Už ste zažili pocit, že sa po prebudení nemôžete pohnúť? Takto sa nočným morám vyhnete
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Už ste zažili pocit, že sa po prebudení nemôžete pohnúť? Takto sa nočným morám vyhnete

Je to jedna z najhorších vecí, ktorú môžete v spánku zažiť. Stačí však urobiť jednu vec a nepríjemného pocitu sa zbavíte. Aby sa vám to však nestalo opäť, urobiť budete musieť oveľa viac.

Ilustračné foto. — Foto: Pexels

BRATISLAVA 5. septembra (Dobré noviny) - Prebudili ste sa, no vaše telo s vami vôbec nespolupracuje. Nedokážete pohnúť rukami, nohami, jednoducho ničím a iba stuhnuto ležíte na posteli. A nemôžete ani kričať. Niektorí ľudia sa okrem toho začnú dokonca aj dusiť, iní zas majú pocit, že nie sú v miestnosti sami a majú rôzne preludy. Doslova hororová situácia, ktorú nechcete zažiť. Ako to už býva, všetko má svoje logické vysvetlenie.

Podobný pocit a ani zďaleka nie príjemný zažívajú ľudia naprieč celým svetom. A stretli sa s ním aj naši predkovia, ktorí nám zanechali hrôzostrašné príbehy o rôznych démonoch, ktorí tento stav zapríčinili.

V našich končinách sa napríklad tradovalo, že ľudí v noci gniavi mora. Bola to živá osoba, z ktorej v noci vychádza duša, pričom telo leží ako mŕtve. Mora sa potom zvykla zakrádať do obydlí, aby tam morila nič netušiacich spiacich ľudí. Toľko k ľudovým poverám Slovanov.

Spánková paralýza

A teraz k faktom. Vedci tento stav nazývajú spánková paralýza. Mozog je počas nej síce prebudený, ale telo aj naďalej spí a myseľ sníva. Ide o takzvanú REM fázu spánkového režimu, počas ktorej aj nereálne veci pôsobia realisticky.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Wikimedia CC

Väčšina ľudí, ktorá tento nepríjemný pocit zažila, sa zhoduje v tom, že spali vystretí na chrbáte, čo človek v spánku jednoducho neovplyvní. Ak teda chcete „moru“ poraziť, ľudová skúsenosť odporúča, aby ste sa naplno sústredili na pohyb prstov, pretože aj s tým najmenším pohybom paralýza pominie. 

Spôsob života

Oveľa dôležitejšia je však prevencia. Spánkovú paralýzu značne ovplyvňuje spôsob života, ktorý vediete. Napríklad to, koľko hodín denne spíte, či je to pravidelné, či trpíte nespavosťou, či venujete dostatok času relaxácii alebo či neprežívate v živote príliš veľký stres. A nepríjemný pocit spojený so spánkovou paralýzou sa dokonca môže spájať aj s pozeraním hororov.

Spánok preto netreba brať na ľahkú váhu, pretože práve táto fáza dňa nám dáva energiu na to, aby sme dokázali normálne fungovať, a to nielen po fyzickej, ale aj duševnej stránke. Ak teda zmeníte niektoré svoje zlé návyky, môžete sa vyhnúť aj spánkovej paralýze či „gniaveniu morou“.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…