Historický triumf Osakovej, nezvládnuté emócie Williamsovej

Japonská tenistka Naomi Osaková, v pozadí jej súperka Serena Williamsová.
Japonská tenistka Naomi Osaková, v pozadí jej súperka Serena Williamsová. — Foto: TASR/AP

V druhom dejstve za stavu 2:1 prelomila podanie Osakovej, no následne po dvoch dvojchybách stratila servis a zdemolovala raketu. Od empajrového rozhodcu dostala penalizáciu.

New York 9. septembra (TASR) - Naomi Osaková sa stala prvou japonskou tenisovou grandslamovou šampiónkou v histórii. Vo finále dvojhry na US Open zvíťazila ako nasadená dvadsiatka nad šesťnásobnou newyorskou šampiónkou Američankou Serenou Williamsovou 6:2, 6:4. Z Flushing Meadows si odnáša prémiu 3,8 milióna dolárov pred zdanením a 2000 bodov do svetového rebríčka WTA. V jeho novom vydaní bude figurovať na siedmom mieste - najvyššie v kariére.

Serena Williamsová, dvadsaťtrinásobná víťazka podujatí veľkej štvorky, nevyužila šancu vyrovnať absolútny rekord Austrálčanky Margaret Courtovej. V druhom sete v návale frustrácie rozbila raketu a empajrový rozhodca Carlos Ramos ju potrestal odňatím fiftínu, Po tom, ako Ramosa nazvala podvodníkom, bývalá svetová jednotka stratila gem a Osaková sa ujala vedenia 5:3. Japonka už šancu na titul z rúk nepustila.

Američanka nevyužila možnosť stať sa štvrtou tenistkou v Open ére, ktorá po materskej prestávke vybojovala grandslamovú trofej. Mama ročnej dcérky Alexis Olympie absolvovala vlani v septembri komplikovaný pôrod, bola v ohrození života a musela sa podrobiť urgentnej operácii, V priebehu desiatich mesiacov sa dokázala vrátila medzi špičku, no v júlovom finále Wimbledonu nestačila na Nemku Angelique Kerberovú a na treťom grandslamovom turnaji po comebacku na Osakovú.

Mladšia zo sestier Williamsových v úvodnom geme otočila z 0:30 a udržala si podanie, Osaková však v ďalších minútach získala päť gemov za sebou a prvý set sa stal jasne jej korisťou. Japonka hrala rýchlo a agresívne, výborne podávala a mala navrch aj v dlhších výmenách. Serena Williamsová dostala už v prvom sete varovanie za nepovolený koučing.

V druhom dejstve za stavu 2:1 prelomila podanie Osakovej, no následne po dvoch dvojchybách stratila servis a zdemolovala raketu. Od empajrového rozhodcu dostala penalizáciu. "To je neuveriteľné. V živote som nepodvádzala a dlžíte mi ospravedlnenie," čertila sa Američanka, ktorá nedokázala udržať na uzde svoje emócie a rozhodcu nazvala podvodníkom. Ramos jej za stavu 3:4 udelil trestný gem. Američanka si so slzami v očiach v ďalšej hre udržala servis, no Osaková už dotiahla zápas do úspešného konca. Serena Williamsová po skončení duelu nepodala Ramosovi ruku a ukázala smerom k nemu varovný prst.

Serena Williamsová po súboji s Naomi Osakovou. (Foto: TASR/AP)

S Osakovou sa však vrúcne objala a zablahoželala jej k životnému úspechu Japonka sa v úvode slávnostného príhovoru ospravedlnila americkým fanúšikom, že zdolala ich obľúbenkyňu. "Je mi jasné, že tu každý fandil Serene. Je mi ľúto, že to takto dopadlo. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí sledovali dnešný zápas, najmä mojej mame. Veľa pre mňa obetovala, tento titul pre ňu veľmi veľa znamená. Chýbal mi v hľadisku môj otec, ale on nebýva fyzicky prítomný na mojich zápasoch. Vždy som snívala o tom, že vo finále grandslamového US Open nastúpim proti Serene a zdolám ju. Môj sen sa stal skutočnosťou. Som vďačná, že som si mohla zahrať proti najväčšej legende."

Serena Williamsová zložila súperke kompliment. "Naomi hrala veľmi dobre. Ťažko teraz slovami vyjadriť, ako sa cítim, snažím sa však myslieť pozitívne. S mojím trénerom Patrickom Mouratogluóm si nedávame žiadne signály a ak aj niečo povedal, vôbec som sa vtedy nepozerala do mojej lóže. Neviem, prečo som od empajrového rozhodcu Ramosa dostala varovanie. Nazvala som ho podvodníkom, lebo mi povedal, že nehrám v duchu fair play a odobral mi fiftín. Radšej prehrám zápas, akoby som mala podvádzať. Je ťažké povedať, či som prehrala vinou penalizácie, lebo Naomi hrala veľmi dobre a musela by som zmeniť veľa vecí, aby sa mi podarilo tento zápas otočiť."