Dobré noviny
V Sielnici majú novú materskú školu, postavili ju na základoch starej
TASR
TASR

V Sielnici majú novú materskú školu, postavili ju na základoch starej

Centrom cirkevného, ale v poslednom čase aj svetského diania v Sielnici v okrese Zvolen, je tamojší Kostol Ducha Svätého. Na snímke Kostol Ducha Svätého v Sielnici 5. októbra 2018.
Centrom cirkevného, ale v poslednom čase aj svetského diania v Sielnici v okrese Zvolen, je tamojší Kostol Ducha Svätého. Na snímke Kostol Ducha Svätého v Sielnici 5. októbra 2018. — Foto: TASR - Jozef Poliak

Kapacita novej materskej školy je 47 detí a podľa starostky už teraz je naplnená.

Sielnica 6. októbra (TASR) - V Sielnici v okrese Zvolen chodia od septembra najmenší do novej materskej školy. Postavená bola na základoch starej školy, ktorá v roku 1995 v dôsledku skratu v elektroinštalácii vyhorela.

Podľa starostky Anny Gavajdovej v ďalších rokoch ju odpredali súkromníkovi, ktorý tam zriadil pohostinstvo. Samospráva ale pred približne štyrmi rokmi objekt odkúpila a poslanci schválili zámer výstavby novej materskej školy.

Obec sa potom dva razy zapojila do výzvy na poskytnutie dotácie z ministerstva školstva na rozšírenie a udržanie kapacít materských škôl formou prístavby, výstavby a rekonštrukcie. Úspešná ale nebola. Preto sa samospráva rozhodla ísť vlastnou cestou a náklady na výstavbu škôlky pokryť z vlastných zdrojov a úveru. Celkové náklady dosiahli 658.195 eur.

Kapacita novej materskej školy je 47 detí a podľa starostky už teraz je naplnená.

Galéria

Galéria

Za 12 rokov pribudlo 300 obyvateľov, prišli zo Zvolena a B. Bystrice

O štvrtinu na číslo 1450 stúpol od roku 2006 počet obyvateľov obce Sielnica v okrese Zvolen. Do dediny medzi Zvolenom a Banskou Bystricou sa sťahujú práve obyvatelia týchto miest.

"Iba za uplynulých päť rokov sa v časti určenej na individuálnu bytovú výstavbu postavilo 24 rodinných domov," povedala TASR starostka Anna Gavajdová. Ďalších 44 parciel určených na rodinnú výstavbu vzniklo nedávnou tzv. komasáciou, čiže jednoduchými pozemkovými úpravami. "Sme vôbec prvou obcou v regióne, kde komasácia úspešne prebehla. Stavebné parcely boli vytvorené z plochy 3,5 hektára, kde bolo pôvodne až 97 vlastníkov," priblížila.

V Sielnici už dnes evidujú približne 500 domov a ďalšie desiatky novostavieb takto zrejme pribudnú v najbližších rokoch.

"V obci chceme rozvíjať najmä turizmus, šport a oddych. Podnikateľ v neďalekej Brestovej postupne buduje lyžiarske stredisko. Postavil už prístupovú cestu, stavebné povolenie má vydané už aj na stavbu hotela a čistiarne odpadových vôd," uviedla.

V obci chcú vybudovať aj športovú zónu s parkoviskom, a to pri futbalovom ihrisku. Dobré podmienky tam majú aj pre cyklocesty. V katastri Sielnice sa navyše nachádza aj jedna z najlepších športových strelníc na Slovensku.

Nový organ v kostole láka do obce ľudí zo širokého okolia

Centrom cirkevného, ale v poslednom čase aj svetského diania v Sielnici v okrese Zvolen, je tamojší Kostol Ducha Svätého. V roku 2014 totiž v ňom postavili nový organ francúzskeho typu so sústavou 2066 píšťal a 30 registrami. Organ s podobným rozsahom je v Banskobystrickom kraji len v Banskej Bystrici a Kremnici.

"V kostole sa konali už dva ročníky Gorazdových organových dní s účasťou najlepších slovenských organistov a pravidelne sa tam organizujú koncerty rôzneho druhu, na ktoré prichádzajú návštevníci aj zo širšieho okolia," povedala TASR starostka Anna Gavajdová.

Podľa miestneho farára Mariána Gregora, tento výnimočný hudobný nástroj vyšiel farnosť na 355.000 eur, pri čom značnú časť prostriedkov na jeho zakúpenie získali z predaja pozemkov v katastri obce.

Do kostola či do jeho blízkosti ale prichádzajú čoraz viac aj záujemcovia o históriu. Minulý rok sa totiž v tejto časti uskutočnil archeologický prieskum, pri ktorom boli odkryté múry pôvodného ranogotického kostola Všetkých svätých z 13. storočia, ktorý stál v obci ešte do začiatku 40. rokov 20. storočia. Objavené však boli aj zvyšky muriva ešte staršieho kostola.

"Obvody múrov oboch kostolov sú teraz vytiahnuté na povrch a vyznačené červenou a žltou farbou," pripomína starostka. Pri archeologickom výskume sa navyše našli aj mince, kovové predmety a keramika z 13. až 18. storočia.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?