Dobré noviny
Chorvátka bola donútená prísť na Slovensko, dnes tu úspešne podniká: Ponúkajte službu, ktorú by ste si sami kúpili
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Chorvátka bola donútená prísť na Slovensko, dnes tu úspešne podniká: Ponúkajte službu, ktorú by ste si sami kúpili

Prísť na Slovensko nechcela, no nemala na výber. Dnes je z Marie úspešná podnikateľka, ktorá pomáha cudzincom.

BRATISLAVA 17. septembra - Maria Hrvatić pochádza z chorvátskeho mesta Záhreb. Na Slovensko prišla v roku 2012, nie však z vlastného rozhodnutia. Zmeniť krajinu pre svoj život bola prinútená. „Prišla som kvôli práci. Bolo to neplánované. Ja som sem nechcela prísť, bola som ale prinútená. Prišla som pracovať pre korporáciu,“ vysvetlila Maria. Práve firma, pre ktorú pracovala, ukončila jej pozíciu v Chorvátsku, a tak sa musela rýchlo rozhodnúť, či súhlasí s presťahovaním. Keďže sa v jej rodnej krajine práca hľadá veľmi ťažko, tak sa zbalila a prišla na Slovensko. Rozhodnutie teda bolo ťažké, ale veľmi rýchle.

Príchod na Slovensko a život tu bol pre Mariu veľmi náročný a ťažký. Nikoho tu nepoznala a zostala úplne sama. „Nebola som tu predtým nikdy ani ako turista. Nevedela som po Slovensky ani slovo, takže to bolo naozaj ťažké,“ opísala Maria. Počas týchto mesiacov mala niekoľkokrát chuť sa zbaliť a odísť. Uvedomovala si však, že to vôbec nie je také jednoduché. Keďže Chorvátsko v tej dobe nepatrilo do Európskej únie, bol to veľmi náročný, zdĺhavý a drahý proces, kým sa na Slovensko vôbec dostala. Odísť a vrátiť sa späť by teda nebolo také jednoduché.

Komunita pre cudzincov

Keďže bola Maria osamelá, rozhodla sa zorganizovať malú komunitu s názvom „IBM cudzincov“. Bolo to už šesť mesiacov po jej príchode na Slovensko. Začínali ako malá skupina s 20 členmi, ktorá sa postupne rozrástla. Navzájom sa všetci stretávali, pomáhali si a podporovali sa v ťažkých situáciách. „Boli to ľudia z môjho poschodia, potom prišli cudzinci z ďalších oddelení, ďalších korporácií a následne aj samotní Slováci,“ opísala rozširovanie a záujem o komunitu Maria.

Založenie Internationals Bratislava

Popri zamestnaní si Maria postupne začala rozbiehať vlastnú firmu Internationals Bratislava. Pracovala neustále. Osem hodín strávila vo svojom zamestnaní a následne ďalšie hodiny budovaním vlastného podnikania. „Pracovala som viac ako 80 hodín týždenne. Začala som mať ale vážnejšie zdravotné problémy a už sa to ďalej nedalo ťahať. Musela som sa rozhodnúť, či jedno alebo druhé. Naplno sa nedalo robiť oboje,“ zaspomínala si na koniec svojej kariéry v korporátnej firme.

Maria sa pustila do niečoho, čo pred ňou nikto na Slovensku nerobil a po čom bol obrovský dopyt. Ako si vysvetľuje ale svoj úspech, na to má jednoznačnú odpoveď. „Robila som to zo srdca. Na začiatku mi vôbec nenapadlo, že jedného dňa budem na tom zarábať, a že to bude biznis. Bolo to také moje hobby. Predávať som to začala po čase. Dnes predávam služby, ktoré by som si ja sama kúpila a ktoré by mňa samu zaujímali. No a keď to takto robíte, ten úspech musí prísť,“ vysvetlila v rozhovore Maria.

Podujatia pre všetkých

Spoločnosť Internationals Bratislava sa zameriava na viacero sfér, pričom jednou z nich je usporadúvanie rôznych eventov. „Podujatia a eventy sú väčšinou vedené bilingválne aj po anglicky aj po slovensky. Ide rôzne eventy, pre mnohé vekové kategórie, tvorivé dielne pre ženy a pre deti, diskotéky pre mladých ľudí, festivaly, premietania slovenských filmov s anglickými titulkami, kurzy varenia. Naozaj je toho veľa,“ priblížila nám Maria. Väčšina jej podujatí sa organizuje najmä v Bratislave, no občas zavíta aj do Košíc, Trnavy či Banskej Bystrice. Informácie o všetkých eventov nájdu záujemcovia na stránke spoločnosti.

Nie je to však všetko. Keďže Maria presne vie, aké je to prísť do úplne cudzieho mesta, jej spoločnosť pomáha cudzincom aj v tomto smere. Či už ide o pomoc pri hľadaní ubytovania, práce alebo lekára anglicky hovoriaceho, vždy sa snažia podať pomocnú ruku. „Vieme ich presmerovať na potrebnú inštitúciu, ktorá to môže riešiť,“ vysvetlila. Výnimkou nie sú ani vážne situácie, s ktorými sa stretáva Maria denne a aj tie sa snaží vyriešiť.

Podporu zo strany rodiny Maria nemala. „Keď som začala podnikať, ani sa so mnou nechceli rozprávať,“ prezradila nám. Jej blízki boli veľmi smutní a sklamaní. Mariu to však neodradilo. Aj keď podnikanie nikdy nemala v pláne, pokračovala a bojovala. „Keby mi pred niekoľkými rokmi niekto povedal, že budem mať firmu, tak poviem, že nie sú normálni. Neľutujem však ani jeden deň,“ s úsmevom priznala Maria.

Atraktívna chorvátčina

Táto šarmantná dáma však ide na viac ako 100 % a popri svojej práci ešte doučuje Slovákov svoj rodný jazyk. Podľa jej slov je v Bratislave veľmi veľa ľudí, ktorí prejavujú záujem o chorvátčinu. Lektorov však je vraj okrem nej tak dvaja-traja. „Nestíham všetkých žiakov prijať. Ale keďže ma to veľmi baví, tak občas robím aj toto. Momentálne mám nejakých 18 študentov,“ prezradila nám na záver.

Už ste čítali?