Dobrovoľníci z celej republiky háčkujú pre deti v nemocniciach chobotničky. Lekári si ich účinky nevedia vynachváliť
TASR
TASR

Dobrovoľníci z celej republiky háčkujú pre deti v nemocniciach chobotničky. Lekári si ich účinky nevedia vynachváliť

Projekt Chobotničky pre srdiečkové detičky, ktorý sa na Slovensku postupne dostáva do povedomia zdravotníckej aj širšej verejnosti, podporili dobrovoľníci z celej krajiny.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR - Roman Hanc

Krompachy 29. augusta (TASR) - Bábätká na novorodeneckom oddelení v Krompachoch majú od augusta k dispozícii nové hračky - háčkované chobotničky. Sú vyrobené zo stopercentnej bavlny, vyplnené antialergickým dutým vláknom, čím je zabezpečená ich hygienická neškodnosť. Za krompašskú nemocnicu o tom informovala hovorkyňa spoločnosti Agel SK Alžbeta Sivá.

Projekt Chobotničky pre srdiečkové detičky, ktorý sa podľa jej slov na Slovensku postupne dostáva do povedomia zdravotníckej aj širšej verejnosti, podporili dobrovoľníci z celej krajiny. "V zahraničí už zdravotníci odsledovali dopad na predčasne narodené deti, a to že zaznamenali u nich pravidelnejší srdečný tep, lepšie dýchanie, vyššiu hladinu kyslíka v krvi. Navyše sa začínajú chobotničky používať aj pre seniorov v domovoch dôchodcov," uviedla Sivá.

"Chobotničky patria do rúk predovšetkým predčasne narodeným bábätkám. Takýto novorodenci sú zväčša odkázaní na pomoc medicínskych prístrojov, s ktorými ich spájajú rôzne hadičky. U novorodencov pozorujeme pretrvávajúci silný úchopový reflex a hrozí tak náhodné vytiahnutie hadičiek z tela bábätka. Pravdou však je, že chobotničky upokojujú všetky bábätká," povedal riaditeľ nemocnice Miroslav Kraus.

Chobotničky sa podľa Sivej páčia nielen mamičkám, oteckom a priateľom malých detí, ale aj zdravotníkom. Podobne ako rodičia oceňujú ich estetickú a praktickú funkciu. Z hľadiska medicínskeho a skôr praktického chobotničky vítajú zdravotníci preto, že vedia deti hlavne upokojiť.

Od začiatku roka sa v Nemocnici Krompachy narodilo takmer 500 detí. Novorodenecké oddelenie disponuje 12 posteľami a poskytuje starostlivosť pre fyziologických novorodencov. Na neonatologickom oddelení zdravotníci realizujú u všetkých novorodencov ultrazvukový skríning hlavičky, obličiek, skríningové vyšetrenie zraku a sluchu a odber krvi na vrodené poruchy metabolizmu. Mamičky dostavajú ihneď po pôrode bábätká na priloženie k prsníku, nemocnica zabezpečuje i vzdelávanie a poradenstvo pre matky v súvislosti s dojčením a starostlivosťou o novorodenca. Pracovníci novorodeneckého oddelenia vlastnia certifikát v ošetrovaní a resuscitácii novorodenca.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…