Video, ktoré dojalo svet: Muž sa rozhodol darovať orgány. Na poslednej ceste ho odprevadila celá nemocnica
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Video, ktoré dojalo svet: Muž sa rozhodol darovať orgány. Na poslednej ceste ho odprevadila celá nemocnica

On svoj boj prehral, no rozhodol sa pomôcť. Zamestnanci nemocnice vzdali hold mužovi, ktorý daroval svoje orgány.

— Foto: Repro foto YouTube

MERIDIAN 4. októbra - Vzdať hold a odprevadiť 53-ročného muža na poslednej ceste sa rozhodla rodina a zamestnanci nemocnice St Luke's Hospital v americkom meste Meridian. Zomierajúceho muža prevážali po chodbe z jednotky intenzívnej starostlivosti, aby ho lekári odpojili od prístrojov. Akou chorobou muž trpel, nebolo zverejnené, no rozhodol sa, že po smrti chce darovať svoje orgány. Ktoré presne sa tiež nevie, no je isté, že niekomu inému zachráni život. V tejto nemocnici sa stalo tradíciou, že pacientov, ktorí sa rozhodli pre takýto krok a žiaľ oni už nedostali svoju šancu na život, si zamestnanci uctia. A tak sa aj stalo.

Prečítajte si tiež: Fotka, ktorá obletela svet: Muža posledný raz odprevádza na darcovstvo orgánov celá nemocnica

Nemocničnú chodbu na štvrtom poschodí lemoval personál aj blízki. Posledná cesta neznámeho pána bola zachytená na video, z ktorého je cítiť obrovský smútok a rešpekt. Muža previezli na operačnú sálu, kde mu chirurgovia hneď po odpojení od prístrojov odobrali orgány. Hoci rodina nechcela, aby bolo ich meno zverejnené, zomierajúci muž súhlasil, aby jeho rozlúčkovú cestu kamera zachytila. Slzám sa len ťažko dalo ubrániť. Pre nemocničný personál to bola najmä už druhá takáto rozlúčka v jeden týždeň, čo nebýva podľa hovorcu nemocnice zvykom. „Je to spôsob, ako vzdať hold pacientovi za jeho neuveriteľný dar života a zároveň podporiť rodinu vo veľmi ťažkej chvíli,“ dodal hovorca.

Riaditeľka PR oddelenia nemocnice priznala, že bola veľmi prekvapená z počtu osôb, ktoré sa na chodbe v túto ťažkú chvíľu stretli. Zároveň sa poďakovala rodine, že im dala povolenie na zverejnenie videa. Vedenie nemocnice je presvedčené, že smútiacej rodine aspoň trošku pomohli zmierniť bolesť a zároveň sa teší, že nad darcovstvom orgánov svieti záchranné svetielko. Mužove orgány boli darované transplantačnej banke Pacific Northwest Transplantaci Bank a bezpochyby zachránia niekomu život.

Darcovstvo v USA

V spojených štátoch je na čakacej listine viac ako 114 000 pacientov, ktorí čakajú na potrebný orgán. Len 0,3 % ľudí však zomrie tak, aby sa ich orgány dali použiť. Orgány v takýchto prípadoch môžu byť odobraté len, ak pacient zomrel v nemocnici za určitých okolností a sú mu odobraté rýchlo po smrti, aby nedošlo k poškodeniu orgánov. V týchto prípadoch ide najčastejšie o transplantáciu pečene, srdca a pľúc. Najčastejšie sú však vo všeobecnosti transplantované obličky, ktorých darca môže žiť aj naďalej, keďže sa dá žiť len s jednou. V USA darcovstvo orgánov podporuje až 75 % dospelých, avšak podľa štatistík je ich zaregistrovaných len 54 %.

Už ste čítali?

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…