Tieto dôvody vás presvedčia, že nikdy nejete dosť čokolády
Dobré noviny
Dobré noviny

Tieto dôvody vás presvedčia, že nikdy nejete dosť čokolády

Obľubujete kvalitnú tmavú čokoládu? Máte vyhrané a vaše zdravie tiež.

Ilustračná foto — Foto: Pixabay.com

BRATISLAVA 13. septembra - Čokoláda je pochutina, ktorá slúži ako prvá pomoc v mnohých prípadoch. Či už máme stres, snažíme sa zahnať smútok alebo si jednoducho chceme osladiť život. Je to ale vôbec zdravé? Ak si jej doprajeme veľa, tak pochopiteľne nie. Existuje však niekoľko medicínsky overených pozitívnych účinkov, za ktorými sa skrýva dobrá a kvalitná čokoláda. Dobrá čokoláda v preklade znamená čokoládu s vysokým percentuálnym obsahom kakaa, čo je minimálne 70 %.

Výskum týkajúci sa tejto otázky pokračuje, no odborníci doposiaľ zistili, že čokoláda pozitívne pôsobí na srdce, krvný obeh či mozog. Rovnako nie je vylúčené ani to, že táto sladkosť pozitívne vplýva aj na ľudí trpiacich autizmom, obezitou či cukrovkou. No a najnovšie výskumy zas naznačujú, že konzumácia kvalitnej čokolády môže byť nápomocná pri udržiavaní mozgovej funkcie pri starnutí.

Foto: pixabay.com

Srdce a krvný obeh

Podľa nedávnej štúdie tmavá čokoláda pomáha obnoviť flexibilitu tepien a zároveň zabraňuje, aby sa biele krvinky prilepovali na steny krvných ciev. Práve toto sú bežné príčiny upchávanie tepien.

Znižuje riziko mŕtvice

Výskumníci vo Fínsku zistili, že konzumácia čokolády znižuje riziko cievnej mozgovej príhody.

Bohatá na minerály

Tmavá čokoláda je plná užitočných minerálov, ako je draslík, zinok a selén. Okrem toho 100 gramová čokoládová tyčinka (70% a viac) telu poskytne 67% doporučenej dávky železa.

Foto: pixabay.com

Znižuje hladinu cholesterolu

Preukázalo sa, že konzumácia kvalitnej čokolády znižuje hladinu „zlého“ cholesterolu a zvyšuje hladinu „dobrého“ cholesterolu, čo potencionálne znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Prospešná pre pokožku

Flavonoidy v tmavej čokoláde môžu chrániť pokožku pred poškodením spôsobeným slnečným žiarením. (Netreba však samozrejme zabúdať na kvalitné opaľovacie krémy)

Pomoc pri chudnutí

Paradox, no čokoláda môže byť naozaj pomocníkom pri chudnutí. Neurológ Will Clower tvrdí, že ak si doprajete 20 minút pred jedlom tabličku čokolády a necháte si ju postupne rozpustiť na jazyku, máte vyhrané. Čokoláda totiž spustí hormóny v mozgu, ktoré vysielajú signál, že je človek plný. Tým sa znižuje množstvo potravy, ktorú skonzumujete. Na konci jedla je vraj dobré si dopriať ešte jednu tabličku, čo zníži potrebu mlsania.

Foto: Pexels.com

Prospešné pre matky a deti

Fínska štúdia zistila, že čokoláda znižuje stres u matiek a že sa deti takýchto mamičiek usmievali častejšie ako ratolesti rodičov, ktorí si čokoládu nedoprajú.

Môže zabrániť cukrovke

Znie to šialene, avšak preukázalo sa, že kakao zlepšuje citlivosť na inzulín. Konzumácia horkej čokolády, samozrejme s mierou, môže oddialiť alebo zabrániť vzniku cukrovky.

Dobrá nálada a pocit šťastia

Čokoláda obsahuje hormón fenyletylamín, čo je rovnaká chemikália, akú vytvára náš mozog počas zamilovanosti. Fenyletylamín povzbudzuje mozog, aby uvoľnil endorfíny, ktoré zapríčiňujú pocit šťastia a dobrú náladu.

No a na záver dobrá rada. Vždy je treba si vyberať kvalitnú čokoládu, z kvalitných a poctivých surovín. Je to možno drahšie, no pre naše zdravie prospešnejšie. Verte, že sa vám vaše telo a duša odmenia.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…