Dobré noviny
Ferdinand von Zeppelin bol konštruktér vzducholodí
TASR
TASR

Ferdinand von Zeppelin bol konštruktér vzducholodí

Ferdinand von Zeppelin bol nemecký konštruktér riaditeľných vzducholodí s pevnou konštrukciou. Od jeho narodenia uplynie v pondelok 175 rokov.

Ferdinand von Zeppelin Foto: neatorama.com

Kostnica/Bratislava 8. júla (TASR) - Ferdinand von Zeppelin bol nemecký konštruktér riaditeľných vzducholodí s pevnou konštrukciou. Od jeho narodenia uplynie v pondelok 175 rokov.

Ferdinand von Zeppelin sa narodil 8. júla 1838 v Kostnici v Nemecku, vyrastal pri Bodamskom jazere a na neďalekých rodinných majetkoch vo švajčiarskom Girsbergu. Polytechnické vzdelanie získal v armáde. Spočiatku slúžil ako vojenský pozorovateľ. Konštrukcii vzducholodí sa začal venovať po svojom odchode z armády. V roku 1895 predložil patentovému úradu návrh na "vzdušný nákladný vlak". Onedlho vznikla vzducholoď ponášajúca sa na veľkú cigaru. Vzdušné plavidlo s označením LZ 1 malo dĺžku 128 metrov a poháňali ho dva motory so štyrmi vrtuľami. Prvý pokusný let sa konal 2. júla 1900 nad Bodamským jazerom. Vzducholoď sa z hladiny jazera vzniesla takmer do výšky 400 metrov a vo vzduchu zostala rovných 17 minút. Nemecká vláda, ktorá v roku 1894 nepodporila Zeppelinov projekt na stavbu vzdušného plavidla, sa po prvom lete LZ 1 ponúkla, že projekt bude spolufinancovať.

Počas ďalších rokov Zeppelin svoje vzducholode zdokonaľoval, ale po nešťastí LZ 4 v roku 1908, kedy vzducholoď zničila silná búrka, sa zdalo, že jeho projekty končia. Zachránila ich ľudová zbierka, kedy sa na výstavbu novej vzducholode vyzbieralo šesť miliónov mariek.

Pred prvou svetovou vojnou patrili Zeppelinove podniky Luftschiffbau Zeppelin GmbH vo Friedrichshafene k najväčším závodom v Nemecku. Vyrobilo sa tu 100 vzducholodí (zepelinov). Väčšina z nich bola zneužitá na bombardovanie v 1. svetovej vojne.

Ferdinand von Zeppelin zomrel 8. marca 1917 v nemeckom Berlíne vo veku 78 rokov. Verejná doprava veľkými vzducholoďami sa začala až 17 rokov po smrti ich konštruktéra.

Už ste čítali?