Poznáme nového majstra sveta v cestnej cyklistike
Koľký skončil Peter Sagan?
INNSBRUCK 30. september - Vyvrcholila cyklistická sezóna! Kopcovitá trať nasvedčovala tomu, že o titul zabojujú vrchári. Peter Sagan, trojnásobný majster sveta a obhajca titulu z minuloročného Bergenu, pred pretekom povedal, že nič nie je nemožné. Pokúsil sa o zisk štvrtého, rekordného titulu majstra sveta v cestnej cyklistike. Na akom mieste sa umiestnil?
Profil náročnej trate
Rakúski organizátori pripravili pre tohtoročný šampionát skutočne náročnú trať. Innsbruck 2018 predstavoval dokonca najnáročnejší ročník za ostatných dvadsaťpäť rokov. Cyklisti absolvovali 258,5 kilometra, pričom hodnota prevýšenia sa zastavila až na čísle 4670 m. n. m. (pre porovnanie, najvyšší vrch Európy Mont Blanc meria 4808 metrov). Úvodných 85 kilometrov sa cyklisti presúvali k cieľovému mestu, kde na nich čakalo šesť okruhov s výstupom na vrch Igls a záverečný okruh s dvomi prudkými stúpaniami.
Favoritov bolo mnoho
Keďže šlo o kopcovitú trať, na zisk titulu mierili prevažne vrchári. Medzi národy excelujúce v tomto odvetví cyklistiky nepochybne patrí Kolumbia, ktorá do boja vyslala legionárov ako Nairo Quintana, Rigoberto Urán a Miquel Ángel Lopéz. Z individuálnych jazdcov stoja za zmienku 38-ročný španielsky veterán Alejandro Valverde (2x striebro, 4x bronz), 28-ročný Poliak zo stajne britského Sky Michał Kwiatkowski, či Julian Alaphilippe. Pred niekoľkými týždňami sme boli svedkami jeho triumfu na podujatí Okolo Slovenska, kedy bol iba o 16 sekúnd rýchlejší ako Slovinec Jan Tratnik. "Zisk dúhového dresu by bolo čerešničkou na torte tohto už teraz úspešného roka," vyjadril sa pre oficiálny web tímu Quick-Step Floors 28-ročný Francúz. Vo francúzskom drese mu robili spoločnosť Romain Bardet, Warren Barguil, Thibaut Pinot a Tony Gallopin.
Priebeh pretekov
Po krátkom stúpaní na začiatku sa pred pelotón dostali Rob Britton (Kanada), Kasper Asgreen (Dánsko), Tobias Ludvigsson (Švédsko), ktorých po chvíli doplnili viacerí cyklisti. Situácia sa upokojila a pelotón pokračoval pokojným tempom. Náskok jazdcov v úniku stúpol na pätnásť minút, na vrchole kopca Gnadenwald až devätnásť. Pelotón v tom čase začala viesť francúzska reprezentácia. Prvý výstup na Igls zvládli všetci Slováci, no pri druhom museli odstúpiť prví, a to Baška a Mahďar. Počas tretieho a štvrtého výstupu odstúpili všetci ostatní okrem Petra Sagana. Do čela pelotónu sa dostali reprezentácie Talianska, Španielska a Poľska. V ďalšom kole sa už vzdal aj vyčerpaný obhajca titulu, posledný nositeľ slovenských farieb, Peter Sagan, nasledovaný Miquelom Lopézom, Danielom Martinom, Simonom Yatesom, poľskou nádejou Kwiatkowskim, či tohtosezónnym objavom Slovincom Primožom Rogličom.
Pelotón dostihol vedúcu skupinu, v ktorej podával bojovný výkon Kasper Asgreen, 22 kilometrov pred koncom. Pretek sa blížil ku koncu a favoriti stále mlčali. S ostávajúcimi pätnástimi kilometrami do cieľa sa do úniku dostal ďalší Dán Michael Valgren. Podarilo sa mu vybudovať polminútový náskok pred pelotónom, no pred prvým záverečným stúpaním ho dostihla štvorčlenná skupina, v ktorej boli Alaphilippe, Bardet, Woods a už spomínaný Valverde. Dostali sa do čela a vytvorili si dostatočný náskok pred pelotónom. Julian Alaphilippe zo skupinky vypadol a oči všetkých sa upierali na Alejandra Valverdeho. Dočká sa zaslúženého titulu?
Valverde to dokázal
Dočkal sa! Prvým, kto po záverečnom špurte prešiel cieľom bol Alejandro Valverde. Po šiestich medailových ziskoch sa mu napokon podarilo získať aj tú najcennejšiu – zlatú. S časom 6:46:41 sa po prvý raz stal majstrom sveta a po celý nasledujúci rok tak bude môcť nosiť dúhový dres. Druhý skončil Romain Bardet a tretí Michael Woods. Budúcoročné majstrovstvá sveta bude hostiť Harrogate vo Veľkej Británii a cyklisti budú v boji o titul musieť prejsť až 284 kilometrov.