svoje funkcie."

Aj preto je výbornou správou, že novela zákona o ochrane prírody a krajiny poputuje v najbližších dňoch do predbežného a potom do medzirezortného pripomienkového konania.

Galéria

Galéria

Už ste čítali?