Detskí onkopacienti získali na olympiáde v Poľsku 58 medailí
TASR
TASR

Detskí onkopacienti získali na olympiáde v Poľsku 58 medailí

Slovensko na olympiáde reprezentovalo 19 detí, ktoré sa otváracieho ceremoniálu zúčastnili spolu s účastníkmi z Ukrajiny, Rumunska, Litvy a Turecka a z jednotlivých onkokliník Poľska.

Slovenskí onkopacienti. — Foto: Monika Brillová

Prešov 29. augusta (TASR) – Deti, ktoré prekonali onkologické ochorenie alebo stále bojujú so zákernou chorobou, sa v uplynulých dňoch zúčastnili 7. ročníka medzinárodnej Onko olympiády 2018 vo Varšave.

Ako pre TASR v pondelok uviedla štatutárka prešovského OZ Športom k radosti Monika Brillová, súťažiaci prevažne z východného Slovenska získali 35 umiestnení a priniesli si 58 medailí, z toho 30 zlatých.

"Vo štvrtok (23.8) sme odleteli ráno o 10.00 h z košického letiska vládnym špeciálom do Varšavy, kde sa to všetko odohralo. Na poludnie nás prijali na ambasáde SR vo Varšave, kde sme sa naobedovali a prešli do Kráľovského parku. Po krátkej prechádzke nás už čakala Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Pilsudskiego vo Varšave, tradičné miesto onkologickej olympiády. Hlavným organizátorom siedmeho ročníka je Fundacja Spelnionych Marzeň - Nadácia splnených prianí, vďaka ktorej sme tento rok mohli zobrať viac detí zo Slovenska," povedala Brillová.

Slovensko na olympiáde reprezentovalo podľa jej slov 19 detí, ktoré sa otváracieho ceremoniálu zúčastnili spolu s účastníkmi z Ukrajiny, Rumunska, Litvy a Turecka a z jednotlivých onkokliník Poľska.

"Povzbudiť deti na otvorenie prišla aj posádka vládneho špeciálu na čele s kapitánom lietadla a zástupca veľvyslanectva SR v Poľsku. Zapálil sa olympijský oheň, zložil sľub, vyvesila sa zástava, a tak sa začali atletické hry a stolný tenis. V týchto disciplínach sme boli úspešní, získali sme spolu 11 umiestnení a 13 medailí a ako prvá hymna na olympiáde znela práve slovenská," priblížila Brillová.

"Druhý športový deň, sobota (25.8.), bol však pre Slovensko úspešnejší vzhľadom na futbal, lukostreľbu, plávanie a bedminton, kde sme získali spolu 24 umiestnení a 45 medailí vo všetkých športoch," doplnila Brillová.

"V nedeľu (26.8.) popoludní sme odleteli opäť vládnym špeciálom, kde deti mali pripravené detské šampanské a v celom lietadle hrala slovenská hudba. Deti si poobzerali lietadlo, dokonca aj kokpit a iné miesta," dodala Brillová s tým, že po prílete do Košíc ich ešte čakal obed a bowlingový turnaj.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…