Dobré noviny
Aj vy ste im verili? Slávne fotografie, ktoré sú v skutočnosti sfalšované
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Aj vy ste im verili? Slávne fotografie, ktoré sú v skutočnosti sfalšované

— Foto: Koláž DN/Pinterest, Wikipedia

Berieme ich za svedkov doby a 100-percentnú pravdu. Fotografie sa však falšovali aj predtým, ako tu bol Photoshop.

BRATISLAVA 7. októbra - Mnohým ste možno verili a brali ich ako dôkaz historických udalostí. Akosi len málokto ráta s tým, že fotografie sa falšovali aj pred časmi Photoshopu. Pravdou však je, že falšovanie fotografií nebolo nijako extrémne výnimočným javom a neobišlo ani fotky, ktoré dnes mnohí považujú za skutočné ukážky doby. Hoci Photoshop možno neexistoval, ľudia si dokázali nájsť iné spôsoby, ako vydávať fotografiu za niečo, čím nie je.

Aj vy ste si mysleli, že tieto fotografie neklamú?

Marilyn Monroe a John F. Kennedy nikdy neboli takto prichytení

Foto: Pinterest/Alison-jackson.co.uk

Fotografia, ktorá mala dokazovať klebety šíriace sa americkým bulvárom o dvoch najpopulárnejších osobnostiach svojej doby. Špekulácie o tom, že americký prezident John F. Kennedy a herečka Marilyn Monroe boli milencami, sa šíria dodnes. Hoci s istotou nikto nevie, aká bola pravda, určite sa už vie, že táto fotografia naozaj nezobrazuje to, čo si mnohí mysleli a myslia. Jej autorkou je totiž Alison Jacksonová, ktorá je známa fotografiami „celebrít“, avšak celebrity na jej fotografiách sú len ľudia, ktorí sa na známe osobnosti podobajú.

Stavitelia newyorského mrakodrapu sa tu neocitli náhodou

Foto: Wikipedia

Jedna z najznámejších fotografií 20. storočia je takisto iba „fake“. Áno, naozaj ide o robotníkov, ktorí sedia na povedzme železnej „lavičke“, ale nejde o žiadnu fotografiu, ktorá by dokumentovala stavbu mrakodrapu v New Yorku tak, ako sa o nej hovorí. Výskumníci si začali fotku dôkladnejšie všímať, keď zistili, že napríklad neexistuje žiadny presný záznam o tom, kedy presne bola zhotovená. Rovnako tak nie je známe ani meno autora, hoci výber sa medzičasom podarilo zúžiť na 3 možných fotografov. Výskumníci a historici sú si istí, že fotografia nezachytáva žiadny spontánny moment počas stavby mrakodrapu, ale bola jednoducho naaranžovaná.

Levitujúci muž v skutočnosti nelevituje

Foto: Wikipedia

Colin Evans bol špiritista, o ktorom si mnohí mysleli, že dokázal levitovať. Bolo to práve vďaka množstvu fotografií, ktoré jeho levitovanie zachytávajú. Na fotkách sú vždy prítomní aj ľudia, ktorí Colinovi tlieskajú či v úžase sledujú jeho „levitovanie“. Ľudia fotografiám verili, až kým si niekto nevšimol vcelku zjavný detail. Šnúrku, ktorá Colinovi trčí z rukáva na každom jednom zábere, kde levituje. Vtedy ľudia pochopili, že levitovať Colin dokázal preto, lebo v správny moment vyskočil a potiahol šnúrku, ktorá na diaľku aktivovala fotoaparát. Pomerne jednoduché.

Nemeckí a britskí vojaci spolu naozaj nehrali futbal

Foto: Wikimedia CC

Keď sa po prvý raz objavila táto fotografia, obklopila ju akási legenda o tom, že na fotke vidíme britských a nemeckých vojakov počas 1. svetovej vojny, ktorí spolu hrajú futbal. Malo sa tak stať počas vianočného prímeria, ktoré počas vojny v období Vianoc na chvíľu zavládlo. V skutočnosti to tak však vôbec nie je a na fotografii sú iba britskí vojaci, ktorí sa v Grécku hrajú raketbal.

Che Guevara a John Lennon naspievali duet? Ťažko

Foto: Indigomiles.blogspot.ru

Che Guevara si nikdy nezahral s Johnom Lennonom. John Lennon je síce na fotografii skutočný, ale Che Guevara vznikol tak, že na telo Wayna Gabriela, s ktorým naozaj John Lennon hral, niekto vložil hlavu Che Guevaru a falošná fotka, ktorá oklamala mnohých, zrazu bola na svete.

Známy fotograf duchov nikdy nefotil

Foto: Wikipedia

Portrétista a špiritista William H. Mumbler sa stal slávnym pre svoje fotografie s duchmi. Medzi jeho klientov patril napríklad aj samotný americký prezident Abraham Lincoln. Mumbler fotil portréty svojich klientov, na ktorých sa následne objavili duchovia zosnulých členov rodiny fotografovaného alebo ich iní blízki ľudia, ktorí už boli po smrti. Mumbler si vcelku slušne na svojich „strašidelných“ portrétoch zarábal až raz prišiel odfotiť šéfredaktora časopisu Weaverley Magazine Mosesa A. Dowa. Dow uvidel svoj portrét a fotorafovi povedal, že „duch“ za ním sa až nápadne podobá na fotografovho asistenta. Po tom, ako sa zážitok šéfredaktora rozšíril, Mumbler prišiel o povesť, reputáciu aj prácu a nakoniec zomrel v chudobe.

Naozaj tomuto niekto veril? Vysmiaty Einstein po nukleárnom teste

Foto: Reddit

Verte tomu, či nie, ale naozaj aj táto fotografia istý čas kolovala medzi ľuďmi a mnohí jej aj uverili. Pravda je však taká, že Einstein sa po teste atómovej bomby neprevážal vysmiaty na bicykli. Táto fotografia je totiž, ako inak, kombináciou dvoch odlišných fotiek. Na jednej je naozaj vysmiaty Albert Einstein na bicykli a na druhej test atómovej bomby.

Už ste čítali?