Zastrelili mu dedka, vypálili dom. Toto je príbeh Luku Modriča, ktorý porazil Ronalda a je najlepším futbalistom
Dobré noviny
Dobré noviny

Zastrelili mu dedka, vypálili dom. Toto je príbeh Luku Modriča, ktorý porazil Ronalda a je najlepším futbalistom

Jeho výkon sme sledovali počas majstrovstiev sveta všetci. Stal sa najlepším hráčom MS a včera porazil aj Ronalda. To, aký ťažký život mal, však väčšina ani netušila. Je to však pravý bojovník, ktorý sa a aj napriek nepriazni osudu nikdy nevzdal.

— Foto: TASR/AP

Londýn 25. septembra (TASR) - Chorvátsky stredopoliar Luka Modrič z Realu Madrid sa premiérovo stal najlepším futbalistom Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) za rok 2018. V ankete s názvom The Best FIFA Football Awards triumfoval pred jej päťnásobným víťazom a do leta aj klubovým spoluhráčom z Realu Cristianom Ronaldom. Uplynulých desať rokov nemala anketa iného víťaza ako Lionela Messiho alebo Ronalda. Chorvátsky futbalista, ktorý sa stal zároveň aj najlepším hráčom tohtoročných MS vo futbale, však oboch suverénne porazil.

Modrič bol s kapitánskou páskou na rukáve inšpiratívnou postavou svojho národného tímu na svetovom šampionáte v Rusku, kde sa Chorváti ako "čierny kôň" prebojovali až do finále. V ňom prehrali s Francúzskom 2:4. Odborníci Modričov mimoriadny prínos podčiarkli tým, že ho vyhlásili za najlepšieho hráča finálového turnaja a udelili mu individuálne ocenenie adidas Golden Ball (Zlatá lopta). Okrem toho Modrič výrazne pomohol Realu k obhajobe titulu v Lige majstrov a na konci minulého roka k triumfu na MS klubov.

Lásku k futbalu v ňom nezabila ani vojna

Modrič to však v živote vôbec nemal jednoduché. Keď mal Luka len šesť rokov, vypukol v Chorvátsku konflikt, ktorý bol súčasťou občianskej vojny v bývalej Juhoslávii. Dňa 8. decembra 1991 srbskí militanti zaútočili na jeho rodné mesto Modrici. Lukovho starého otca spolu s piatimi ďalšími dedinčanmi zastrelili a ich rodný dom vyhorel do tla. Pre Luku to bola veľká rana, pretože práve dedko sa o neho staral v čase, keď jeho rodičia pracovali v továrni na oblečenie.

Na snímke chorvátsky stredopoliar Luka Modrič z Realu Madrid si preberá cenu Futbalista roka 2018 na slávnostnom odovzdávaní cien Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) v Londýne 24. septembra 2018.
Na snímke chorvátsky stredopoliar Luka Modrič z Realu Madrid si preberá cenu Futbalista roka 2018 na slávnostnom odovzdávaní cien Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) v Londýne 24. septembra 2018. Foto: TASR/AP

Po tejto tragédii sa jeho rodičia rozhodli opustiť domov a hľadali útočisko v prístavnom meste Zadar na chorvátskom pobreží. Podľa Yahoo Sports sa tak z nich stali utečenci. Svojho sna stať sa veľkým futbalistom sa však Luka nikdy nevzdal.

„Veľa rokov sme žili sme v hoteli, bojovali sme s financiami, ale vždy som mal rád futbal," prezradil v rozhovore ešte v roku 2008. „Spomínam si, že na mojich prstencových chráničoch som mal brazílskeho Ronalda a miloval som ich.“

Futbal a granáty

Podľa kanadskej mediálnej organizácie The Loop futbalista Modrič vyrastal na prázdnych parkoviskách za zvuku granátov v pozadí. Napriek týmto ťažkostiam však kapitán tvrdí, že je dnes silnejší vďaka výzvam, ktorým čelil„Vojna ma posilnila, bolo to pre mňa a pre moju rodinu veľmi ťažké obdobie. Nechcem to so sebou navždy ťahať, ale nechcem na to ani zabudnúť.“

Chorvátska prezidentka Kolinda Grabar-Kitarovičová objíma Luku Modriča po tom, ako Francúzsko vyhralo finálový zápas medzi nad Chorvátskom na MS vo futbale 2018 v Rusku, 15. júla 2018.
Chorvátska prezidentka Kolinda Grabar-Kitarovičová objíma Luku Modriča po tom, ako Francúzsko vyhralo finálový zápas medzi nad Chorvátskom na MS vo futbale 2018 v Rusku, 15. júla 2018. Foto: TASR/AP

Napriek nepriazni osudu húževnato trénoval a práve táto vlastnosť mu prinášala prvé úspechy. Hral v anglickom tíme Tottenham Hotspur FC a od roku 2012 pôsobí ako stredopoliar v Reale Madrid. Napokon sa zaradil do takzvanej „Zlatej generácie“ chorvátskeho národa, ktorú tvoria dobre rešpektovaní hráči ako napríklad záložník Barcelony Ivan Rakitič či útočník Juventusu Mario Mandzukič.

Po zisku titulu najlepšieho hráča však Luka zostáva aj naďalej skromný„Je to krásny pocit, mať tú česť stáť na tomto pódiu a držať v rukách túto krásnu trofej. Gratulujem Mohamedovi a Cristianovi za skvelý rok. Táto trofej však nepatrí len mne, ale všetkým spoluhráčom z Realu Madrid a chorvátskej reprezentácie,“ povedal 33-ročný špílmacher po zisku ocenenia.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…