Dobré noviny
Slovensko zakáže supermarketom vyhadzovať potraviny. Budú ich musieť darovať charite
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Slovensko zakáže supermarketom vyhadzovať potraviny. Budú ich musieť darovať charite

Ilustrační snímka
Ilustrační snímka — Foto: Pexels

Nespotrebované potraviny budú supermarkety a reštaurácie povinné darovať charite alebo inak spotrebovať. Ministerstvo životného prostredia navrhuje viacero zmien, okrem iného aj zrušenie minimálnej trvanlivosti.

BRATISLAVA 25. septembra - Envirostratégia 2030 z dielne Ministerstva životného prostredia SR navrhuje zakázať vyhadzovanie potravín supermarketom a reštauráciám. Informáciu priniesol portál euractiv.sk. Vyplýva to z dokumentu zverejneného ministerstvom ešte na začiatku septembra. „Slovensko od roku 2030 obmedzí produkciu potravinového odpadu. Reštaurácie a supermarkety budú povinné potraviny ďalej využiť, napríklad darovať charite nezávadné potraviny,“ píše sa v ňom.

Za návrh ministerstva životného prostredia sa postavilo aj Ministerstvo pôdohospodárstva SR, ktoré navrhuje, aby sa napríklad nespotrebovaný chlieb ponúkal na kŕmne účely za nižšiu cenu. Oznámilo tak ministerstvo v pripomienkovom konaní, ktoré sa konalo 18. septembra.

Koniec minimálnej trvanlivosti

Dokument takisto popisuje, ako budú obchodné reťazce či reštaurácie na Slovensku predchádzať tvorbe biologicky rozložiteľného a potravinového odpadu. Jedným z navrhovaných riešení je využiť tieto potraviny ďalej. Ak totiž už nie sú vhodné na konzumáciu, bude možné ich kompostovať či energeticky zhodnotiť. Tieto potraviny, ktoré už viac nie sú vhodné na konzumáciu, by sa mali dať kúpiť v špecializovaných predajniach, ako je tomu aj v iných krajinách EÚ.

Kompostovanie by pritom malo byť umožnené ako reťazcom, tak aj bežným domácnostiam. Ministerstvo sľubuje vybudovanie siete zberu a zhodnotenia biologicky rozložiteľného kuchynského a reštauračného odpadu.

Ministerstvo okrem zákazu vyhadzovania potravín navrhuje aj zrušiť označenie minimálnej trvanlivosti. Aj to podľa ministerstva prispieva k zbytočnému potravinovému odpadu.
Ministerstvo okrem zákazu vyhadzovania potravín navrhuje aj zrušiť označenie minimálnej trvanlivosti. Aj to podľa ministerstva prispieva k zbytočnému potravinovému odpadu. Foto: Pexels

Ďalšou novinkou by malo byť aj zrušenie označenia „minimálna trvanlivosť do“. Podľa ministerstva práve toto označenie môže za zbytočne zvýšenú produkciu potravinového odpadu. Vo väčšine európskych krajín už minimálnu trvanlivosť ani nenájdete. Po novom by tak malo aj u nás byť jedlo označené už iba slovami: „spotrebujte do“. Pri vhodnom skladovaní sú totiž mnohé potraviny aj po dátume minimálnej spotreby ešte stále vhodné na konzumáciu a netreba ich teda zbytočne vyhadzovať.

Príkladom nám môžu ísť Francúzi aj Česi

Jednoznačným lídrom, od ktorého si môžu brať ostatné krajiny príklad, je v boji proti potravinovému odpadu Francúzsko. Tam už od roku 2016 platí zákon, na základe ktorého sú veľké supermarkety povinné darovať nepredané jedlo charite alebo potravinovým bankám. Ak tak neurobia, hrozia im vysoké pokuty. Prieskum vo francúzskom denníku Le Monde tvrdí, že v súčasnosti daruje potraviny až 94 % dotknutých predajní.

Podobný systém však funguje už aj v susednej Českej republike. Práve tam sú obchodné reťazce povinné od 1. januára 2018 darovať jedlo, ktoré by sa už u nich inak nespotrebovalo, neziskovým organizáciám. Potravinové banky privítali tento krok s nadšením. Podpredsedníčka Českej federácie potravinových bánk Veronika Láchová sa ešte v decembri minulého roka vyjadrila, že práve vďaka tejto novej legislatíve by mohli potravinové banky rozdať chudobným až 10-tisíc ton jedla.

Už ste čítali?