Dobré noviny
V spomalenom svete: Ako funguje žonglovanie?
Dobré noviny
Dobré noviny

V spomalenom svete: Ako funguje žonglovanie?

Ako presne funguje zručnosť žonglérov? Ukážeme vám v 1. dieli seriálu V spomalenom svete.

Žonglovanie je staré artistické umenie, ktoré spočíva vo veľmi zručnom vyhadzovaní a spätnom chytaní jedného či viacerých predmetov. Okrem toho, že žonglovanie prináša obdiv okolia, je aj veľmi prospešné pre fyzický a duševný rozvoj. Zlepšuje totiž nervosvalovú koordináciu, priestorovú orientáciu, sústredenie a rozvíja spoluprácu medzi mozgovými hemisférami.

História žonglovania siaha až do starého Egypta, do čias približne 2000 rokov pred Kristom. Na nástenných maľbách v hrobke Beni-Hassana sa zachoval obraz niekoľkých postáv žonglujúcich s loptičkami. Žonglovaním sa zaoberali aj starí Gréci a Rimania. Najmä medzi Rimanmi bolo toto umenie vysoko cenené.

Ďalšou kolískou žonglovania je aj Čína. Potvrdené zmienky o žonglovaní s diabolom siahajú do dynastie Chan (206 pred Kr.), kedy bolo nazývané „kouen-gen", čo znamená „dutý bambus, ktorý hvízda“.

V súčasnosti zažíva žonglovanie po celom svete (hlavne v USA a západnej Európe) rozmach. Bola založená Medzinárodná žonglérska federácia (International Juggling Asociation), ktorá organizuje každoročne množstvo akcií. Najväčšou akciou je každoročne poriadaný Európsky žonglérsky konvent, usporadúvaný každý rok v inom štáte. V roku 2008 sa uskutočnil v nemeckom Karlsruhe. Najväčšou akciou v Česku je "Festival pouličního umění a mezinárodní přehlídka žonglování", tradične usporadúvaný v Prahe. Veľkým sviatkom žonglérov po celom svete je aj "World Juggling Day" pripadajúci na polovicu júna.

Ako funguje toto artistické umenie, vám priblíži prvé video zo série "V spomalenom svete".

Video nie je možné otvoriť.

Už ste čítali?