Dobré noviny
Nepál zdvojnásobil populáciu ohrozených tigrov. Vďaka Leonardovi DiCapriovi
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Nepál zdvojnásobil populáciu ohrozených tigrov. Vďaka Leonardovi DiCapriovi

Práve Leonardovi DiCapriovi môže ďakovať svet za to, že populácia tigrov sa v Nepále zdvojnásobila.
Práve Leonardovi DiCapriovi môže ďakovať svet za to, že populácia tigrov sa v Nepále zdvojnásobila. — Foto: Wikimedia CC, TASR/AP

Počet ohrozených tigrov sa v Nepále podarilo zvýšiť. Táto krajina by mala slúžiť ako príklad pre celý svet.

KÁTHMANDU 24. septembra - Nepálu sa podarila obrovská vec. V priebehu deviatich rokov sa tu zdvojnásobil počet tigrov, ktorí sú na pokraji vyhynutia. Miestni ochranári prírody prijali túto fantastickú správu ako dobré znamenie. Podľa nich sa za pomoci trochy politickej vôle a inovatívnych prístupov môžu ohrozené tigre naozaj podariť zachrániť. Úradníci oznámili novinky o stave a počte ohrozeného druhu. V roku 2009 žilo na tomto území len 121 tigrov, dnes sa ich počet odhaduje na 235. Všetko nasvedčuje tomu, že cieľ, ktorý si v roku 2010 na summite v Petrohrade dohodli zhromaždení zástupcovia zo všetkých 13 krajín slúžiacich ako domov pre tigre, sa plní. Krajiny sa tu zaviazali, že do roku 2022 sa zdvojnásobí svetová populácia tigrov. „Každý tiger sa počíta ako pre Nepál, tak pre svet,“ priznala doktorka Ghana Gurungová, zástupkyňa WWF-Nepal.

Podľa jej ďalších vyjadrení predstavuje nárast počtu tigrov v Nepále len zrnko pre splnenie cieľa do roku 2022. Zdôrazňuje teda to, že je potrebné aj naďalej zaisťovať ochranu a zlepšiť podmienky pre prežitie tohto druhu. Národné prieskumy boli v Nepále vedené po dobu niekoľkých mesiacov za pomoci kamier a iných techník, prostredníctvom ktorých sa dal odhadnúť celkový počet tigrov žijúcich na tomto území.

Každý jeden tiger sa počíta. Ako pre Nebál, tak aj pre celý svet.
Každý jeden tiger sa počíta. Ako pre Nebál, tak aj pre celý svet. Foto: Pexels

Príkladný Nepál

Herec Leonardo DiCaprio, ktorého nadácia financovala ochranu tigrov v Nepálskom národnom parku, je presvedčený o dobrom kroku zo strany Nepálu. „Nepál je lídrom v úsilí zdvojnásobiť čísla tigrov v rámci svojich vlastných hraníc a slúži ako model ochrany pre celú Áziu a svet,“ povedal jasne. Táto krajina si vyslúžila obrovskú pochvalu za záväzok chrániť veľké mačky spolu s ďalšími ohrozenými zvieratami, akými sú vďaka pytliakom aj nosorožce.

Pytliactvo a nezákonný obchod

Strata prirodzeného prostredia a konflikty s miestnymi ľuďmi boli dva hlavné prispievatele k poklesu tigrov v celej Ázii. Oveľa hrozivejší sú však pytliaci a nezákonné obchody s voľne žijúcimi zvieratami. Dopyt po tigrej koži, kostiach a iných častiach ich tela je obrovský. Zločinecké skupiny sú schopné zaplatiť pytliakom obrovské peniaze za zabitie zvieraťa. Predpokladá sa, že od Indie po Rusko je vo voľnej prírode iba približne 3 900 tigrov. Ochranári veria a dúfajú, že efektívna kontrola národných parkov a boj proti pytliactvu v Nepále budú slúžiť ako príklad pre iné národy, ktoré by tak mohli rovnako dosiahnuť významný pokrok. „Ochrana tigrov je najvyššou prioritou vlády a sme vďační za to, že naši partneri, presadzovacie orgány, miestne komunity a medzinárodné spoločenstvo dokážu podporiť spoločný cieľ,“ uzavrela tajomníčka ministerstva lesov a životného prostredia v Nepále Nath Oliová.

Už ste čítali?