Ochranár Erik Baláž nakrútil video adresované priamo premiérovi. Vidieť by ho mal každý Slovák
Ochranár Erik Baláž sa snaží prostredníctvom projektu Zelená krajina ukázať ľuďom, čoho je príroda schopná, a že za ňu treba bojovať.
BRATISLAVA 26. septembra - Chrániť prírodu by malo byť v našom záujme. Tí, ktorí to majú vo vlastných rukách, ale mnohokrát nerobia nič alebo ju chránia len veľmi zlým spôsobom. Neskutočné horúčavy, následné povodne, výrub lesov vo veľkom, vyschnuté potoky, sucho a znehodnotená pôda. To je realita dnešných dní. Nie za všetko môže príroda sama, vo veľkej miere totiž prispieva aj ľudská ruka. Aby sme neprišli o všetko krásne a prirodzené, treba bojovať. Uvedomuje si to aj ochranár Erik Baláž a jeho tím. Spoločne sa totiž rozhodli bojovať proti nezmyselným zásahom spustením projektu Zelená Krajina. „Vždy som bol optimista. Bol som optimista aj vtedy, keď po veternej kalamite v Tatrách v roku 2004 mnohým pripadalo bláznovstvo snažiť sa o vytvorenie bezzásahového územia v Tichej a Kôprovej doline. A predsa sa to podarilo,“ vyjadril sa Erik Baláž na stránke projektu.
Na jeho účte na Youtube sa objavilo najnovšie video, ktoré adresuje okrem Slovákov aj samotnému premiérovi: „Pán premiér, ak nemáte čas na stretnutie, pozrite si toto video,” vyzýva. Pozrieť by si ho však okrem premiéra mali všetci obyvatelia našej krajiny.
So svojimi videami che vzdelávať Slovákov o prírode
Príroda má podľa jeho slov odpovede na všetko. „S ďalšími nadšencami chceme odhaľovať jej skryté či zabudnuté procesy, aby sme sa od nej mohli všetci učiť,“ dodal Baláž. Už dnes si každý z nás môže pozrieť jeho videoseriál, prostredníctvom ktorého prináša rôzne riešenie, ktoré nám samotná príroda ponúka. Týždeň, čo týždeň bude zverejnené nové krátke video, ktoré nás ľudí naučí niečo o prírode a jej fungovaní. Rovnako tak sa vo videách bude zameriavať na problémy, ktoré sú súčasťou slovenskej prírody a na návrhy konkrétnych riešení inšpirovaných prírodou.
Zelená krajina
Projekt Zelená krajina bol zrealizovaný po tom, ako sa premiér našej republiky odmietol stretnúť so zástupcami iniciatívy My sme les. Keďže sa nikto nepýta, nezaujíma ich pravdepodobne ani názor zástupcov vedeckej komunity. Stretnutia s lesníkmi sú však bežné a reálne. Podľa ochranárov je výsledkom nezmyselné ničenie národných parkov. Jedno video sa zameriava aj na zneužitie povodne vodohospodármi, kedy využili situáciu a bágrami rozbili brehy tatranských riek.
Adekvátne zásahy sú v poriadku
Keď je to preukázateľné a je to potrebné, prírodovedci neprotestujú. Oni sa len snažia poukázať na fakt, že státisíce eur putujú na zbytočné a ničivé zásahy. Podľa ich vyjadrení sa v tomto prípade rozhadzujú financie nezmyselne, pritom by mohli slúžiť tam, kde sú naozaj potrebné.