Fotka, ktorá obletela svet: Muža posledný raz odprevádza na darcovstvo orgánov celá nemocnica
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Fotka, ktorá obletela svet: Muža posledný raz odprevádza na darcovstvo orgánov celá nemocnica

Rodinu zasiahla obrovská strata. Milujúca manželka stála pred ťažkým rozhodnutím. Vďaka jej súhlasu dnes žijú traja ďalší ľudia.

— Foto: Twitter/Alexis Rogers

WASHINGTON 11. septembra - Rodinná pohoda pri večeri sa v priebehu sekundy zmenila v boj o život. Keď Cletus Schnieders III večeral so svojou manželkou Carrie a ich troma deťmi - synmi Trentonom a Cletie a dcérou Samanthou začal sa dusiť. „Bola som v druhej miestnosti a rozprávala som sa s Cletusom. Nahnevalo ma, keď prestal odpovedať a nereagoval,“ spomína na hroznú situáciu milujúca matka a manželka. „Keď som k nemu prišla, uvedomila som si, že sa dusí. Následne skolaboval,“ opísala situáciu Carrie. Okamžite zdvihla telefón, zavolala na 911 a začala s oživovaním.

Cletus bol prevezený do nemocnice, kde, žiaľ, po dvoch dňoch poslednýkrát vydýchol. Zlyhal mu mozog a už sa nedalo nič robiť. Otec troch detí sa stal vhodným darcom orgánov, a tak sa Carrie musela popasovať s veľmi ťažkým rozhodnutím. Milujúca manželka sa nakoniec rozhodla a vďaka jej povoleniu na transplantáciu bolo možné zachrániť tri ľudské životy. Cletusove telo muselo byť z jednotky intenzívnej starostlivosti prevezené na operačnú sálu. Bolo teda nevyhnutné prejsť dlhou nemocničnou chodbou.

Keď Carrie vyšla na chodbu, zostala ako obarená. Pred sebou mala 150 ľudí. Na chodbe stáli vedľa seba zamestnanci nemocnice, sestričky, rodina a priatelia. Všetci si prišli uctiť muža, ktorý už o pár chvíľ zachráni čakajúcich na svoju druhú šancu. Čestnej rozlúčky sa zúčastnili aj členovia basketbalového tímu, ktorého súčasťou bol aj Cletus. „Pre mňa a syna Trenta to znamenalo veľmi veľa,“ priznala Carrie.

Nikdy na to nezabudnú

Nešťastná a ubolená manželka nikdy nezabudne na tento „ceremoniál“. „Najskôr som zo seba nevedela vydať ani slovko. Keď som sa pozrela na všetkých tých ľudí, ktorí nás tam prišli podporiť, mala som pocit, akoby sa život na sekundu zastavil. Stále mám svoju rodinu a priateľov. Všetci mi povedali, že byť súčasťou tohto okamihu bolo pre nich ťažké a bolestivé, no zároveň úžasné,“ vyslovila sa Carrie, ktorá si túto chvíľu zachytila na fotografiu. Tú následne uverejnila na Facebooku a spustila tým obrovskú vlnu podpory. Ľudia reagovali na záber, ktorý nesie posolstvo, veľmi pozitívne. „Počas prvých dní som dostávala správy od ľudí z celého sveta, dokonca aj z Austrálie. Jeden muž za mnou prišiel až do Oregonu, aby mne a môjmu manželovi poďakoval. On totiž vďaka transplantácii pečene mohol vidieť, ako jeho vnúčatá vyrastajú,“ spomína Carrie. Ako sama priznala, silné príbehy a vďaka zo strany neznámych ľudí boli tým, čo ju prvé dni držalo nad vodou.

Stretnutie s Johnom Mockom

Bolesť z nečakanej smrti otca a manžela neprebolí tak skoro. Rodina však v ťažkej situácii zažila jeden silný a pozitívny okamih. John Mock, muž ktorý prijal Cleteovu pečeň, požiadal svoju dcéru, aby vyhľadala rodinu, vďaka ktorej dostal druhú šancu na život. „Chcel som tejto rodine poďakovať za to, že mi zachránili život. Bez nich by som bol dnes mŕtvy. Taktiež im chcem prejaviť úprimnú sústrasť,“ priznal John. Nielen on sa snažil skontaktovať s rodinou. Na druhej strane aj Carrie napísala list organizácii, ktorá pomáha uľahčiť darcovstvo orgánov a požiadala ich o pomoc pri vyhľadaní Johna Mocka. Stretnutie sa podarilo zorganizovať a obe strany boli dojaté. „Po prvých dvoch minútach to vyzeralo, ako keby sme sa poznali odjakživa,“ priznal John. Stretnutie dopadlo nad očakávania a obe strany prejavili záujem aj o ďalší kontakt. Dnes si spolu pravidelne volávajú každý týždeň a už v októbri plánujú ďalšie stretnutie.

Už ste čítali?

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…