Energia je zadarmo, ľudia si tu nezamykajú domy ani autá. Takto sa žije v rozprávkovej krajine „na konci sveta“
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Energia je zadarmo, ľudia si tu nezamykajú domy ani autá. Takto sa žije v rozprávkovej krajine „na konci sveta“

Obyvatelia sa v kritickej situácii vzopreli a dnes žijú závideniahodný život. Island je krajinou, ktorá by mala byť príkladom.

Záber z hlavného mesta Reykjavík. — Foto: Unsplash

REYKJAVÍK 22. septembra - V dnešnom svete je až priveľa zloby. Krajiny v rôznych kútoch sveta bojujú s násilím a korupciou, morálne hodnoty ľudí sú nepochopiteľné a môže sa zdať, že už zabúdame na dobro a život bez zbytočných problémov. Jeden štát si však tieto hodnoty zachoval. Krajina, ktorá nemá armádu, kde si obyvatelia nezamykajú svoje domy a autá, kde je energia pre všetkých zadarmo. Krajina, kde by ste len márne hľadali kasína či reštaurácie. Touto vysnívanou krajinou je Island.

Prečítajte si tiež: Prečo mladí na Islande nepijú alkohol, nefajčia a nedrogujú? Krajina dokázala nemožné, no svet si príklad nevzal

Prelomová ekonomická kríza

Práve na Islande sa v roku 2008, kedy vypukla ekonomická kríza, konala revolúcia. Politické sily tu stratili absolútnu moc, banky boli znárodnené a tých, ktorí stáli za organizovaním krízy, našli a poslali za mreže. Islanďania sa nebáli a vyšli do ulíc. Chceli ochrániť svoju novú ústavu, ktorá bola napísaná práve v prospech všetkých ľudí. Neuveriteľných 93 % obyvateľov v referende hlasovalo za to, že bankárom nevrátia dlhy. Ostatným krajinám sa tento spôsob boja nepáčil a na Island bol vyvíjaný bezprecedentný tlak. Spojené kráľovstvo a Holandsko pohrozili tvrdými ekonomickými sankciami či úplnou izoláciou krajiny v prípade, že nebudú dlhy islandským bankám vyplatené.

Tlak prichádzal z každej strany. Medzinárodný menový fond zdvihol varovný prst s tým, že Islandu už nikdy neponúkne pomoc. Britská vláda sa zas vyhrážala zmrazením úspor a bežných účtov obyvateľov. Island sa však nedal a všetkým tlakom odolal. „Bolo nám povedané, že ak neprijmeme podmienky medzinárodného spoločenstva, staneme sa severnou Kubou. V prípade, že by sme súhlasili, stali by sme sa severom Haiti,“ opísal situáciu vtedajší prezident Ólafur Ragnar Grímsson. Aj vďaka odvahe sa dnes Island považuje za inšpiratívny sociálny model. Island je krajinou s najpokročilejším sociálnym systémom, s citom pre humánnosť a mier.

Za takýmto výhľadom sa na Island oplatí vycestovať.
Za takýmto výhľadom sa na Island oplatí vycestovať. Foto: Unsplash

Takto sa žije na Islande

1. Obyvateľov na Islande je pomerne málo. Ľudia sa tu navzájom poznajú, a tak tu vládne dôvera. Je bežné, že si tu domáci nezamykajú domy ani autá, ktoré sú mnohokrát zaparkované s kľúčom v zapaľovaní.

2. Turisti, ktorí navštevujú krajinu, tvoria viac ako dvojnásobok v porovnaní s domácim obyvateľstvom. Cestovný ruch tu tvorí tretinu HDP.

3. Na Islande nefunguje žiadna armáda. Ochrannú funkciu majú pod svojimi krídlami príslušníci pohraničnej stráže. V prípade, že by Islanďan chcel slúžiť, nemá to zakázané. Môže sa pripojiť k nórskej armáde a to vďaka dohode, ktorá medzi týmito dvoma krajinami existuje.

4. Tento rozdiel je naozaj obrovský. Obyvatelia Islandu majú totiž v porovnaní s inými energiu úplne zadarmo. Island patrí do úzkeho kruhu krajín, ktoré využívajú diaľkové vykurovanie. Všetká použitá energia je získaná z netradičných zdrojov. Výnimkou je iba palivo pre automobily.

5. Milovníci McDonaldov by si na tomto mieste určite neprišli na svoje. Len márne by ste totiž hľadali reštaurácie s touto značkou. Všetky boli totiž zatvorené počas krízy v roku 2009. Rovnako tak tu nenájdete žiadne kasína a miesta, ktoré holdujú hazardu.

6. Študovať a bezplatne, to je realita islandských škôl.

7. Táto krajina nepozná súkromné nemocnice ani súkromné poistenie. Island má totiž jeden z najrozvinutejších systémov verejného zdravotníctva. Vo svetom rebríčku si vyslúžilo 15. miesto.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…