Dobrovoľníci z celej republiky háčkujú pre deti v nemocniciach chobotničky. Lekári si ich účinky nevedia vynachváliť
TASR
TASR

Dobrovoľníci z celej republiky háčkujú pre deti v nemocniciach chobotničky. Lekári si ich účinky nevedia vynachváliť

Projekt Chobotničky pre srdiečkové detičky, ktorý sa na Slovensku postupne dostáva do povedomia zdravotníckej aj širšej verejnosti, podporili dobrovoľníci z celej krajiny.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR - Roman Hanc

Krompachy 29. augusta (TASR) - Bábätká na novorodeneckom oddelení v Krompachoch majú od augusta k dispozícii nové hračky - háčkované chobotničky. Sú vyrobené zo stopercentnej bavlny, vyplnené antialergickým dutým vláknom, čím je zabezpečená ich hygienická neškodnosť. Za krompašskú nemocnicu o tom informovala hovorkyňa spoločnosti Agel SK Alžbeta Sivá.

Projekt Chobotničky pre srdiečkové detičky, ktorý sa podľa jej slov na Slovensku postupne dostáva do povedomia zdravotníckej aj širšej verejnosti, podporili dobrovoľníci z celej krajiny. "V zahraničí už zdravotníci odsledovali dopad na predčasne narodené deti, a to že zaznamenali u nich pravidelnejší srdečný tep, lepšie dýchanie, vyššiu hladinu kyslíka v krvi. Navyše sa začínajú chobotničky používať aj pre seniorov v domovoch dôchodcov," uviedla Sivá.

"Chobotničky patria do rúk predovšetkým predčasne narodeným bábätkám. Takýto novorodenci sú zväčša odkázaní na pomoc medicínskych prístrojov, s ktorými ich spájajú rôzne hadičky. U novorodencov pozorujeme pretrvávajúci silný úchopový reflex a hrozí tak náhodné vytiahnutie hadičiek z tela bábätka. Pravdou však je, že chobotničky upokojujú všetky bábätká," povedal riaditeľ nemocnice Miroslav Kraus.

Chobotničky sa podľa Sivej páčia nielen mamičkám, oteckom a priateľom malých detí, ale aj zdravotníkom. Podobne ako rodičia oceňujú ich estetickú a praktickú funkciu. Z hľadiska medicínskeho a skôr praktického chobotničky vítajú zdravotníci preto, že vedia deti hlavne upokojiť.

Od začiatku roka sa v Nemocnici Krompachy narodilo takmer 500 detí. Novorodenecké oddelenie disponuje 12 posteľami a poskytuje starostlivosť pre fyziologických novorodencov. Na neonatologickom oddelení zdravotníci realizujú u všetkých novorodencov ultrazvukový skríning hlavičky, obličiek, skríningové vyšetrenie zraku a sluchu a odber krvi na vrodené poruchy metabolizmu. Mamičky dostavajú ihneď po pôrode bábätká na priloženie k prsníku, nemocnica zabezpečuje i vzdelávanie a poradenstvo pre matky v súvislosti s dojčením a starostlivosťou o novorodenca. Pracovníci novorodeneckého oddelenia vlastnia certifikát v ošetrovaní a resuscitácii novorodenca.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…