Etnologička Nádaská: Aj vy môžete mať vo svojom okolí vampíra
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Etnologička Nádaská: Aj vy môžete mať vo svojom okolí vampíra

Spánková paralýza či gniavenie morou? Táto hororová situácia mátala nielen našich predkov, ale desí ľudí aj v súčasnosti. O tom, čo sa za ňou skrýva, porozprávala známa slovenská etnologička.

BRATISLAVA 26. septembra (Dobré noviny) - Prebudili ste sa, no vaše telo s vami vôbec nespolupracuje. Nedokážete pohnúť rukami, nohami, jednoducho ničím a iba stuhnuto ležíte na posteli. A nemôžete ani kričať. Niektorí ľudia sa okrem toho začnú dokonca aj dusiť, iní zas majú pocit, že nie sú v miestnosti sami. Doslova hororová situácia, ktorú nechcete zažiť. Vedci to nazývajú spánková paralýza, no naši predkovia tento stav poznali ako „gniavenie morou“.

Tejto problematike sa venuje aj známa slovenská etnologička Katarína Nádaská, ktorá síce osobne nič podobné nezažila, no počas svojho výskumu sa stretla s respondentmi, ktorí takúto skúsenosť majú, a to aj opakovane.

Niektorí ľudia popisovali, že videli naozaj tú moru v podoby hmly. Niečo akoby ťažoba, niečo nehmotné, čo im sedí na prsiach a tam je to spojenie, že gniavi ho, vysvetľuje s tým, že mozog v takej situácii pracuje, vníma, len telo ako keby bolo ochrnuté. „Človek nevie, či to trvá minútu alebo hodinu. Tam ten čas sa ako keby zastaví. A hlavne pri tom opakovanom "gniavení" boli tí ľudia naozaj nevyspatí a mali problémy cez deň.“

„Dnes už síce nehovoríme o morách, to sú veci staršieho dáta, no na tento jav máme moderný medicínsky výraz spánková paralýza. Ale zaujímavosťou je, že sa to stále deje,“ konštatuje etnologička.

Mora ako sexuálna túžba dievčaťa

Podobný pocit však nezažívajú ľudia iba v stredoeurópskej kultúre, ale naprieč celým svetom, kde má naša „mora“ miestne, domáce výrazy. Slovania ju však opisovali ako poločloveka – polodémona. „Jeden z tých znakov toho polodémona bolo, že dokázal premeniť tú svoju podobu z človeka na moru. O tej more sa vedelo, že sa dokáže zjaviť ako hmla, ktorá sa dostane k človeku povedzme kľúčovou dierkou,“ vysvetľuje s tým, že morou bývala zväčša žijúca striga či strigôň.

Z výstavy k súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2015 v bratislavskej Bibiane. Na snímke Cena autorovi za vynikajúce ilustrácie Svetozár Košický za knihu Čerti, bosorky a iné strašidlá (Katarína Nádaská – Ján Michálek).
Z výstavy k súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2015 v bratislavskej Bibiane. Na snímke Cena autorovi za vynikajúce ilustrácie Svetozár Košický za knihu Čerti, bosorky a iné strašidlá (Katarína Nádaská – Ján Michálek). Foto: TASR - Michal Svítok

V knihe Čerti, bosorky a iné strašidlá od Kataríny Nádaskej sa však dočítate aj to, že na Zamagurí a na Kysuciach mora mohla predstavovať aj zhmotnenie sexuálnej túžby dievčaťa. „Ak sa chodil gniaviť povedzme slobodný mládenec, tak sa verilo, že ho môže chodiť gniaviť práve mora, ktorú vyslala jeho ohrdnutá milenka alebo priateľka, ktorú si nevzal,“ hovorí s tým, že ohrdnuté či podvedené ženy sa v minulosti vedeli rôznymi spôsobmi mstiť.

Energetický vampirizmus

Úlohou mory tak bolo predovšetkým škodiť druhým a vyciciavať z nich životnú energiu. Tu sa podľa Nádaskej dostávame aj k pojmu energetický vampirizmus, ktorému sa venujú predovšetkým ruskí vedci v spojení s antropológmi.

„Je jasne dokázané, že sú určité skupiny ľudí – muži, ženy, dokonca aj dieťa môže byť energetický vampír, – ktorí, niektorí úmyselne, iní neúmyselne sa dokázali pohľadom napojiť a vysať energiu,“ prezradila vo videorozhovore pre Dobré noviny.

Najhorší prípad je, keď máte partnera energetického upíra, alebo niekde v práci nejakého kolegu, nadriadeného, s ktorým dennodenne musíte tráviť čas a dennodenne vás to vlastne vysáva,“ konštatuje.

V priloženom videorozhovore sa dozviete aj to, ako ste sa mohli proti morám brániť a či to naozaj aj fungovalo v praxi. A Katarína Nádaská vám porozpráva aj o tom, kto boli benedanti, na čo boli vyvolení, ale aj to, kde sa nachádza jedno z najstarších pohrebísk upírov a prečo zostali archeológovia poriadne prekvapení.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…