Do parku vypustili 14 vlkov. Nikto nepredpokladal, že to bude mať takýto dopad
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Do parku vypustili 14 vlkov. Nikto nepredpokladal, že to bude mať takýto dopad

Písal sa rok 1995 a v slávnom americkom parku v USA Yellowstone bola len jedna kolónia bobrov. Vlky tam nežili už 70 rokov a fauna i flóra neprekvitali tak, ako by si mnohí priali. O viac ako 20 rokov je všetkému inak.

Svorka vlkov dokázala zmeniť celý ekosystém v parku — Foto: weloveanimals.me

CHEYENNE 1. októbra - V roku 1995 nebola v Yellowstonskom parku ideálna situácia. Preto sa Americká správa rýb a divokej zveri spolu s kanadskými biológmi dohodli, že do parku umiestnia 14 vlkov. Mimochodom, tie boli v tejto oblasti vyhubené ešte v roku 1926. Ako sa však ukázalo, úmyselné premiestnenie vlkov práve do parku bol výborný nápad. Začali sa totiž diať nevídané veci, ktoré predčili aj očakávania samotných úradníkov a biológov.

Populácia jeleňov klesla, no bobrov stúpla

Za ten čas, čo sa do parku vrátili vlci, vzrástol ich počet, no to nie je ani zďaleka všetko. Tieto divé zvieratá dokázali totiž transformovať ekosystém a dokonca zmeniť rieky. Jedna jediná kolónia bobrov je už dávno minulosťou, teraz ich je tam deväť a bobria populácia doslova prekvitá, tvrdí vo svojej správe Yellowstonský park. Prítomnosť vlkov však dokázala vyvolať ešte niečo – je to kaskádový efekt medzi zvieratami a rastlinami. V dôsledku absencie vlkov totiž trofická kaskáda skolabovala najmä kvôli jeleňom wapiti.

Ako uvádza české Fórum ochrancov prírody, len medzi rokmi 1995 a 2003 utešene narástol počet vlkov, no zároveň dramaticky klesol počet jeleňov wapiti. Vlky totiž zastavili populačnú expanziu týchto bylinožravcov. No práve to umožnilo, aby sa populácia bobrov rozšírila, čo sa pravdepodobne stalo vďaka zvýšenému rastu dreva a bylín. Miestna flóra bola schopná významnej obnovy, čo zas malo pozitívny vplyv aj na zvýšený počet kačiek či rýb, za čo môže aj zvýšená aktivita bobrov.

Potrava pre masy

Návrat vlkov mal však veľký vplyv aj na správanie sa vysokej zveri vo všeobecnosti. „Ukázala sa ako veľmi adaptabilná,“ uviedol profesor ekológie Scott Creel z Montana State University. Keď sú totiž na okolí vlky, je viac ostražitá a menej sa pasie. Keďže sa vo zvýšenej miere vyhýba miestam, kde môže byť odteraz ulovená, tie sa mohli začať v pokoji obnovovať, čo sa aj stalo a stále deje. 

Keďže vlky za sebou zanechávali aj zdochliny, prilákalo to ďalšie zvieratá, ktoré si na nich zgustli. „Tomu hovorím potrava pre masy,“ popísal Ed Bangs, koordinátor pre obnovu vlkov. Úplné prevrátenie doterajšieho ekosystému hore nohami zmenilo faunu i flóru Yellowstonského parku jednodznačne k lepšiemu a to sme sa ešte nedostali k zmene riek, presnejšie, ich tokov. Zmeny vo vegetácii totiž zmenšili počet zosuvov. Dokonca vzniklo aj viac jazier. Obnovená vegetácia totiž dokázala stabilizovať riečne brehy. 

Celý tento experiment tak jasne ukázal, že vlky sú neoddeliteľnou súčasťou ekosystému. Minimálne pre región Yellowstonského parku sa ukázali ako nevyhnutné z hľadiska obnovy a zachovania prirodzeného prostredia. Pár vlkov dokázalo za pár rokov, že zmeny k lepšiemu sa dajú urobiť naozaj jednoduchým a čarovným spôsobom.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…