Pre notebooky je leto kritickým obdobím
TASR
TASR

Pre notebooky je leto kritickým obdobím

Pre dobrý výkon a dlhú životnosť je potrebné notebook udržiavať v čistote.

Ilustračná snímka Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 14. júla (TASR) - Pre dobrý výkon a dlhú životnosť je potrebné notebook udržiavať v čistote. Každý sa časom zanesie prachom alebo inými nečistotami, čo zle vplýva na jeho a chladenie. V tomto období sú zároveň notebooky často vystavené extrémnym podmienkam v letných horúčavách na dovolenke, napríklad na pláži.

Notebooky sú pritom na okolitú teplotu pomerne citlivé, štandardne sú určené pre využívanie pri normálnej izbovej teplote. Na pláži je preto notebook vhodné schovať do tieňa, vyhýbať sa oplatí tiež dlhšiemu uskladneniu vo vyhriatom aute. Ak sa prístroj pod vplyvom tepla správa podozrivo, je potrebné okamžite ho vypnúť a odložiť na chladnejšie miesto.

"Pri notebookoch, ktoré sa používajú dlhšiu dobu ako šesť mesiacov, je istejšie pred dovolenkou vykonať preventívne čistenie systému a ventilátora. Usadené nečistoty a prach totiž vytvoria v chladiacom systéme nepriedušný film, ktorý bráni odvodu horúceho vzduchu a nadmerne zvyšuje otáčky," povedal pre TASR Branislav Kadlub zo spoločnosti NAY.

Notebook stačí čistiť cez rôzne otvory – malým vysávačom odstrániť prach z klávesnice, ventilátorov, dvierok mechaniky či dátových portov. Na čistenie klávesnice a ventilátorov je užitočný malý vysávač, vyrábajú sa aj špeciálne na počítače. "Na povrch notebooku sa používajú mäkké handričky alebo obrúzky. Nepoužívajte prachovky, ich tkaniny fungujú na princípe statickej elektriny, niektoré súčiastky notebooku sú však na ňu veľmi citlivé. Aj obyčajný dotyk prstu nabitého statickým nábojom môže zničiť napríklad unipolárny tranzistor," upozornil Kadlub.

LCD displej je magnetom pre statický prach a šmuhy. Na jeho čistenie je vhodné používať špeciálne antistatické činidlá, ktoré zabránia ďalšiemu usadzovaniu prachu. Dôležitý je aj výber handričky – ideálne sú mikrotkaniny, handričky na čistenie mobilov a PDA. "Na matný LCD displej nepoužívajte prípravok na čistenie okien, ani iné prípravky s obsahom etanolu, pretože môžu poškodiť jeho antireflexnú úpravu," pripomenul Kadlub.

Každý notebook je vybavený otvormi odvádzajúcimi teplý vzduch a tiež vstupmi pre USB a slúchadlá. V týchto otvoroch sa zvykne hromadiť prach, aj ten je dobré povysávať. Nie je vhodné používať pinzetu alebo iné ostré pomôcky, aby sa nepoškodila elektronika. "Neodporúčame laikom otvárať kryt notebooku a čistiť vnútorné komponenty. Tieto opatrenia by mali vykonávať odborníci v servise. Ak notebook nie je vystavený prašnému prostrediu, v normálnych podmienkach stačí raz za rok zariadenie prečistiť zvnútra," uzavrel odborník na elektroniku.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…