Školáčka na protest nechodí do školy: Politici dávno nepočúvajú vedcov, prečo by som sa teda mala učiť?
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Školáčka na protest nechodí do školy: Politici dávno nepočúvajú vedcov, prečo by som sa teda mala učiť?

Školu odmieta navštevovať a radšej chodí protestovať pred parlament. Mladá študentka svoje oduševnenie neskrýva.

— Foto: Twitter/Greta Thunberg

ŠTOKHOLM 7. septembra - Tak tomuto sa povie guráž a chuť bojovať. Má iba 15 rokov a zaoberá sa témou, o ktorej jej mnohí rovesníci nemajú ani tušenia. Švédska študentka Greta Thunbergová sa rozhodla protestovať a to veľmi zvláštnym spôsobom. Odignorovala totiž začiatok školského roka a jej lavica je prázdna. Tínedžerka totiž každé ráno namiesto školy, odchádza pred švédsky parlament Riksdag a sedí tam presne toľko hodín, koľko jej rovesníci v triedach. Cieľom jej protestu je upozorniť na zanedbávanie otázky klimatických zmien zo strany švédskych politikov. „Robím to, lebo to nerobí nikto iný. Považujem to za svoju morálnu povinnosť. Chcem, aby politici vnímali klimatickú otázku ako prioritu a aby ju považovali za alarmujúcu,“ vyjadrila sa pre britský denník Guardian Greta.

Študentka sa pre takéto správanie rozhodla pre tohtoročné horúce leto. To totiž bolo vo Švédsku najteplejšie a najsuchšie za posledných 262 rokov. Dôsledkom bolo viac ako 60 požiarov v krajine. Greta chce až do uskutočnenia parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnia 9. septembra, rozdávať pred budovou parlamentu letáky s jasným odkazom. „Robím to preto, lebo vy dospelí kašlete na moju budúcnosť,“ znejú študentkine slová.

Pre kritikov má odpoveď

Tínedžerke sa podarilo už po pár dňoch strhnúť na seba pozornosť ľudí, médií, ale aj kritikov. Tí sa obúvajú do toho, že by namiesto protestovania mala sedieť v škole a učiť sa so svojimi rovesníkmi. Ona má na ich názory odpoveď. „Školské knihy mám so sebou. Rozmýšľam však, či o niečo prichádzam. Čo sa dozviem v škole? Na faktoch pred už nezáleží. Politici nepočúvajú vedcov, tak prečo by som sa mala ja učiť?“ citoval študentku denník Guardian. Na Gretinu reakciu a protest zareagovala aj členka strany Zelených Janine Alm Ericsonová. Tá je ohromená Gretinou odvahou, no zároveň smutná, že bolo dievča k tomuto kroku prinútené. „Som ohromená jej nebojácnosťou. Zároveň som však smutná z toho, že musí robiť niečo takéto, lebo švédske politické strany v tejto otázke nekonajú dostatočne. Vďaka horúcemu letu si ľudia začali uvedomovať, čo budú klimatické zmeny znamenať pre našu krajinu, ale aj pre celú Európu, ak budeme pokračovať v ignorovaní obrovského problému,“ vyjadrila sa Ericsonová.

Rodičia majú rozporuplný názor

Mnohí sa možno pýtajú a čo rodičia. Tí to s mladou Gretou nemajú jednoduché. Na jednej strane by chceli, aby ich dcéra chodila riadne do školy. Na druhej sú ako občania Švédska radi za jej protest a postoj k problému. K 15-ročnej študentke sa denne pridávajú ľudia, ktorí protestujú spolu s ňou. „Je to pozitívna reakcia. Niektorí sa zastavia, ďalší nás pochvália alebo si vezmu letáky a sedia s nami,“ opísala bežné situácie Greta, ktorá takýto záujem zo strany ľudí vôbec nečakala.

Už ste čítali?

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…