Volejbalisti budú v Turecku obhajovať titul v Európskej lige
SITA
SITA

Volejbalisti budú v Turecku obhajovať titul v Európskej lige

Na záverečnom turnaji Európskej ligy volejbalistov v Ankare sa okrem Slovenska predstaví aj Holandsko, Španielsko a domáce Turecko.

BRATISLAVA 30. júna - Plní optimizmu odchádzali slovenskí volejbaloví reprezentanti na turnaj Final Four prestížnej Európskej ligy, ktorý sa v závere týždňa (30. júna - 1. júla) odohrá v tureckej Ankare.

Slováci sa v sobotňajšom semifinále stretnú s víťazom B-skupiny základnej fázy Holandskom.

Druhú semifinálovú dvojicu tvoria domáce Turecko a víťaz "slovenskej" A-skupiny Španielsko.

V nedeľu sú potom v ankarskom areáli TVF Sport Complex Baskent na programe zápasy o konečné umiestnenie.

Zdolaní semifinalisti si zahrajú o bronzové medaily, víťazi o celkový triumf v 9. ročníku tejto prestížnej súťaže. Slováci sú obhajcom trofeje z minulého roka. Vlani v košickej Steel Aréne vo finále zdolali Španielsko 3:2 a sú doteraz jediným dvojnásobným víťazom EL. Predtým triumfovali aj v roku 2008, okrem toho majú v zbierke svojich úspechov aj bronz z roku 2007. Na záverečný turnaj sa prebojovali už po piatykrát.

Štyri špičkové tímy

Z účastníkov tohtoročného Final Four nemajú trofej vo svojej vitríne iba Turci, ktorí spolu so Slovákmi hrali vo všetkých doterajších edíciách.

Holandsko zvíťazilo v III. ročníku (2006), Španielsko o rok neskôr a Slovensko v spomínaných rokoch 2008 a 2011.

Najväčším úspechom Turkov sú dve bronzové medaily z rokov 2008 a 2010.

"Do Ankary sa tešíme skoro všetci. Výnimkou sú iba tí, ktorí sa boja lietania - vrátane mňa," odľahčil hneď na úvod debatu na tému účasti vo finále kapitán tímu smečiar František Ogurčák.

"Sme motivovaní a chceme sa pobiť o čo najlepší výsledok," dodal jeden z najskúsenejších hráčov vo výbere trénera Štefana Chrtianskeho st. Optimizmus bolo cítiť aj z hlasu kormidelníka slovenských volejbalistov.

"Na Final Four cestujeme s cieľom dosiahnuť čo najlepší výsledok. Myslím si, že máme na to, aby sme išli až do finále," neskrýval vysoké ciele lodivod slovenského tímu.

V Ankare sa však stretnú štyri špičkové tímy.

Holanďania, na ktorých Slováci narazia v semifinále, suverénnym spôsobom dominovali v B-skupine, keď prehrali iba dva z dvanástich zápasov (s Českom 1:3 a Tureckom 0:3). V posledných šiestich zápasoch však bodovali naplno a prehrali v nich iba tri sety.

Aj to je dôkaz, že ich forma postupne gradovala. "Zápas s Holandskom v semifinále nebude jednoduchý. Videl som na videu niektoré ich zápasy. Hrajú presne to, čo je pre nich typické - pestrý a rýchly volejbal. Majú veľmi šikovného nahrávača. Nimir Abdel-Aziz má síce ešte len dvadsať rokov, ale už vlani hral v talianskej najvyššej súťaži. Budeme o ňom ešte hovoriť s Ferom Ogurčákom, s ktorým boli spoluhráči. Ďalej majú vynikajúceho diagonálneho hráča Nielsa Klapwijka. Okrem rýchlosti ich zdobí vynikajúco prepracovaná obrana. Majú na to fyzicky stavaných hráčov. Bude to ťažký zápas, ale ja verím, že môžeme cez nich prejsť," verí svojim zverencom tréner Štefan Chrtiansky st.

Kým on si už hru súpera analyzoval, hráči zatiaľ nemajú o "Oranjes" takmer žiadne informácie. "Z tímu súpera poznám nahrávača Nimira Abdela-Aziza. Je mladý a vysoký, hral som s ním v Taliansku," upozorňoval líder tímu František Ogurčák na jeden z tromfov holandského družstva.

V druhom semifinále je favoritom Španielsko

Druhá semifinálová dvojica má favorita v družstve Španielska.

"Osobne si myslím, že v druhom semifinále budú úspešnejší Španieli. Turci síce hrajú doma, ale španielski volejbalisti sú technickejší, celkovo na vyššej úrovni," prognózuje slovenský tréner.

"Myslím si, že hoci Turci budú mať výhodu domáceho prostredia, z druhej dvojice postúpia do finále Španieli," potvrdil jeho predpovede aj kapitán slovenského družstva.

Ak by Slováci a Španieli v semifinále uspeli, stretli by sa už štvrtýkrát v tejto sezóne. V troch dueloch v základnej skupine ťahali "chrtianskovci" za kratší koniec.

Spolu s prehrou na vlaňajšom predolympijskom kvalifikačnom turnaji v Poprade vlečú za sebou šnúru štyroch negatívnych výsledkov. "Bolo by pekné, keby sme sa s nimi stretli ešte raz a konečne ich po sérii štyroch prehier zdolali," zaželal si slovenský kouč.

V tureckej metropole bude opäť môcť počítať so službami skúseného nahrávača Braňa Skladaného. Ten mal po turnaji v rámci základnej fázy v Izraeli dvojtýždňové študijné voľno. Štátnice mu však nevyšli. "Nerozoberali sme to, teraz sa sústreďujeme len na volejbal. Braňo je ale silná osobnosť, verím mu, že to zvládne a nebude to mať vplyv na jeho výkon na ihrisku," nádeja sa Štefan Chrtiansky st. a dodáva: "Jeho návrat je určite posilnením tímu. Je to skúsený hráč, opäť budeme mať dvoch vyrovnaných nahrávačov. Verím, že nám to pomôže."

Slovenskí volejbalisti majú na Turecko dobré spomienky. V roku 2003 si v Istanbule vybojovali postup na ME, v roku 2008 v Izmire príjemne šokovali celkovým prvenstvom v Európskej lige. "Ak by sa to zopakovalo, bolo by to super. Teraz však máme úplne iný tím, mladších hráčov, ale nechýba im motivácia. Ja tomu družstvu verím," uzavrel Štefan Chrtiansky st.

Nominácia:

NAHRÁVAČI: Branislav Skladaný (Generali Unterhaching/Nem.), Juraj Zaťko (Friedrichshafen/Nem.)

SMEČIARI: Štefan Chrtiansky ml. (Hypo Tirol Innsbruck/Rak.), František Ogurčák (Sisley Belluno/Tal.), Milan Hriňák (Volley Team UNICEF Bratislava), Róbert Hupka (Generali Unterhaching/Nem.)

BLOKÁRI: Jakub Joščák (VKP Bratislava), Radoslav Száraz (VK Slávia Svidník), Peter Kašper (ŠK Chemes Humenné)

UNIVERZÁLNI HRÁČI: Milan Bencz (Arago Sete/Fr.), Miroslav Jakubov (ŠK Chemes Humenné)

LIBERO: Matej Kubš (VKP Bratislava)

Program Final Four Európskej ligy 2012 v Ankare (začiatky zápasov sú v SELČ):

30. júna (sobota):

Holandsko - SLOVENSKO (14.00), Turecko - Španielsko (16.30)

1. júla (nedeľa):

zápas o 3. miesto - zdolaní semifinalisti (12.30), finále - víťazi semifinálových zápasov (15.00)

Historický prehľad finálových zápasov EL mužov, poradie účastníkov finálového turnaja a umiestnenie SR:

I. ročník (2004) - Opava (ČR): Česko - Rusko 3:1; poradie: 1. Česko, 2. Rusko, 3. Holandsko, 4. Nemecko, ... 8. Slovensko

II. ročník (2005) - Kazaň (Rus.): Rusko - Fínsko 3:0; poradie: 1. Rusko, 2. Fínsko, 3. Španielsko, 4. Turecko, ... 6. Slovensko

III. ročník (2006) - Izmir (Tur.): Holandsko - Chorvátsko 3:1; poradie: 1. Holandsko, 2. Chorvátsko, 3. Grécko, 4. Turecko, ... 7. Slovensko

IV. ročník (2007) - Portimao (Portug.): Finále: Španielsko - Portugalsko 3:2; zápas o 3. miesto: Slovensko – Slovinsko 3:1; poradie: 1. Španielsko, 2. Portugalsko, 3. Slovensko, 4. Slovinsko

V. ročník (2008) - Bursa (Tur.): Slovensko - Holandsko 3:1; poradie: 1. Slovensko, 2. Holandsko, 3. Turecko, 4. Nemecko

VI. ročník (2009) - Portimao (Portug.): Finále: Nemecko - Španielsko 3:2, o 3. miesto: Portugalsko - Slovensko 3:0; poradie: 1. Nemecko, 2. Španielsko, 3. Portugalsko, 4. Slovensko

VII. ročník (2010) - Guadalajara (Šp.): Portugalsko - Španielsko 3:1; poradie: 1. Portugalsko, 2. Španielsko, 3. Turecko, 4. Rumunsko, 5. Slovensko

VIII. ročník (2011) - Košice (SR): Slovensko - Španielsko 3:2, 1. Slovensko, 2. Španielsko, 3. Slovinsko, 4. Rumunsko

Medailová bilancia po 8. ročníku:

1. Slovensko 2 - 0 - 1

2. Španielsko 1 - 3 - 1

3. Holandsko 1 - 1 - 1

Portugalsko 1 - 1 - 1

5. Rusko 1 - 1 - 0

6. Česko 1 - 0 - 0

Nemecko 1 - 0 - 0

8. Fínsko 0 - 1 - 0

Chorvátsko 0 - 1 - 0

10. Turecko 0 - 0 - 2

11. Grécko 0 - 0 - 1

Slovinsko 0 - 0 - 1

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…