Matej Tóth: So športom som chcel skončiť, do hry ma vrátila podpora ľudí. Chcem dať svojmu príbehu peknú bodku
Marián Balázs
Marián Balázs

Matej Tóth: So športom som chcel skončiť, do hry ma vrátila podpora ľudí. Chcem dať svojmu príbehu peknú bodku

Obvinenie z neférového konania a následná suspendácia Mateja Tótha osobne veľmi zasiahli. Vrcholový šport nechcel už ani vidieť, podpora ľudí ho však vrátila do hry.

BRATISLAVA 3. októbra - Matej Tóth je jedným z našich najúspešnejších športových reprezentantov. Je olympijským víťazom, majstrom sveta, víťazom Svetového pohára a dvojnásobným vicemajstrom Európy v chôdzi. Jeho úspešnú kariéru naštrbila až vlaňajšia dopingová kauza, z ktorej napokon vyšiel ako nevinný, ale poznačený. Aké to je, keď sa jeden z najúspešnejších športovcov sveta, ktorý je známy svojím zmyslom pre fair-play, dozvie, že dopoval?

„Snažím sa prezentovať ako človek, ktorý je čestný, bojuje za pravdu a snaží sa dosahovať čo najlepšie výsledky. A teraz na mňa niekto ukáže, že som podvodník? Táto myšlienka pre mňa bola najčiernejšia,“ spomína si na šokujúce obvinenie Matej Tóth, ktorý sa v prvých okamihoch zaoberal otázkou, čo si o ňom ľudia pomyslia. „Chleba lacnejší nebude, či už budem olympijský víťaz alebo nie. Ale toto už mohlo ovplyvniť celý môj život, nielen ten športový,“ upozornil v talškou KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom olympionik. Dodal tiež, že bol presvedčený, že nič zlé neurobil, preto sa začal zaoberať aj otázkou, či obvinenie z dopingu ustojí a nik sa o tom ani nedozvie, alebo bude obvinenie natoľko závažné, že ho nebude vedieť obhájiť. „Z toho šoku a obrovského sklamania som mal žalúdok taký, že som doňho nevedel dva dni nič dostať,“ opísal Matej Tóth pocity po obvinení, o ktorom sa dozvedel cez e-mail. Tóth je pritom ako majster sveta monitorovaný nielen slovenskou antidopingovou agentúrou, ale aj tou celosvetovou.

Pobyt sa detailne nahlasuje tri dni vopred, Matej to nikdy neporušil

„Musím tri mesiace vopred nahlasovať presnú adresu, kde sa budem zdržiavať, vrátane čísla zvončeka či kódu na odblokovanie akéhokoľvek alarmu na bráne. Je to preto, aby sa ku mne komisári dostali bez toho, aby mi museli zavolať. Lebo akonáhle by mi zavolali, mohol by som uviesť, že som niekde inde a dostal by som iba ‚čierny bod‘. A až keď mám tri čierne body, považuje sa to za doping. Takto už fungujem zopár rokov a za tie roky sa mi nestalo, že by som ten nahlásený pobyt nedodržal,“ opísal Matej Tóth, ako fungujú antidopingové kontroly. Zároveň ale hovorí, že si na systém už dokonale zvykol a svoj pobyt pravidelne denne nahlasuje.

„Problém nastane iba vtedy, keď idem ráno na toaletu a vtedy mi zazvonia. A ja už nemám vzorku, ktorú by som mohol odovzdať. Vtedy musíme čakať aj dve hodiny a to mi skomplikuje celý deň,“ prezradil Tóth. Spomína si aj na situáciu, kedy ho komisári museli sprevádzať aj pri odprevádzaní dcérky do materskej školy.

Kontroly pritom Matej Tóth vníma pozitívne a prirovnáva ich k cestnej kontrole, keď vodič musí strpieť skúšku na alkohol, aj keď nepije. Problém však Matejovi spôsobil biologický pas. „Je tam zásadný rozdiel oproti analytickej vzorke. Pri tej väčšinou poskytnete moč či krv a oni zistia, či tam je nejaká zakázaná látka. To sa dá len veľmi ťažko obhájiť, i keď niektorým športovcom sa to niekedy podarí - tvrdia napríklad, že sa im dopingová látka dostala do tela z mäsa alebo zo zubnej pasty. Ale potom je tu biologický pas, ktorý nedetekuje zakázanú látku priamo, ale detekuje krvné hodnoty ako hemoglobín, hematokrit a podobne. A na základe veľkého množstva meraní sa sleduje, aké krvné hodnoty sú pre vaše telo prirodzené a kedy už je ten pohyb tak veľký, že je to podozrivé a naznačuje to, že ste použili nejakú zakázanú látku alebo ste manipulovali s krvou, ako obvinili mňa,“ vysvetlil Tóth. Napokon sa však ukázalo, že Matej Tóth s krvou nemanipuloval.

Vrcholový šport nechcel už ani vidieť, podpora ľudí ho však vrátila do hry

Obvinenie z neférového konania a následná suspendácia Mateja Tótha osobne veľmi zasiahli. „Aj trojmesačný výpadok v živote športovca je veľmi veľa, nehovoriac o tom, že som vynechal aj majstrovstvá sveta. Nešlo ani tak o fyzickú kondíciu, ale horší je mentálny stav. Zrazu po veľmi úspešnom období spadnete mentálne do suterénu. Poviete si, načo to robiť, keď robím veci čestne a niekto ma takto obviní. Na to, že budem niekedy ešte športovať, som ani nepomyslel,“ povedal pre Dobré noviny Matej Tóth.

Zvrat však podľa neho spôsobila podpora od ľudí, ktorí ho podržali. „Nakoniec som si povedal, že chcem dať tomu príbehu peknú bodku. Som späť, baví to ako predtým,“ povedal odhodlane Matej Tóth, ktorý už pomýšľa na blížiacu sa olympiádu v Tokiu. „Ideme do olympiády zabrať a ak to zdravie dovolí, tak budem rád. Idem do toho s pokorou, je pred nami dlhá cesta a verím, že keď urobíme všetko pre to, aby sme tam uspeli, tak sa nám to podarí,“ uzavrel Matej Tóth.

Viac sa dozviete z priloženého videorozhovoru.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…