Dobré noviny
Detskí onkopacienti získali na olympiáde v Poľsku 58 medailí
TASR
TASR

Detskí onkopacienti získali na olympiáde v Poľsku 58 medailí

Slovenskí onkopacienti.
Slovenskí onkopacienti. — Foto: Monika Brillová

Slovensko na olympiáde reprezentovalo 19 detí, ktoré sa otváracieho ceremoniálu zúčastnili spolu s účastníkmi z Ukrajiny, Rumunska, Litvy a Turecka a z jednotlivých onkokliník Poľska.

Prešov 29. augusta (TASR) – Deti, ktoré prekonali onkologické ochorenie alebo stále bojujú so zákernou chorobou, sa v uplynulých dňoch zúčastnili 7. ročníka medzinárodnej Onko olympiády 2018 vo Varšave.

Ako pre TASR v pondelok uviedla štatutárka prešovského OZ Športom k radosti Monika Brillová, súťažiaci prevažne z východného Slovenska získali 35 umiestnení a priniesli si 58 medailí, z toho 30 zlatých.

"Vo štvrtok (23.8) sme odleteli ráno o 10.00 h z košického letiska vládnym špeciálom do Varšavy, kde sa to všetko odohralo. Na poludnie nás prijali na ambasáde SR vo Varšave, kde sme sa naobedovali a prešli do Kráľovského parku. Po krátkej prechádzke nás už čakala Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Pilsudskiego vo Varšave, tradičné miesto onkologickej olympiády. Hlavným organizátorom siedmeho ročníka je Fundacja Spelnionych Marzeň - Nadácia splnených prianí, vďaka ktorej sme tento rok mohli zobrať viac detí zo Slovenska," povedala Brillová.

Slovensko na olympiáde reprezentovalo podľa jej slov 19 detí, ktoré sa otváracieho ceremoniálu zúčastnili spolu s účastníkmi z Ukrajiny, Rumunska, Litvy a Turecka a z jednotlivých onkokliník Poľska.

"Povzbudiť deti na otvorenie prišla aj posádka vládneho špeciálu na čele s kapitánom lietadla a zástupca veľvyslanectva SR v Poľsku. Zapálil sa olympijský oheň, zložil sľub, vyvesila sa zástava, a tak sa začali atletické hry a stolný tenis. V týchto disciplínach sme boli úspešní, získali sme spolu 11 umiestnení a 13 medailí a ako prvá hymna na olympiáde znela práve slovenská," priblížila Brillová.

"Druhý športový deň, sobota (25.8.), bol však pre Slovensko úspešnejší vzhľadom na futbal, lukostreľbu, plávanie a bedminton, kde sme získali spolu 24 umiestnení a 45 medailí vo všetkých športoch," doplnila Brillová.

"V nedeľu (26.8.) popoludní sme odleteli opäť vládnym špeciálom, kde deti mali pripravené detské šampanské a v celom lietadle hrala slovenská hudba. Deti si poobzerali lietadlo, dokonca aj kokpit a iné miesta," dodala Brillová s tým, že po prílete do Košíc ich ešte čakal obed a bowlingový turnaj.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…