Sochu slobody opäť otvorili pre verejnosť
TASR
TASR

Sochu slobody opäť otvorili pre verejnosť

Sochu slobody, symbol americkej demokracie, ktorý ročne priláka vyše 3,5 milióna návštevníkov z celého sveta, čím sa radí medzi najnavštevovanejšie atrakcie v New Yorku, dnes opäť sprístupnili pre verejnosť.

Socha slobody v New Yorku Foto: TASR/AP

New York 4. júla (TASR) - Sochu slobody, symbol americkej demokracie, ktorý ročne priláka vyše 3,5 milióna návštevníkov z celého sveta, čím sa radí medzi najnavštevovanejšie atrakcie v New Yorku, dnes opäť sprístupnili pre verejnosť. Stužku symbolicky prestrihol starosta New Yorku Michael Bloomberg.

Postava Slobody pod svojou ľavou pažou drží dosky predstavujúce americké Vyhlásenie nezávislosti, podpísané 4. júla 1776, a je preto príznačné, že ju znova otvorili v Deň nezávislosti, štátny sviatok, ktorý oslavuje doslova celý národ.

Úrady pamätník uzavreli po vyčíňaní hurikánu Sandy v októbri minulého roka. Októbrová superbúrka síce nespôsobila žiadne škody na konštrukcii samotnej sochy, avšak podpísala sa na okolitých stavbách na ostrove Liberty Island, na ktorom stavba stojí. Voda zaplavila tri štvrtiny ostrova a dosahovala miestami až 2,5 metra, v dôsledku čoho bolo poškodené zábradlie, prístupové chodníky, elektroinštalácia aj podporná konštrukcia objektu.

Škody na ostrove Liberty a susednom ostrove Ellis vyčíslili úrady na 59 miliónov dolárov.

Newyorčanov čaká dnes tradičný ohňostroj nad riekou Hudson, program, hudobný program, v ktorom vystúpia Faith Hill, Tim McGraw a Taylor Swift, a taktiež súťaž v jedení hot-dogov - párkov v rožku. Joey Chestnut, ktorý vlani dokázal za desať minút zjesť 68 párkov v rožku, dúfa, že obháji víťazný titul po siedmy raz.

V Bostone zorganizovali na dnešok prvé veľké verejné zhromaždenie od bombových útokov na maratóne, ktoré zabili troch ľudí a stovky ďalších zranili. Mestá ako Filadelfia, Washington či New Orleans pripravili verejné koncerty pri príležitosti dnešného sviatku.

V hlavnom meste Washington sa na bulvári National Mall zhromaždia tisíce Američanov, aby spoločne sledovali 17-minútový ohňostroj a vypočuli si vystúpenia Barryho Manilowa, Neila Diamonda a Johna Williamsa, ktorý vystúpi s hudbou z filmu Lincoln, informovala agentúra Associated Press.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…