Dobré noviny
Japonská sonda vyslala robotický modul na asteroid Ryugu
TASR
TASR

Japonská sonda vyslala robotický modul na asteroid Ryugu

Japonská planetárna sonda Hajabusa 2, ilustračná snímka.
Japonská planetárna sonda Hajabusa 2, ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

Asteroidu Ryugu patrí medzi planétky skupiny Apollo pretínajúce obežnú dráhu Zeme a nachádza sa vo vzdialenosti zhruba 280 miliónov kilometrov.

Tokio 3. októbra (TASR) - Japonská planetárna sonda Hajabusa 2 vyslala v stredu pristávací robotický modul na blízkozemský asteroid Ryugu. Informovala o tom agentúra AP.

Hajabusa 2 (po japonsky sokol sťahovavý) odštartovala v decembri 2014 na misiu k asteroidu 162173 Ryugu. Ten patrí medzi planétky skupiny Apollo pretínajúce obežnú dráhu Zeme a nachádza sa vo vzdialenosti zhruba 280 miliónov kilometrov.

V stredu sonda zostúpila zhruba 50 metrov nad povrch planétky a uvoľnila nad ňou pristávací modul MASCOT. Ten následne signalizoval, že pristátie bolo úspešné.

"A potom som sa ocitol na mieste, ktoré je úplne iné než Zem. V krajine plnej divov, tajomstiev a nebezpečenstiev. Pristál som na asteroide Ryugu," píše sa na oficiálnom twitterovom účte modulu @MASCOT2018.

Modul vybavený početnými senzormi, kamerami, meracími zariadeniami a mikroskopom má preskúmať povrch planétky. Samotná sonda z nej ešte v priebehu odoberie vzorky prachu, ktoré majú byť následne v roku 2020 privezené na Zem.

Vedci dúfajú, že získaný materiál pomôže pri skúmaní pôvodu života na našej planéte, ako aj o vzniku a utváraní Zeme a slnečnej sústavy.

Sonda už v septembri vypustila na povrch asteroidu dva skákajúce pozorovacie roboty. Tie však operujú na opačnej strane asteroidu než modul MASCOT, aby si zariadenia vzájomne neprekážali.

Prvá sonda misie Hajabusa v roku 2005 pristála na povrchu asteroidu Itokawa. Hoci jej zariadenie na odber vzoriek zlyhalo, sonda sa v roku 2010 úspešne vrátila na Zem. V návratovom puzdre sa nachádzali malé častice materiálu z Itokawy.

Už ste čítali?