Dobré noviny
Nesmúťte: Hádky so súrodencami sú pre vaše deti prospešné, tvrdia vedci
Dobré noviny
Dobré noviny

Nesmúťte: Hádky so súrodencami sú pre vaše deti prospešné, tvrdia vedci

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pxhere.com

Keď sa vaše deti hádajú, nebuďte smutní. Odborníci odhalili pozitívny vplyv súrodeneckých škriepok.

CAMBRIDGE 6. september - Niektorí mali to „šťastie“ a do izby im nepribudol žiadny mladší súrodenec. Jedináčikovia mali všetku rodičovskú pozornosť a lásku len pre seba, nemuseli sa o nič deliť a najmä zvádzať nekončiace sa hádky a bitky. Tí, ktorí tieto chvíle prežili na vlastnej koži a súrodenca doma mali, však môžu byť vďační a v konečnom dôsledku radi. Nielen, že mali parťáka na hranie a v dospelosti najlepšieho kamaráta, tie škriepky boli pre ich život prospešné. Aspoň tak to tvrdí nový výskum z University of Cambridge. Podľa výsledkov totiž zdravá súrodenecká rivalita a súperenie pomáha pri duševnom a emocionálnom rozvoji, ako aj rozvoju sociálnych zručností.

Aj mierne naštrbené vzťahy majú pozitívny vplyv

Štúdia s názvom „Toddlers Up“ je súčasťou päťročného výskumného projektu, ktorý analyzoval kognitívny a spoločenský vývoj detí vo veku od dvoch do šiestich rokov. Výskumu sa zúčastnilo 140 detí a výsledky preukázali, že mať súrodenca môže mať pozitívny vplyv na ranný vývoj človeka, a to aj vtedy, keď sú tie vzťahy mierne vyostrené. Celá štúdia zahŕňala videonahrávky zachytávajúce deti vo vzťahu s rodinou, priateľmi, ale aj cudzími ľuďmi. Ďalej aj rozhovory, dotazníky a množstvo testov, ktoré hodnotili používanie jazyka, plánovacie schopnosti, pamäť a sebaovládanie.

Súrodenec je prirodzeným spojencom

Všetky spomínané štádiá testovania teda potvrdili, že mierne súrodenecké súperenie je dobré. Ak však majú súrodenci medzi sebou vážne konflikty pretrvávajúce niekoľko rokov, to už prospešné nie je. Práve naopak, takýto ľudia vraj majú v neskoršom veku problém nadväzovať vzťahy a všeobecne majú problém so správaním. „Tradičný pohľad je, že mať brata alebo sestru automaticky vedie k súťaživosti o pozornosť a lásku rodičov. V skutočnosti však vzniká rovnováha, keďže detské chápanie môže byť v mnohých prípadoch urýchlené vďaka interakcii so súrodencom. Jedným z kľúčových dôvodov je, že súrodenec predstavuje prirodzeného spojenca,“ vysvetlila Dr. Claire Hughesová, ktorá sa na výskume podieľala. Podľa jej ďalších vysvetlení sú súrodenci na rovnakej vlnovej dĺžke a je pravdepodobné, že sa zapoja do rovnakej predstieranej hry, ktorá pomáha deťom rozvíjať duševný stav.

Základom sú rozhovory a komunikácia

Po preštudovaní všetkých materiálov týkajúcich sa detí, ktoré sa podieľali na projekte, sa zistilo, že keď boli vsadení do predstieranej situácie, často rozprávali o svojich myšlienkach a pocitoch do hĺbky. Takáto situácia deťom umožňuje zostaviť si príbeh, ktorý im následne pomáha rozvíjať myšlienky a uvedomiť si vlastný duševný stav. Navyše, ak sa v miestnosti nachádzali deti, ktoré sa hádali či škriepili, vyjadrovali zároveň určitý emocionálny jazyk. V prípadoch, kedy mladší súrodenec preukazoval nižšiu mieru duševného vývoja, sa rozhovormi so starším súrodencom častokrát všetko zmenilo vo veku šesť rokov. „Deti vo veku 6 rokov, ktorých výsledky testovania sociálneho porozumenia boli najlepšie, pochádzali z rodín, kde matky uskutočňovali rozhovory, v ktorých rozpracovali nápady, zdôrazňovali rozdiely alebo naladili záujmy detí,“ vysvetlila Hughesová. Na záver priznala, že veľká časť pozornosti sa venovala priaznivému dopadu na deti, ktoré sú vystavené mnohým rodinným rozhovorom.

Už ste čítali?