Dobré noviny
Na výlete: Liptovský Ján - obec kaštieľov, zemianskych kúrií a liečivých prameňov
TASR
TASR

Na výlete: Liptovský Ján - obec kaštieľov, zemianskych kúrií a liečivých prameňov

Jednou z najväčších pozoruhodností obce Liptovský Ján je neuveriteľný počet zemianskych kúrií a kaštieľov. Podľa znalca miestnej histórie Jána Hlavienku to má na svedomí rozkošatený zámožný stredoveký rod Svätojánskych či Szentiványiovcov.

Turista v Nízkych Tatrách/Ilustračné foto. Foto: TASR/Milan Kapusta

Liptovský Ján 13. júla (TASR) – Jednou z najväčších pozoruhodností obce Liptovský Ján je neuveriteľný počet zemianskych kúrií a kaštieľov. Podľa znalca miestnej histórie Jána Hlavienku to má na svedomí rozkošatený zámožný stredoveký rod Svätojánskych či Szentiványiovcov.

Ďalšie tipy na výlety:

> Lúčanský vodopád je slovenským unikátom
> Zubák (Kančie hory)

"Takmer dve desiatky panských rezidencií sa na takom malom priestore nenachádzajú veľmi pravdepodobne široko-ďaleko ani v oveľa väčších dedinách či mestách. Nebojím sa tvrdiť, že Liptovský Ján je v tomto ohľade výnimočný v celoeurópskom meradle. Skutočne je tu čo pozerať," upriamil Hlavienka pozornosť aj na viac ako 700-ročný kostol sv. Jána Krstiteľa.

Zároveň vysvetlil, že územie dnešného Liptovského Jána daroval v roku 1263 kráľ Belo IV. rytierovi Bohumírovi za oddané služby v boji proti Tatárom. "Jeho potomkovia sa tu zahniezdili, ich súdržný rod sa poriadne rozrástol a jednotliví jeho príslušníci si začali stavať viac či menej honosné sídla, ktoré im navrhovali francúzski architekti," pokračoval do miestnych dejín zanietený osemdesiatnik.

"Okolo každej kúrie boli kedysi nádherné záhrady. Murári počas prvej republiky poničili veľa pôvodných prvkov týchto vzácnych objektov. V súčasnosti sú prakticky všetky v súkromnom vlastníctve, preto ich turisti môžu obdivovať len zvonku z ulice, no pred každým je na stojane tabuľka s bližším popisom," dodal pre TASR spoluautor celej série zaujímavých publikácií o L. Jáne.

Obec sa rozvíja vďaka celoročnému cestovnému ruchu

Jednoznačne najvýznamnejším hnacím motorom rozvoja obce Liptovský Ján s veľkým množstvom termálnych prameňov, kaštieľov, zemianskych kúrií, ubytovacích zariadení, turistických chodníkov, cyklotrás, jaskyňou či lyžiarskym strediskom v malebnom prírodnom prostredí nízkotatranskej Jánskej doliny je celoročný cestovný ruch.

"Naša obec doslova žije z turizmu. Jasným dôkazom je, že viac ako tretinu príjmov do obecnej pokladnice prúdi práve z cestovného ruchu," zdôraznil pre TASR starosta Juraj Filo s tým, že viac ako štyri desiatky väčších penziónov a hotelov predstavuje spolu s registrovanými ubytovacími kapacitami mnohých rodinných domov viac ako 3500 lôžok i stovky pracovných príležitostí.

Úctyhodných takmer 200.000 evidovaných prenocovaní ročne umožnilo Liptovskojánčanom založiť samostatnú oblastnú organizáciu cestovného ruchu (OOCR). "Hlavným zámerom je získané prostriedky investovať do skvalitňovania služieb a propagácie, aby sa Liptovský Ján a jedna z najdlhších a najkrajších slovenských dolín stali ešte známejšími," prízvukovala riaditeľka OOCR Lucia Melnová.

Po výraznom útlme tradičnej poľskej klientely v súvislosti so zavedením eura v SR si ľahko dostupnú cestu do L. Jána po odbočení z diaľnice hľadajú predovšetkým Česi a v čoraz väčšej miere aj Slováci. "Aktivitou pri vymýšľaní ďalších turistických atrakcií hýri aj občianske združenie Jánska dolina. Je úžasné, že čoraz viac subjektov podnikajúcich v tunajšom cestovnom ruchu začína chápať, že najvyššou formou konkurencie je spolupráca," dodala Menová.

V liečivom termálnom prameni sa dá okúpať úplne zadarmo

Na hornom okraji turistami vyhľadávanej obce Liptovský Ján vyviera v prírodnom kráteri s ľudovým pomenovaním Kaďa termálny prameň. Liečivé účinky minerálnej vody vo voľne prístupnom samosprávou udržovanom prírodnom kúpalisku si môže bezplatne vyskúšať ktokoľvek.

Medzi miestnym obyvateľstvom sa traduje, že blahodarné účinky prameňa náhodne objavili ženy, ktoré v ňom pravidelne máčali konope. "Nech už to bolo akokoľvek, faktom je, že počas letnej sezóny sa tu denne od rána do neskorého večera vystriedajú stovky ľudí. Mnohí sa v príjemne teplej vode kúpu aj v zime," priblížil pre TASR starosta Liptovského Jána Juraj Filo.

Uprostred lúky je tesne pri prameni aj väčší prírodný bazén a voľne prístupné odberné miesto na minerálnu vodu. Obec sa už dávnejšie pustila do citlivého budovania potrebného zázemia, najmä nevyhnutných sociálnych zariadení s dôrazom na udržanie jedinečného slobodného charakteru unikátneho verejného priestranstva.

"Náklady na základnú údržbu, kosenie trávy či odvoz odpadu nie sú horibilné, preto vôbec neuvažujeme o spoplatnení vstupu. V tomto prípade nie sme odkázaní, aby sme vyberali každý cent. Spokojní návštevníci tu nejaké to euro radi nechajú iným spôsobom," prízvukoval starosta s tým, že prostriedky na ďalšie zveľaďovanie originálnej prírodnej lokality chce obec získať pomocou pripraveného projektu.

Na kúpanie v Kadi nedal dopustiť pravidelný návštevník L. Jána spoza rieky Moravy. "Po turistických vychádzkach trávime s celou rodinou veľa času na neďalekom termálnom kúpalisku, no radi si každý večer zájdeme aj sem. Je to prírodná oáza pokoja. Navyše, táto voda mi znateľne zmierňuje bolesti opotrebovaných kĺbov," dodal český turista.

Stanišovská jaskyňa je už štvrtý rok sprístupnená pre verejnosť

Partia jaskyniarov okolo liptovskomikulášskeho Speleoklubu Nicolaus prevádzkuje už štvrtý rok Malú Stanišovskú jaskyňu v nízkotatranskej Jánskej doline, ktorá je po obidvoch stranách popretkávaná približne stovkou kilometrov prírodných podzemných priestorov.

"Spravili sme iba tie najnevyhnutnejšie zásahy do prírodného stavu tejto jaskyne. Upravili sme chodníky, ale nie betónom. Návštevníci si posvietia na to, čo si chcú pozrieť, čelovými lampami, ktorými ich vybavíme na začiatku prehliadky," vysvetlil pre TASR zástupca správcu jaskyne a jeden zo sprievodcov Igor Staník.

Turisti podľa neho oceňujú snahu zachovať jaskyňu v čo najpôvodnejšom stave. "Jednou z hlavných motivácií, prečo sme podstúpili namáhavé niekoľkoročné vybavovanie formalít potrebných na sprístupnenie jaskyne, bola stagnácia počtu aktívnych jaskyniarov na Slovensku. Chceme medzi nás pritiahnuť mladých adeptov," pokračoval.

"Celoročné prevádzkovanie jaskyne je pomerne namáhavá dennodenná robota. Najlepšou odmenou je pre nás všetkých, ktorí sa na tom podieľame, spokojnosť návštevníkov odnášajúcich si neopakovateľné zážitky," dodal Staník s tým, že priamo v L. Jáne dokončujú živú expozíciu pod názvom Dom podzemia s banskou štôlňou či vyhňou.

Prirodzené stredisko cestovného ruchu sa rozrastá a mladne

Samospráve obce Liptovský Ján sa v poslednom období podarilo zvrátiť nepriaznivý demografický vývoj. Prirodzené stredisko cestovného ruchu v ústí nádhernej Jánskej doliny ponúkajúce rozmanité možnosti trávenia voľného času i pracovné príležitosti má čoraz viac trvalých obyvateľov.

"Naša obec mladne a postupne sa rozrastá, čo je veľmi pozitívne. V 70. rokoch minulého storočia mala viac ako 1100 obyvateľov, no ich počet neskôr klesal, pretože nebolo kde stavať. Mladé rodiny sa tu nemali kde usadiť. Od roku 2006, kedy nás bolo už iba 840, sme postavili viac ako stovku nájomných bytov a už nás je opäť vyše tisíc," uviedol pre TASR starosta Juraj Filo.

Obec, ktorá v tomto roku oslavuje 750. výročie prvej písomnej zmienky, podľa neho doťahuje aj prípravu lokality určenej na výstavbu troch desiatok rodinných domov. "Prakticky všetky potrebné inžinierske siete sú už hotové, kladieme už aj asfalt na prístupovú cestnú komunikáciu. Prvé domy už začínajú vyrastať a mladí ľudia si tak môžu v rámci svojich reálnych možností vyriešiť bytovú otázku," skonštatoval.

"Zvyšovanie počtu obyvateľov a predovšetkým tých najmladších nám robí príjemné problémy s obsadenosťou školských zariadení, ktoré sa ocitali na hranici udržateľnosti. Materskú školu navštevovalo ešte nedávno sotva 35 detí, teraz ich je dvojnásobne, čo už mierou vrchovatou naplnilo jej kapacitu. V základnej škole bola pred pár rokmi stovka žiakov, aktuálne je ich približne 150 a v horizonte piatich rokov ich bude až 220," dodal starosta Liptovského Jána.

Už ste čítali?