Dobré noviny
Slovákom sa darí vypestovať dobro
TASR
TASR

Slovákom sa darí vypestovať dobro

Potravinová charita občianskeho združenia Vypestuj Dobro sa stará o dodávku čerstvej zeleniny a ovocia tým, ktorí by si ju inak nemohli dovoliť.

Foto: Vypestujdobro.sk

Bratislava 11. júla (OTS) - Potravinová charita občianskeho združenia Vypestuj Dobro sa stará o dodávku čerstvej zeleniny a ovocia tým, ktorí by si ju inak nemohli dovoliť. Zapojiť sa môže ktokoľvek. Stačí sa prihlásiť na stránke Vypestujdobro.sk a úrodu nazvyš už viac nevyhadzovať do kompostu.

Pestovateľov pribúda

Aktuálne kúskom svojej úrody sa rozhodlo prispieť už viac než 130 pestovateľov a ich počet neustále rastie.

Hneď prvá tohoročná úroda šalátu od pestovateľa Kamila Kováča putovala do krízového centra Maják nádeje, kde je aktuálne ubytovaných 20 matiek s deťmi. „Pocit, že je možnosť skutočne a nezištne darovať, nemá ekvivalent slov. Približuje sa mu azda pohľad očí malých detí od prekvapenia. Dôležitá pridaná hodnota pre obe strany je navyše v tom, že je to z vlastných rúk.“ povedal o iniciatíve pestovateľ Kamil Kováč.

Reakcie na projekt sú podľa zakladateľa projektu, Ericha Seemanna, veľmi pozitívne: „Na jarných záhradkárskych výstavách a trhoch sme rozdali viac než 3300 štartovacích balíčkov so semenami základných druhov zeleniny. To všetko len za dobrý skutok, že sa so svojou úrodou podelia.“

Foto: Vypestujdobro.sk

Stačí jedna hriadka navyše

Nápad vznikol pôvodne v Kanade a USA, kde sa po mimoriadnom úspechu rozšíril do celého sveta.

Príjemcov pomoci vyhľadávajú zakladatelia spolu so sociálnymi pracovníkmi na obecných úradoch, pediatrami a riaditeľmi neziskových organizácií. Záverečný výber robia vždy tí, ktorí sú s príjemcami pomoci v každodennom kontakte a poznajú ich sociálnu situáciu.

Pomoc inak

Vyčlenenie malého kúska pôdy, na ktorej by vyrástla pomoc pre tých, ktorí nemajú to šťastie a sú odkázaní na pomoc iných, je azda tou najkrajšou nefinančnou podporou. Úžitok budú mať všetci. Pestovateľ dobrý pocit, že pomohol a ľudia, ktorí úrodu dostanú, zase pocit, že na nich niekto myslí.“ dodáva Erich Seemann.

Ak aj nemáte možnosť vypestovať niečo sami, nevadí. Pomôcť môžete aj formou dobrovoľníctva, alebo aj jednoducho tým, že budete projekt vo svojom okolí šíriť.

Viac informácii nájdete na www.vypestujdobro.sk

Už ste čítali?