V škole slovenčiny v Chicagu sa rodný jazyk rodičov učia desiatky detí
TASR
TASR

V škole slovenčiny v Chicagu sa rodný jazyk rodičov učia desiatky detí

Víziou školy je naučiť deti plynule čítať, písať a vedieť sa dorozumieť po slovensky.

Prezident SR Andrej Kiska pózuje počas návštevy Slovak Academy of Chicago, kde sa desiatky detí každú sobotu učia slovenčinu v Chicagu 27. septembra 2018. — Foto: TASR Alena Klepochová

Bratislava/Chicago 30. septembra (TASR) - Desiatky detí, ktorých rodičia žijúci v americkom Chicagu majú slovenské korene, sa každú sobotu učia vo víkendovej škole po slovensky. Slovak Academy of Chicago bude oslavovať piate výročie svojho vzniku. Jej riaditeľka Zuzana Fidriková verí, že bude ešte dlho fungovať.

"Sme Slováci žijúci v zahraničí, v Chicagu, a naše deti vyrastajú v tunajších podmienkach. Naša škola je víkendová, deti chodia v soboty do školy, učia sa slovenský jazyk, vlastivedu, gramatiku, dejepis, zemepis. Popri škole aj tancujeme, máme detský folklórny súbor Veselička," priblížila Fidriková, ktorá pochádza zo Spišskej Belej.

Škola má v súčasnosti 67 študentov, ide najmä o deti, no slovenčinu sa učí aj sedem ľudí v pokročilom veku. "Zaoberali sme sa myšlienkou, že niektorým našim deťom, ktoré majú rodičov jedného Slováka, jedného Američana, je slovenčina menej prirodzená ako deťom, ktoré majú oboch rodičov Slovákov. Uvažovali sme o tom, aby sme vytvorili aj výučbu slovenského jazyka ako cudzí jazyk a na takýto podnet sa nám nahlásili aj starší ľudia, ktorí majú záujem učiť sa slovenčinu," ozrejmila.

Popri škole funguje aj detský folklórny súbor Veselička. "My sme začali najprv s folklórnym súborom Veselica pred 20 rokmi. Všetci sme boli mladí a bez detí, tak sme fungovali, ako sme fungovali, a potom neskôr sme sa rozrástli, prišli deti, z toho vznikla Veselička, a potom aj potreba školy," doplnila Fidriková. Pre deti je podľa jej slov najväčšou vzácnosťou, ak sa môžu počas letných prázdnin ísť pozrieť na Slovensko a zažiť to, o čom si hovoria v škole.

Slovak Academy of Chicago pozostáva z materskej škôlky, prvého a druhého stupňa základnej školy. Vyučovanie je každú sobotu od 9.00 do 15.00 h v súlade s aktuálnym školským vzdelávaním na Slovensku. Škola ponúka aj možnosť rozvíjať si náboženské vedomosti s prípravou k sviatostiam.

Učitelia sú kvalifikovaní pedagógovia s ukončeným vysokoškolským vzdelaním a niekoľkoročnou praxou na Slovensku alebo v USA. Víziou školy je naučiť deti plynule čítať, písať a vedieť sa dorozumieť po slovensky.

Slovak Academy of Chicago prvý rok svojej existencie pôsobila na pôde farnosti sv. Šimona Apoštola, kde majú Slováci žijúci v Chicagu svoje korene. Od septembra 2015 funguje ako nezisková organizácia a presunula sa do novej lokality.

Už ste čítali?

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…