Tínedžer prežil neuveriteľných 49 dní na mori. Pomýšľal na samovraždu, ale jedna vec ho zachránila
Dlhých 49 dní prežil sám na šírom mori. Zachránila ho spomienka na milovaných rodičov.
OSAKA/MANADO 24. septembra - Indonézsky tínedžer, 19-ročný Aldi Novel Adilang, prežil naozaj nezávideniahodnú situáciu. Jeho extrémna práca sa mu takmer stala osudnou. Mladík sa živí špeciálnym rybolovom nazývaným aj „rompong“. Tento rybolov spočíva v tom, že sa na dno pripoja veľkými kotvami a bójami siete, ktorých časť je pripevnená na plti s drevenou chatkou. Takýto drevený príbytok obýval 125 km od pobrežia aj mladý Aldi, ktorý v noci zažínal svetlá slúžiace na prilákanie rýb. Rybárska spoločnosť, ktorá Aldiho zamestnávala, vždy raz za týždeň vyšle k drevenej plti loď, ktorá vytiahne nachytané ryby zo sietí. Okrem toho prinesie prítomnému rybárovi jedlo, pitnú vodu a palivo do generátora.
Osudná búrka
Túto nezvyčajnú prácu Aldi vykonával už od svojich 16-tich rokov. Všetko vždy fungovalo na 100 %. V polovici júla však prišla silná búrka, ktorá pretrhla upevňovacie laná a Aldi sa nedobrovoľne začal na malej drevenej plti plaviť po otvorenom oceáne. Mladý muž sa však nevzdal. Vedel, že musí prežiť. Jedlo a vodu mal len na pár dní, no vynašiel sa. Dopomohlo mu rybárske náčinie, ktoré mal pri sebe. Ulovené ryby si pripravoval na ohni, do ktorého prikladal drevo z chatrče a morskú vodu si filtroval cez svoje oblečenie, aby sa zbavil soli.
Mladík po nejakej dobe začal panikáriť. Pre média priznal, že prežíval naozaj hrozné chvíle a bol presvedčený, že tam zomrie. V jednej chvíli vraj pomýšľal aj na samovraždu, spomenul si však na svojich rodičov a to, ako sa modlievali v ťažkých chvíľach. Mal v chatrči Bibliu, a tak spravil to isté, čo jeho rodičia. Indonézsky konzulát v Osake uviedol, že okolo tínedžera sa preplavilo viac ako desať lodí, kým ho plavidlo s panamskou vlajkou zachránilo. „Zakaždým, keď videl veľkú loď, mal nádej. Preplavilo sa však okolo neho viac ako desať lodí a nikto nezastavil,“ prezradil indonézsky diplomat z konzulárneho úradu v Osake Fajar Firdaus. Okoloidúce lode si Aldiho malú drevenú plť jednoducho nevšimli.
Jeho záchrancov sa Aldimu podarilo vyslať SOS signál prostredníctvom vysielačky, ktorú mal k dispozícii. Zachránený bol 31. augusta. „Aldi bol vystrašený a plakal,“ prezradil Firdaus. Cesta sa však príchodom na breh Japonska 6. septembra pre Aldiho neskončila. Chlapec sa k rodičom vrátil o dva dni neskôr, keď sa 8. septembra do rodného mesta Manado v sprievode konzulárnych úradníkov dopravil lietadlom. Aldi bol síce vystrašený, našťastie bol však jeho zdravotný stav úplne v poriadku.