Dobré noviny
Podnikatelia: Druhý antibyrokratický balík je malé zlepšenie
TASR
TASR

Podnikatelia: Druhý antibyrokratický balík je malé zlepšenie

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR

Podnikateľská aliancia Slovenska len štyri opatrenia z tohto balíka označila za výrazne potrebné.

Bratislava 4. septembra (TASR) - Druhý antibyrokratický balík z dielne Ministerstva hospodárstva SR neprinesie zásadné zlepšenie podnikateľského prostredia, ide skôr o malý krok vpred. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v júli 2018 uskutočnila Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) medzi podnikateľmi k snahe rezortu hospodárstva znížiť byrokratické zaťaženie podnikateľov prostredníctvom druhého antibyrokratického balíka.

Podnikatelia totiž len štyri opatrenia z tohto balíka označili za výrazne potrebné. Sú nimi zabezpečenie toho, aby štátne inštitúcie od fyzických a právnických osôb už ďalej nepožadovali najčastejšie žiadané výpisy, potvrdenia a ďalšie dokumenty, tiež jednoduchou formou a v jednotnom formáte uvádzať na informačných tabuliach a ich webových sídlach zoznam tlačív a dokumentov, ktoré sa vyžadujú.

Zároveň aj zjednodušenie prístupu k získaniu informácie o pridelenom daňovom identifikačnom čísle na portáli finančnej správy a analyzovanie súčasných postupov udeľovania prechodných pobytov cudzincov s cieľom navrhnúť technicko-organizačné opatrenia na zlepšenie podmienok.

Ostatné opatrenia hodnotili podnikatelia v prieskume ako menej potrebné, a to celkovo 18 opatrení. Zvyšných šesť hodnotili ako málo potrebné. "Zároveň je dôležité si uvedomiť, že ide len o návrhy, ktoré je potrebné zrealizovať. Už v prvom antibyrokratickom balíku bolo až 35 opatrení, pričom nie je známe vyhodnotenie, ktoré z navrhovaných opatrení boli už zrealizované, ktoré nie a s akým výsledkom," doplnil výkonný riaditeľ PAS Peter Serina. Zo stránky ministerstva hospodárstva podľa neho vyplýva, že do 30. augusta 2018 bolo nesplnených 24 opatrení z 35, čo predstavuje 69 %.

"Inými slovami, je veľa úloh, ale málo plnení a možno aj to je dôvod, prečo podnikatelia nepociťujú zlepšenie prostredia na podnikanie napriek tomu, že sa prakticky neustále prijímajú nové a nové záväzky a plány, kde čo a ako vylepšiť," dodal Serina.

Podnikatelia zúčastnení na prieskume navrhli podľa neho podstatné opatrenia na zlepšenie podnikania na Slovensku, pričom jednoznačne najviac požadujú znížiť daňové a odvodové zaťaženie firiem a profesionalizovať štátnu správu. Potrebné je podľa nich aj finančne rozlíšiť kvalitných úradníkov od nekvalitných. Zníženie odvodov by okrem zvýšenia čistých miezd pomohlo podľa PAS aj dlhodobo nezamestnaným sa zamestnať.

Už ste čítali?