Dobré noviny
Ochrnutí znova chodia. Prelomová metóda vracia nádej ľuďom po celom svete
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Ochrnutí znova chodia. Prelomová metóda vracia nádej ľuďom po celom svete

— Foto: Reprofoto Youtube

Vedcom sa podarilo niečo, čo by niekto pred pár mesiacmi či rokmi označil za zázrak. Moderná medicína však znova prekvapila a vrátila nádej ochrnutým ľuďom po celom svete.

WASHINGTON 26. septembra - Moderná medicína prekvapuje zázrakmi, o ktorých by sme si ešte pred niekoľkými rokmi mysleli, že sú celkom nemožné. Tak je tomu aj dnes. Dva nezávisle pôsobiace tímy amerických vedcov informovali v utorok v časopisoch Nature Medicine a New England Journal of Medicine o tom, že ich traja pacienti ochrnutí od pása dolu môžu znova vďaka ich liečbe samostatne chodiť. Nebol to však zázrak ako z rozprávky, ale za fakt, že traja ľudia sa opäť sami postavili na vlastné nohy, môže elektrický stimulátor, ktorý im bol implantovaný do tela.

Po mesiacoch intenzívnej a náročnej rehabilitácie sa tak traja pacienti opäť postavili na nohy a urobili niekoľko krokov. Vec, v ktorú predtým už ani nedúfali. Prelomové štúdie, ktoré boli publikované v dvoch uznávaných časopisoch, podľa ich autorov ukazujú, že opätovné nadobudnutie kontroly nad končatinami nie je nemožné, ako sa mnohí ešte pred niekoľkými rokmi či mesiacmi domnievali.

Testovaná metóda nie je liekom, ale pomáha

Treba však podotknúť to, že testovaná metóda, ktorá trojici pacientov pomohla, nepredstavuje liek. Avšak stále pomáha. Osoby, ktoré utrpeli ochrnutie dolných končatín, síce dokázali chodiť, ale iba za pomoci operných rámov či iných prostriedkov. Odborníčka na rehabilitáciu z Univerzity Johnsa Hopkinsa Cristina Sadowská, ktorá sa na výskume podieľala, vyjadrila obrovské nadšenie z úspechu, ale pripomína aj to, že metóda liečby s implantovaným simulátorom nemá u každého človeka s poranenou chrbticou rovnaký efekt.

Implantát „oklame“ mozog

Elektrický stimulátor nie je nijakým čarovným zariadením. Sadowská vysvetlila, ako funguje a čo môže za to, že pacienti znova kráčajú. Metóda podľa nej využíva zvyškové nervové spojenia, ktoré nie sú po poškodení miechy využívané. Jedna teória naznačuje, že síce sú nervy pod miestom poškodenia neúčinné, ale sú stále živé. Práve vysielanie elektrických impulzov by malo tieto nefunkčné nervy prebudiť a v kombinácii s dôkladnou rehabilitáciou im zároveň umožniť prijímať aj základné príkazy. Mozog teda síce považuje tieto nervové dráhy za neúčinné, ale pokiaľ ich posilnia elektrické signály z implantátu, mozog je presvedčený, že normálne fungujú, a tak s nimi aj prebieha komunikácia. To znamená, že navonok nefunkčné nervy zrazu poslúchnu príkazy mozgu a človek môže napríklad vykročiť. Hoci to predtým bolo celkom nemožné.

K úspechu sa vyjadrila aj profesorka Susan Harkemanová, ktorá na nej pracovala v Kentucky: „Zotavenie sa dá dosiahnuť, ak máte správne podmienky. Miecha sa môže opäť naučiť pracovať. Hoci nie tak dobre ako predtým, ale môže fungovať.“

Už ste čítali?