Psychologička: Ak vám šéf robí tieto veci, šikanuje vás. Ako sa s tým vysporiadate?
Dobré noviny
Dobré noviny

Psychologička: Ak vám šéf robí tieto veci, šikanuje vás. Ako sa s tým vysporiadate?

Slová ako mobbing a bossing vám možno známe nie sú. Šikanovanie však dobre poznáte. Kto je najčastejšie obeťou šikany od kolegov či šéfa? A ako sa najčastejšie prejavuje? Dozviete sa v rozhovore s psychologičkou Naďou Michalkovou.

BRATISLAVA 11. septembra - V popoludňajšej šou Dobrého rádia sa predstavil hosť so skutočne zaujímavou témou. Hosťom pondelkového vysielania bola psychologička Naďa Michalková, s ktorou sa Róbert Sedlák vo svojom popoludňajšom vysielaní rozprával o téme mobbingu a bossingu.

Čo je to mobbing a bossing?

Slovo mobbing sa používa na označenie najrôznejších foriem znepríjemňovania života jednotlivca na pracovisku. Toto šikanovanie a znepríjemňovanie môže byť spôsobené buď kolegami - vtedy ide priamo o mobbing, ale oveľa častejšie sa stáva, že práve toto šikanovanie je spôsobované šéfom - vtedy už hovoríme o bossingu,“ ozrejmila psychologička v Dobrom rádiu.

Aké sú hlavné príznaky

Hoci mobbing a bossing znejú podobne, líšia sa hneď viacerými prejavmi. Pri mobbingu, teda šikanovaní od kolegov, sú hlavnými prejavmi: ohováranie kolegu, výsmech, kedy sa terčom stáva výzor, spôsob sebaprezentácie, vyjadrovanie šikanovaného kolegu, ale príznakom môže byť aj umelé vytváranie stresu, kedy sa šikanovanému kolegovi napríklad podajú informácie neskôr, v dôsledku čoho on vo svojej práci nejakým spôsobom pochybí.

Prejavy bossingu sú iné. Najčastejšími sú zadávanie úloh od šéfa, ktoré sú hlboko pod úroveň zamestnanca, alebo sú naopak nad jeho sily, prípadne na dané úlohy nemá kvalifikácie. Šéf teda zamestnancovi zadáva úlohy, ktoré sú nezmyselné alebo sa vyskytne neoprávnená kritika, odmietanie schválenia dovolenky, privlastňovanie si práce a úspechov zamestnanca šéfom a takisto možno šéf niekedy preceňuje menšie či drobné chyby šikanovaného zamestnanca.

V akých formách sa najčastejšie prejavuje mobbing a bossing

Mobbing môžeme popísať v 4 oblastiach prejavov správania. Prvou je oblasť komunikácie so šikanovaným. „Kolegovia alebo aj šéf sa so šikanovaným zamestnancom nerozprávajú, neodpovedajú na jeho otázky, keď príde do miestnosti, tak všetci stíchnu, alebo sa mobbing môže prejavovať aj tým typickým štýlom, kedy sú ľudia voči kolegovi sarkastickí, prípadne až verbálne agresívni,“ približuje psychologička.

Druhou oblasťou je oblasť sociálneho fungovania so šikanovaným. Vtedy je šikanovaný vylúčený z kolektívu a tímu. „Nie je pozývaný na spoločné obedy, spoločné teambuildingy a celkovo je ignorovaný a izolovaný,“ opisuje Naďa Michalková.

Treťou oblasťou sú útoky na povesť a úctu šikanovaného. Ide tu o šírenie klebiet, fám, ohováranie, ktoré môže byť niekedy až skutočne zákerné a kolegovia si zámerne vymýšľajú klamstvá o šikanovanom.

Poslednou oblasťou je manipulácia s pracovnými úlohami. To sú práve tie veci, ktoré sme už spomenuli a medzi ktoré patrí napríklad priraďovanie nezmyselných úloh, úloh, ktoré ohrozujú zdravie zamestnanca, miznutie dokumentov, spochybňovanie kompetencií a rozhodnutí a pod.

Šikanovanie sa často začína nevinne

Mobbing často nezačína zhurta. Často začne nevinným doberaním sa a potom už to závisí od toho, ako šikanovaný človek reaguje,“ povedala psychologička na margo toho, ako k mobbingu vlastne prichádza.

Najčastejšími príčinami mobbingu sú osobnosť mobbera, bossera a firemná klíma. „Najčastejším cieľom mobbingu, teda toho, keď šikanujú kolegovia, je zobraziť šikanovaného kolegu v nepriaznivom svetle, docieliť, aby sa stal v kolektíve a v očiach šéfa neobľúbeným, získať lepšie miesto a postavenie práve očierňovaním daného kolegu a celkovo dostať človeka do izolácie, ktorý potom často zdeptaný aj sám odchádza,“ odpovedala psychologička na otázku, čo je vlastne cieľom mobbingu a aké sú jeho základné príčiny.

Pri bossingu, teda šikanovaní zo strany šéfa, je najčastejšou príčinou boj o moc. S tým, samozrejme, súvisí aj obava zo straty pracovnej pozície. Môže ísť aj o nezrelosť šéfa, ktorý ešte nie je pripravený na manažérsku pozíciu,“ tvrdí Michalková.

Za šikanovanie môže aj príliš „voľná“ pracovná klíma

Mobbing a bossing sa najčastejšie prejavujú v stresujúcich a konkurenčných pracovných prostrediach. Keď sú zamestnanci neustále v strese, nebudú si všímať záujmy a potreby iných, ale naopak, budú si hľadieť svoje, prípadne sa snažiť zbaviť svojich konkurentov - kolegov. Živnou pôdou šikanovania je však aj pracovná klíma, kedy zamestnanci nemajú, čo robiť a nudia sa.

Kto sú najčastejšie obete

Najčastejšie ide o ľudí, ktorí nejakým spôsobom vyčnievajú,“ hovorí psychologička a pokračuje, „vyčnievajú svojou aktivitou, nezávislosťou alebo naopak svojou pasivitou, prípadne môžu mať nejaký telesný hendikep.“

Najčastejšie obete môžeme podľa Nadi Michalkovej rozdeliť do 3 kategórií: ľudia, ktorí sú osamotení a nápadní (napr. žena v mužskom kolektíve, či človek s atypickým výzorom), úspešní a pekní ľudia a takisto aj noví ľudia. 

A ako proti mobbingu či bossingu bojovať? To sa dozviete v priloženej audionahrávke, v ktorej nájdete celý rozhovor na tému mobbing a bossing s psychologičkou Naďou Michalkovou.

Už ste čítali?

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…