Dobré noviny
Hlohovčanka vyštudovala Oxford a skúma, ako poraziť Alzheimerovu chorobu. Za výskum dostala prestížne ocenenie
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Hlohovčanka vyštudovala Oxford a skúma, ako poraziť Alzheimerovu chorobu. Za výskum dostala prestížne ocenenie

Mária Karabová Kregerová
Mária Karabová Kregerová — Foto: Reprofoto Hlohovec.sk

Už od útleho detstva vedela, kadiaľ povedú jej kroky. Dnes pracuje na výskume choroby, ktorá je plná otáznikov.

BRATISLAVA 1. októbra - Prvé príznaky nebezpečnej Alzheimerovej choroby môžu pacienti pripisovať stresu alebo dnes veľmi rozšírenej depresii. Ide o zhoršenie pamäti, zabúdanie či napríklad aj zhoršená orientácia. Podľa oficiálnych vyjadrení Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je práve Alzheimer jedným z desiatich hlavných smrteľných ochorení populácie. Liek doposiaľ nepoznáme, no odborníci sa ani pri tejto chorobe nevzdávajú a hľadajú. Aj pôvodom Hlohovčanka Mária Karabová Kregerová sa zaoberá touto vážnou témou. Vo svojom výskume sa zameriava na to, ako chorobe predísť alebo s ňou účinne bojovať.

Zlomové rozhodnutie

Márii sa podarilo už v marci tohto roka získať aj prestížnu Mendelovu cenu za výnimočnosť v oblasti výskumu. Jej cesta v oblasti medicíny sa začala, keď mala iba 14 rokov. Vtedy sa rozhodla, že chce pomáhať ľuďom.

Mária začala pôvodne študovať na Masarykovej univerzite v Brne, ale po troch rokoch, keď sa jej naskytla možnosť a príležitosť, prestúpila do Oxfordu. Musela však začať študovať odznova, pretože Oxfordská univerzita neuznáva štúdium na iných vysokých školách. A tak namiesto šiestich študovala medicínu deväť rokov. „Ale oplatilo sa,“ priznala slovenská lekárka v rozhovore pre TASR.

Práve na Oxforde sa stretla s osobným prístupom zo strany profesora k študentovi. Keďže sa ocitla v cudzom svete, kde sa používal primárne anglický jazyk, rok jej trvalo, kým nabrala dostatočné sebavedomie a začala rozprávať. Až po troch rokoch však začala v angličtine aj premýšľať.

Slovenská študentka medicíny si vybrala zameranie neurológia a psychiatria. Ako priznala pre portál Sme.sk, rozhodla sa tak po tom, čo jej kamarát spáchal samovraždu. Ona chcela pochopiť, čo ľudí k takémuto konaniu vedie a či to ostatní dokážu nejako ovplyvniť. Márii nestačilo študovať iba psychiatriu, keďže tá sa podľa jej vyjadrení pre portál Sme.sk zameriava iba na kognitívny model mozgových a duševných chorôb. „Nestačilo mi to, pretože verím, že človek nie je len výsledkom čistej biológie alebo len emotívnych pochodov, ale že sme súčtom oboch procesov,“ vysvetlila.

Doktorandské štúdium na Kalifornskej univerzite

Počas doktorandského štúdiu sa na určitý čas dostala Mária aj na Kalifornskú univerzitu, kde sa jej podarilo spolupracovať s profesorom Carlom Cotmanom, svetovým odborníkom na Alzheimerovu chorobu. Ten ju naučil pracovnej morálke a v živote na neho nezabudne. Ako totiž priznala, práve profesor Cotman jej bude do konca života pracovným aj ľudským vzorom.

Márii Karabovej Kregerovej sa podarilo počas práce pod vedením Cotmana získať už spomínanú Mendelovu cenu. Išlo konkrétne o prieskum dlhodobého vplyvu cvičenia a pravidelného pohybu na mozgové funkcie a porúch pamäti v starobe.

"Vždy som dúfala, že moderná medicína sa začne viac zaoberať komplexným pohľadom na človeka, pátraním po príčine, prečo rana krváca, namiesto zakrývania príznakov rýchlymi náplasťami. Práve v laboratóriu profesora Cotmana som bola svedkom, ako také funkčné spojenie výskumu a klinickej medicíny funguje," vysvetlila pre TASR hlohovecká rodáčka.

"Začala som sa intenzívne zaujímať o fascinujúci vplyv vonkajších faktorov, akými sú pohyb a diéta, na poruchy pamäti spojené s bežným starnutím, ako aj s neurodegeneračnými ochoreniami, akým je napríklad i Alzheimerova choroba.“ dodala lekárka, ktorá však dúfa, že raz sa jej podarí vrátiť domov na Slovensko a zužitkovať všetky nazbierané skúsenosti.

Chce sa vrátiť domov a zúročiť tu všetko, čo sa naučila

Práve v týchto dňoch nastupuje Mária na štvorročné pracovné miesto na Oxfordskej univerzite, kde chce naďalej pokračovať vo výskume Alzheimerovej choroby - používajúc pri tom kmeňové bunky ako model tejto choroby. "Po tejto skúsenosti by som sa rada vrátila na Slovensko, keďže mi veľmi chýba rodina, a skúsila doma zúročiť všetky vedomosti nadobudnuté v zahraničí," prezradila pred časom pre TASR Karabová-Kregerová.

Jej dlhodobým cieľom je vybudovať centrum pre ľudí s neurologickými poruchami. "Tohto sna som sa nevzdala, len sa pretavil do konkrétnejšej a praktickejšej podoby, keďže sa momentálne špecializujem na neurodegeneratívne ochorenia, a tiež keďže som s postupom času zistila, koľko finančnej podpory stojí naplnenie takéhoto sna. Práve preto sa snažím získať čo najviac skúseností v zahraničí, čo by mohlo v budúcnosti pomôcť pri získavaní prestížnych grantov, ktoré by sa potom mohli použiť práve na otvorenie takéhoto lekárskeho strediska," vysvetlila neurologička zo Slovenska úspešne pôsobiaca v Spojenom kráľovstve.

Už ste čítali?