Dobré noviny
Človek si myslí, že na Pionieri zájde najďalej do krčmy. Marek na ňom prešiel z Indie do Európy
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Človek si myslí, že na Pionieri zájde najďalej do krčmy. Marek na ňom prešiel z Indie do Európy

Za pár rokov dokázal to, o čom mnohí môžu snívať celý život. Rodák z Banskej Bystrice pokoril svet na naozaj netradičnom dopravnom prostriedku.

BRATISLAVA 11. septembra (Dobré noviny) – Nemá ešte ani len tridsať rokov, no už stihol prejsť celý svet. Marek Slobodník (29) vyrazil z rodnej Banskej Bystrice na Pionieri a niekoľko rokov strávil na cestách spolu s partiou na trabantoch, o ktorej vzniklo aj niekoľko dokumentárnych seriálov. O tom, čo všetko zažil, ktorý národ je podľa neho najpohostinnejší, ale aj o tom, kde mu išlo o život, porozprával v exkluzívnom videorozhovore pre Dobré noviny.

Na potulkách svetom postretli trabanty rôzne technické problémy.
Na potulkách svetom postretli trabanty rôzne technické problémy. Foto: Facebook/napionieri

Marek mal motorky vždy rád a po strednej škole v roku 2008 sa s kamarátom dohodli, že absolvujú trip po Slovensku. „Nemali sme motorky ani peniaze po škole. Jediné, na čo sme mali, bol Pionier,“ zaspomínal si na svoje cestovateľské začiatky.

Zmenil sa mu život

Na ďalší rok prekročili naše hranice a vybrali sa do Rumunska. A neskôr prekročili hranice „starého kontinetu“ a zamierili si to do Kazachstanu. Cieľom bolo Aralské jazero, ktoré by jedného dňa mohlo zmiznúť z povrchu zemského. 

Marek sa po ôsmich rokoch opäť v vrátil do Beyneu v Kazachstane, 12. augusta 2018.
Marek sa po ôsmich rokoch opäť v vrátil do Beyneu v Kazachstane, 12. augusta 2018. Foto: Facebook/napionieri

„To mi zmenilo život, zrazu sme prešli z Európy do Ázie a naozaj na takej motorke, na ktorej si fakt človek predstaví, že môže ísť najďalej do obchodu alebo do krčmy. A tam sa mi pomaličky plnil sen, že na tej motorke cestuješ, za tebou je kopec prachu a je to také krásne. A hlavne sme všetkým dokázali, že sa dá ísť na takejto maličkej motorke za hranice Slovenska, za hranice kontinentu,“ prezradil vo vysielaní naživo pre Dobré noviny. „Cestovanie je už droga a človek chce stále cestovať a cestovať a potom sme v tom pokračovali.“

Marek na paraglajde pri Aralskom jazere v Kazachstane. K vode sa tento raz síce nedostali, no videli aspoň vraky lodí.
Marek na paraglajde pri Aralskom jazere v Kazachstane. K vode sa tento raz síce nedostali, no videli aspoň vraky lodí. Foto: Facebook/napionieri

V Kazachstane vznikol aj ich film, ktorý získal ocenenie Najlepší amatérky motorkársky film roku 2011. Vďaka tomu padol do oka aj Danovi Přibáňovi, vedúcemu trabantovej expedície, o ktorej vzniklo už niekoľko dokumentárnych seriálov. Nadviazali teda spoluprácu a vybrali sa spolu do Južnej Ameriky.

Jazda po soli

Aby trabantom stíhal, Pioniera vymenil za Jawu 250 a vyrazili na cesty. A práve v latinskoamerickej Bolívii mal asi najkrajší cestovateľský zážitok, a to jazdu po soľnej pláni Salar de Uyuni. „To bolo úplne krásne, také ťažko opísateľné. Proste po soli sa človek vozí na svojej motorke,“ hovorí s nadšením v hlase.

Keďže Marek má rád hory, okrem Južnej Ameriky ho nadchla aj India a historické územie Kašmír v oblasti Himalájí. „Prechádzali sme priesmyky, najvyšší bol 5 329 metrov, čo je už riadna výška. Tie motorky už ledva šli. To bolo pre mňa asi také top.

Išlo im o život

Cestovanie po svete však neprináša iba pozitívne zážitky, ale aj negatívne. Napríklad pády na motorke či maláriu v Afrike, kvôli ktorej Marek skončil na dva týždne v nemocnici. „Najhoršie je vždy, keď sa človek bojí o svoj život. A to sa mi teda stalo raz alebo dvakrát,“ prezradil pre Dobré noviny.

Marekova selfie s opicami pri hinduistických chrámoch v Hampe.
Marekova selfie s opicami pri hinduistických chrámoch v Hampe. Foto: Facebook/napionieri

Jedenkrát to bolo v Afrike, keď ich na Pick-upe zastavili policajti, ktorí boli oblečení iba v handrách, v rukách mali kalašnikov, a preto im pripomínali skôr teroristov: „Zahnali nás na policajnú stanicu, ktorá vyzerala skôr ako nejaká maštaľ alebo niečo podobné a kričali po nás, nech sa tam ideme skryť a to sa nám nezdalo. Napokon to bola naozaj policajná stanica. Ale tých tridsať minút bolo fakt strašných.Ďalší raz to bolo v juhoamerickej Guyane, kde na nich černoch vytiahol zbraň, no jeho kamarát mu nastriekal kaser do očí, a tak ušli.

S určitými obavami prechádzali aj cez moslimské krajiny, no práve tu sa stretli s mimoriadnou pohostinnosťou. Nevedeli sme minúť ani korunu za celé tie dni a týždne, čo sme tam boli. Stále nám niekto dával jedlo a podobne,“ hovorí Marek, ktorý má dobré skúsenosti najmä s Azerbajdžanom, Pakistanom, Východným Timorom v Indonézii a Sudánom v Afrike.

Láka ho Rally Dakar

Mladý svetobežník sa domov do Banskej Bystrice vrátil iba pred dvoma týždňami, keď ukončil svoju cestu Trabantom z Indie do Európy. Jeho najnovšie potulky svetom si budete môcť pozrieť vo filmovom spracovaní v marci 2019 a seriál zrejme až na jeseň. Budúci rok v lete sa však môžete tešiť aj na cestovateľský seriál z Afriky a ako Marek prezradil v rozhovore pre Dobré rádio, jeho ambície siahajú až na legendárnu Rally Dakar.

Marek s vetrom vo vlasoch.
Marek s vetrom vo vlasoch. Foto: Facebook/napionieri

V zázname vysielania naživo s Marekom Slobodníkom si tiež môžete vypočuť krátky cestovateľský kvíz, ktorý vám o ňom prezradí oveľa viac, a v priloženom videorozhovore vám tento slovenský dobrodruh prezradí aj to, ako sa mu darí jeho cestovateľskú vášeň financovať.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?