Sochu slobody opäť otvorili pre verejnosť
TASR
TASR

Sochu slobody opäť otvorili pre verejnosť

Sochu slobody, symbol americkej demokracie, ktorý ročne priláka vyše 3,5 milióna návštevníkov z celého sveta, čím sa radí medzi najnavštevovanejšie atrakcie v New Yorku, dnes opäť sprístupnili pre verejnosť.

Socha slobody v New Yorku Foto: TASR/AP

New York 4. júla (TASR) - Sochu slobody, symbol americkej demokracie, ktorý ročne priláka vyše 3,5 milióna návštevníkov z celého sveta, čím sa radí medzi najnavštevovanejšie atrakcie v New Yorku, dnes opäť sprístupnili pre verejnosť. Stužku symbolicky prestrihol starosta New Yorku Michael Bloomberg.

Postava Slobody pod svojou ľavou pažou drží dosky predstavujúce americké Vyhlásenie nezávislosti, podpísané 4. júla 1776, a je preto príznačné, že ju znova otvorili v Deň nezávislosti, štátny sviatok, ktorý oslavuje doslova celý národ.

Úrady pamätník uzavreli po vyčíňaní hurikánu Sandy v októbri minulého roka. Októbrová superbúrka síce nespôsobila žiadne škody na konštrukcii samotnej sochy, avšak podpísala sa na okolitých stavbách na ostrove Liberty Island, na ktorom stavba stojí. Voda zaplavila tri štvrtiny ostrova a dosahovala miestami až 2,5 metra, v dôsledku čoho bolo poškodené zábradlie, prístupové chodníky, elektroinštalácia aj podporná konštrukcia objektu.

Škody na ostrove Liberty a susednom ostrove Ellis vyčíslili úrady na 59 miliónov dolárov.

Newyorčanov čaká dnes tradičný ohňostroj nad riekou Hudson, program, hudobný program, v ktorom vystúpia Faith Hill, Tim McGraw a Taylor Swift, a taktiež súťaž v jedení hot-dogov - párkov v rožku. Joey Chestnut, ktorý vlani dokázal za desať minút zjesť 68 párkov v rožku, dúfa, že obháji víťazný titul po siedmy raz.

V Bostone zorganizovali na dnešok prvé veľké verejné zhromaždenie od bombových útokov na maratóne, ktoré zabili troch ľudí a stovky ďalších zranili. Mestá ako Filadelfia, Washington či New Orleans pripravili verejné koncerty pri príležitosti dnešného sviatku.

V hlavnom meste Washington sa na bulvári National Mall zhromaždia tisíce Američanov, aby spoločne sledovali 17-minútový ohňostroj a vypočuli si vystúpenia Barryho Manilowa, Neila Diamonda a Johna Williamsa, ktorý vystúpi s hudbou z filmu Lincoln, informovala agentúra Associated Press.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…