Dobré noviny
Pozor na digitálnu únavu: Počítače a mobily ničia naše oči
Inzercia
Inzercia

Pozor na digitálnu únavu: Počítače a mobily ničia naše oči

Používate mobil či počítač každý deň niekoľko hodín? Trápi vás nejasné videnie alebo pálenie očí? Pravdepodobne bude za tým nový fenomén dneška – digitálna únava.

Predstavte si život bez počítačov, mobilov či všade dostupného internetu. Dnes už takmer nepredstaviteľné, však? Či sa nám to páči alebo nie, digitálne technológie sú súčasťou nášho každodenného života. Treba však mať na pamäti, že ich nadmerné používanie nám môže škodiť a často už aj škodí. A ani si to neuvedomujeme.

Digitálna únava je fenomén

Asi najviac zaťažené sú pri práci s mobilmi, smartfónmi či tabletmi práve naše oči, ktoré sú neustále nútené zaostrovať do rovnakej diaľky. A to aj niekoľko hodín denne. Štúdia anglických vedcov z roku 2016 len potvrdila to, čo sa predpokladalo už dávno. Nadmerné používanie digitálnych zariadení vedie k syndrómu suchého oka, teda stavu, kedy oko nedokáže vyprodukovať dostatočné množstvo sĺz na zvlhčenie svojho povrchu.

Zdravotné komplikácie spôsobené technológiami však pri tomto ochorení nekončia, celý rad odborníkov sa domnieva, že mobily a počítače spôsobujú tzv. digitálnu únavu (digital eye strain – DES). Potvrdzujú to aj výsledky prieskumu americkej organizácie The Vision Council z roku 2015, podľa ktorej trpí symptómami digitálnej únavy až 59 percent opýtaných.

A aké sú teda najtypickejšie prejavy? Digitálnu únavu spoznáte podľa pálenia a rezania očných viečok, rozmazaného videnia či začervenania a pocitu suchých očí. Pacienti si tiež sťažujú na bolesť hlavy a s tým spojenú bolesť krku a ramien. Smutným faktom je, že očná klinika je to posledné, na čo drvivá väčšina myslí v prípade, ak na sebe tieto symptómy spozoruje.

Čo spôsobuje digitálnu únavu?

Najčastejším dôvodom vzniku digitálnej únavy je nadmerné namáhanie zraku. Oči totiž dlhé hodiny nútime ostriť do blízka, sú takpovediac neustále „v pozore“, čo očné svaly nesmierne vyčerpáva. Ďalšou príčinou je znížená frekvencia žmurkania a z toho vyplývajúca strata vlhkosti na povrchu oka. Platí, že čím je digitálne zariadenie bližšie k očiam, tým viac sú namáhané.

Minimálna vzdialenosť by podľa odborníkov mala byť aspoň 30 centimetrov. Rýchlejšie sa digitálna únava prejaví u tých, ktorí používajú vo väčšej miere mobily a tablety, keďže máme tendenciu prikladať ich veľmi blízko k očiam, na rozdiel od počítačov a notebookov.

Medzi najrizikovejšie skupiny patria osoby vo veku od 18 – 40 rokov, ktoré v rámci svojho zamestnania, ale aj voľného času, pracujú s digitálnymi technológiami bez prestávky väčšiu časť dňa. Digitálnu únavu však možno pozorovať aj u malých detí, ktoré trávia s mobilom v ruke celé hodiny. Nástup syndrómu digitálnej únavy môže urýchliť nekorigované dioptrické chyby a astigmatizmus.

Nehanbite sa navštíviť lekára

Pokiaľ ste spozorovali zhoršené videnie, ktoré sa ani po niekoľkých týždňoch nezlepšuje, mali by ste si nechať vyšetriť váš zrak odborníkom. Očný lekár vie na základe výsledkov najlepšie posúdiť, či skutočne ide o digitálnu únavu, alebo je za vašimi problémami iný dôvod. Doktor však nie je jasnovidec, preto by ste mu na určenie presnej diagnózy mali uviesť pravdivo, či používate digitálne zariadenia a ako často.

Tiež sa mu snažte čo najlepšie opísať stav vašich očí po ich niekoľkohodinovom sledovaní. Ani tá najlepšia očná ambulancia vám nepomôže, pokiaľ svoje zlé návyky pri vyšetrení zatajíte. Liečba digitálnej únavy je väčšinou postavená na zmene týchto návykov, lekár vám môže odporučiť rôzne cvičenia, známe je napríklad pravidlo 20-20-20, podľa ktorého by sme po každých 20 minútach hľadenia do zariadenia mali vstať a pozrieť sa na 20 sekúnd na iný predmet, ideálne vzdialený 6 metrov (20 stôp).

Oči na takúto vzdialenosť prestanú ostriť, čím dôjde k uvoľneniu napnutých svalov. V prípade syndrómu suchého oka sa zvyknú tiež predpisovať kvapky, ktoré pomáhajú s vlhkosťou povrchu oka.

Vyskúšajte tieto tipy

Ideálne by bolo, ak by sme mohli obmedziť používanie digitálnych zariadení na minimum. Žiaľ, mnoho ľudí si kvôli práci takúto zmenu dovoliť nemôže. Ak však chcete zmierniť prejavy digitálnej únavy, mobily a notebooky by ste mali obmedziť aspoň vo voľnom čase. Počas práce s obrazovkou nezabúdajte žmurkať, pomôcť vám môže aj niekoľkosekundové zatvorenie očí viackrát za hodinu.

Ak vám to priestory dovoľujú, monitor si odsuňte ďalej ako 30 centimetrov, pričom by nemal byť vyššie ako úroveň vašich očí. Na trhu sú dnes aj rôzne pomôcky. Vyskúšať môžete napríklad špeciálne okuliare na sledovanie monitorov, vyhľadávané sú tiež rôzne aplikácie, ktoré blokujú tzv. modré svetlo vyžarujúce digitálnymi zariadeniami. Za suchými očami sa môže skrývať aj klimatizácia, skúste ju vypnúť a sledujte, či to prejavy neziernilo. Ak vám ani tieto opatrenia nepomohli, nájdite si čas a navštívte očného špecialistu.

Už ste čítali?