Dobrovoľníci z celej republiky háčkujú pre deti v nemocniciach chobotničky. Lekári si ich účinky nevedia vynachváliť
TASR
TASR

Dobrovoľníci z celej republiky háčkujú pre deti v nemocniciach chobotničky. Lekári si ich účinky nevedia vynachváliť

Projekt Chobotničky pre srdiečkové detičky, ktorý sa na Slovensku postupne dostáva do povedomia zdravotníckej aj širšej verejnosti, podporili dobrovoľníci z celej krajiny.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR - Roman Hanc

Krompachy 29. augusta (TASR) - Bábätká na novorodeneckom oddelení v Krompachoch majú od augusta k dispozícii nové hračky - háčkované chobotničky. Sú vyrobené zo stopercentnej bavlny, vyplnené antialergickým dutým vláknom, čím je zabezpečená ich hygienická neškodnosť. Za krompašskú nemocnicu o tom informovala hovorkyňa spoločnosti Agel SK Alžbeta Sivá.

Projekt Chobotničky pre srdiečkové detičky, ktorý sa podľa jej slov na Slovensku postupne dostáva do povedomia zdravotníckej aj širšej verejnosti, podporili dobrovoľníci z celej krajiny. "V zahraničí už zdravotníci odsledovali dopad na predčasne narodené deti, a to že zaznamenali u nich pravidelnejší srdečný tep, lepšie dýchanie, vyššiu hladinu kyslíka v krvi. Navyše sa začínajú chobotničky používať aj pre seniorov v domovoch dôchodcov," uviedla Sivá.

"Chobotničky patria do rúk predovšetkým predčasne narodeným bábätkám. Takýto novorodenci sú zväčša odkázaní na pomoc medicínskych prístrojov, s ktorými ich spájajú rôzne hadičky. U novorodencov pozorujeme pretrvávajúci silný úchopový reflex a hrozí tak náhodné vytiahnutie hadičiek z tela bábätka. Pravdou však je, že chobotničky upokojujú všetky bábätká," povedal riaditeľ nemocnice Miroslav Kraus.

Chobotničky sa podľa Sivej páčia nielen mamičkám, oteckom a priateľom malých detí, ale aj zdravotníkom. Podobne ako rodičia oceňujú ich estetickú a praktickú funkciu. Z hľadiska medicínskeho a skôr praktického chobotničky vítajú zdravotníci preto, že vedia deti hlavne upokojiť.

Od začiatku roka sa v Nemocnici Krompachy narodilo takmer 500 detí. Novorodenecké oddelenie disponuje 12 posteľami a poskytuje starostlivosť pre fyziologických novorodencov. Na neonatologickom oddelení zdravotníci realizujú u všetkých novorodencov ultrazvukový skríning hlavičky, obličiek, skríningové vyšetrenie zraku a sluchu a odber krvi na vrodené poruchy metabolizmu. Mamičky dostavajú ihneď po pôrode bábätká na priloženie k prsníku, nemocnica zabezpečuje i vzdelávanie a poradenstvo pre matky v súvislosti s dojčením a starostlivosťou o novorodenca. Pracovníci novorodeneckého oddelenia vlastnia certifikát v ošetrovaní a resuscitácii novorodenca.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…