Láska, ktorá prežila: Spoznali sa ako deti na onkológii. O 20 rokov neskôr sa stretli v tej istej nemocnici
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Láska, ktorá prežila: Spoznali sa ako deti na onkológii. O 20 rokov neskôr sa stretli v tej istej nemocnici

Spojila ich zákerná choroba, už keď boli deti. Po rokoch si k sebe opäť našli cestu, aby si povedali svoje „áno“.

Láska Lindsey Wilkersonovej a Joel Alsupu bola naozaj osudová. — Foto: Facebook/Joel Alsupo

MEMPHIS 15. septembra - Pravá láska si vždy nájde cestu, ako sa ukázať svetu. Osudy sú však rôzne a spriaznené duše si musia na svoje pravé šťastie počkať roky. Príbeh obrovskej lásky zažili aj Lindsey Wilkersonová a Joel Alsupa. Ich k prvému stretnutiu prišlo ešte v roku 1993, keď ona mala len 12 a on 13 rokov. Nebolo to však za príjemných okolností. Obaja totiž bojovali so zákerným ochorením a obaja sa liečili v Detskej výskumnej nemocnici St. Jude v Memphise. Ako prvý ich príbeh priniesol americký denník New York Times.

Lindsey v roku 1991 lekári diagnostikovali akútnu lymfoblastickú leukémiu. Dievčatko si vtedy pod svoje krídla vzala pediatrická onkologička Melissa M. Hudsonová. „Prežívala počas liečby veľa výkyvov a pádov. Musela bojovať aj s toxicitou. Bolo to veľmi silné dievčatko,“ spomína Hudsonová. Joel sa o svojej diagnóze dozvedel o štyri roky skôr. Mal len sedem rokov, keď mu bol diagnostikovaný osteosarkóm, typ veľmi agresívnej rakoviny kostí žiaľ viedol k amputácii jeho pravého ramena. „Zvykli sme sa hrávať s tenisovou loptičkou. V jeden deň som si všimol, že zobral loptičku ľavou rukou. Vedel som, že niečo nie je v poriadku,“ spomína na osudný deň Joelov otec Bob Alsup.

Osudové stretnutie

Obom sa podarilo nad rakovinou vyhrať a dnes sa tešia zo zdravia. Rakovina síce odišla, no obaja sa musia každých päť rokov podrobiť kontrolným lekárskym vyšetreniam. „V St. Jude zachránili naše životy,“ úprimne vyslovila Lindsey. Stretnutie oboch pacientov sa uskutočnilo počas benefičnej akcie v roku 1993, kde boli obe rodiny pozvané, aby sa o chorobe svojich ratolestí podelili s ostatnými. „Spomínam si, že som bola Joelom očarená. Bol naozaj roztomilý a mal veľký zmysel pre humor,“ prezradila Lindsey. V nasledujúcich rokoch sa ich cesty občas stretli, najmä počas lekárskych prehliadok. Keď sa však rozhodli ísť na vysoké školy, ich kontakt sa prerušil na niekoľko rokov. „Mojím snom bolo raz sa vrátiť a pracovať v St. Jude,“ priznala pre New York Times Lindsey, ktorá počas svojho vysokoškolského štúdia pôsobila ako dobrovoľník v St. Jude.

V máji 2003 sa Lindsey vydala. Bolo to medzi jej promóciou a nástupom do vysnívanej práce. Jej manželstvo vydržalo 12 rokov. V roku 2015 sa rozviedla. Z tohto vzťahu má Lindsey 12-ročnú dcéru Audrey a 8-ročného syna Jacoba. „Keď som sa stala mamou, začala som sa pozerať na malých pacientov, akoby to boli moje vlastné deti,“ priznala. Dodala však, že kým neprišli vlastné deti, len si myslela, že vie pochopiť, čím si prechádzajú rodičia chorých detičiek. „Keď som mala vlastné deti, bolo to ako zemetrasenie. Skutočne to zmenilo môj pohľad.“

Obaja cítili, že sa majú vrátiť do nemocnice, v ktorej sa ako deti spoznali.
Obaja cítili, že sa majú vrátiť do nemocnice, v ktorej sa ako deti spoznali. Foto: Facebook/Joel Alsupo

Lindsey aj Joel spojila choroba, no životné cesty sa im rozdelili a roky o sebe nevedeli vôbec nič. Paradoxom je, že sa obaja vrátili pracovať na miesto, kde sa prvýkrát stretli. Práve matke dvoch detí bolo povedané, že sa s ňou chce niekto stretnúť. Keď kráčala smerom do konferenčnej miestnosti, bola nervózna. „Spomínam si, že sa mi páčil už keď sme boli deti,“ prezradila. Rovnako to cítil aj Joel, no bol len chlapcom a hanbil sa prejaviť svoje city. Obaja stretnutie po rokoch vnímali veľmi spontánne. Kamaráti mali pri výbere svojej práce rovnaké myšlienkové pochody, chceli totiž pomáhať malým pacientom, ktorí bojujú s rakovinou. „Návrat na miesto, ktoré je tak vzácne pre naše srdcia, je jedným z najväčších ocenení v mojom živote,“ priznal Joel.

Zrodenie lásky

Obaja si uvedomili, že ich stretnutie po rokoch zapríčinilo znovuzrodenie priateľstva. Platonická láska tak fungovala opäť a znova. Netrvalo ale dlho a pred dva a pol rokom sa začal písať romantický príbeh dvoch zaľúbencov. V septembri 2016 spoločne sledovali film u Lindsey doma. Keď sa film skončil, Joel sa otočil a konečne vyjadril svoje city. „Milujem ťa,“ povedal. Na odpoveď nemusel čakať dlho. „Milujem ťa,“ opätovala mu jeho vyznanie Lindsey. Rodiny oboch sa z ich vzťahu veľmi tešili a vôbec sa tým netajili.

Romantický príbeh sa nemohol skončiť inak ako svadbou. Spoločný život a cestu si sľúbili 1. septembra v nemocničnej kaplnke Sv. Jude. Svoje áno si povedali pred biskupským diakonom a hlavným kaplánom Sv. Jude Brentom Powellom. „Počas vášho detstva vám život napadla rakovina, vy ste však bojovali a porazili ju. Ste dvaja z najmilujúcejších ľudí, akých poznám,“ venoval svoje slová páru Powell. Svojimi slovami sa snažil situáciu ešte viac spríjemniť. „Trvalo ti len 20 rokov, aby si priznal svoju lásku,“ poznamenal na adresu ženícha Powell, čo rozosmialo 150 prítomných hostí. Počas výmeny sľubov plakali všetci. „Počas svadby som plakala od šťastia. Znamenajú pre mňa tak veľmi veľa,“ priznala nevestina dcéra Audrey. Neskôr si na počesť ich rodiny každý zapálil jednu zo štyroch sviečok. „Vďaka Sv. Judeovi som mala to šťastie a vzala som si lásku môjho života, môjho najlepšieho priateľa,“ dodala na záver šťastná nevesta.

Už ste čítali?

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…