Dobré noviny
Rezort dopravy: Kontroly mostov sa na Slovensku robia pravidelne
TASR
TASR

Rezort dopravy: Kontroly mostov sa na Slovensku robia pravidelne

Na snímke trosky časti zrúteného diaľničného Morandiho mosta 14. augusta 2018 v Janove.
Na snímke trosky časti zrúteného diaľničného Morandiho mosta 14. augusta 2018 v Janove. — Foto: TASR/AP

Na Slovensku sa podľa hovorkyne rezortu Duckej robia bežné prehliadky mostov, teda jarné a jesenné, hlavné prehliadky sú jedenkrát za štyri roky, a takisto sa vykonávajú aj mimoriadne prehliadky.

Bratislava 30. augusta (TASR) - Kontroly mostov sa na Slovensku robia pravidelne, podľa predpisov a na štandardnej európskej úrovni. Uviedla to pre TASR hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR Karolína Ducká. "Údržba a opravy mostov sú u nás dôležitou súčasťou systému hospodárenia s mostnými objektmi," zdôraznila Ducká.

Spravodajský server iDNES.cz vo štvrtok informoval, že v celej Českej republike prejde dôkladnou kontrolou približne tisícka mostov postavených technológiou predpätého betónu. Rovnakú konštrukciu mal aj nedávno zrútený most v talianskom Janove. Okrem jeho pádu donútil českého ministra dopravy Dana Ťoka k tomuto kroku taktiež technický stav mosta cez rieku Ohře v obci Doubí neďaleko Karlových Varov. Skontroluje sa tak približne 400 mostov na železnici a ďalších 600 na diaľniciach a cestách.

Na Slovensku sa podľa Duckej v zmysle Technických podmienok vykonávajú bežné prehliadky mostov, teda jarné a jesenné, hlavné prehliadky sú jedenkrát za štyri roky, a takisto sa vykonávajú aj mimoriadne prehliadky podľa Technických podmienok, čo je úroveň štandardu bežná aj v iných európskych krajinách.

"Zároveň, aj vďaka pomoci z eurofondových zdrojov, sa za posledné obdobie podarilo a darí opravovať viaceré mosty. Len z eurofondov sa počas posledných dvoch programových období zmodernizovalo alebo zmodernizuje takmer 90 mostov," vyčíslila Ducká.

Mosty, na ktorých rekonštrukcia práve prebieha, boli podľa hovorkyne diagnostikované ako objekty v zlom až havarijnom technickom stave. "Preto boli zaradené do eurofondových projektov modernizácie," vysvetlila.

Ako prvé sa podľa ministerstva začali opravovať mosty na východe Slovenska. Z eurofondových projektov v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra je na opravu mostov vyčlenených približne 41 miliónov eur, ďalšie projekty opravy a modernizácie mostov realizuje Slovenská správa ciest zo štátneho rozpočtu. "Najviac z týchto projektov je na území Žilinského, Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja," vymenovala Ducká.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…