Dobré noviny
Karel Gott a jeho dve kariéry. V Československu kopíroval hudobných velikánov, v Nemecku musel byť iný
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Karel Gott a jeho dve kariéry. V Československu kopíroval hudobných velikánov, v Nemecku musel byť iný

Karel Gott
Karel Gott — Foto: TASR - Magda Borodáčová

Velikán Karel Gott sa stal hviezdou aj v Nemecku. Jeho kariéra tu však nabrala úplne iný smer. Musel byť iný!

PRAHA/BERLÍN 27. augusta - Vysloviť meno Karel Gott sa nedá bez toho, aby človek necítil úctu a obdiv voči obrovskému umelcovi. Kde sa ale dokonalý hlas objavil? Začiatok speváckej kariéry vyučeného elektrikára sa datuje na rok 1958. Vtedy sa mladý muž so zlatom v hrdle prihlásil do súťaže „Hľadáme nové talenty“. Porotu však jeho operný tenor nejako veľmi neohúril, avšak podarilo sa mu zaujať publikum. Členovia poroty ale dali mladému Gottovi šancu a to len preto, že si to vyžiadali ľudia. Karel Gott dostal angažmán v jednej pražskej kaviarni. Neskôr sa však rozhodol pre štúdium operného spevu na Pražskom konzervatóriu. Netrvalo dlho a v roku 1960 popularita Karla Gotta, začala stúpať.

Foto: TASR - Magda Borodáčová

Rok čo rok bol Karel Gott obľúbenejší a jeho kariéra stúpala do výšin. Po návrate z Las Vegas, kde v roku 1967 dostal 7-mesačný angažmán do hotela Frontier, vydal nemeckú platňu s názvom Gold Prague. Jeho kariéra v Nemecku nie je žiadnym tajomstvom. Avšak len málokto vie, že nemeckí fanúšikovia vnímajú Gottovu kariéru úplne inak, ako Slováci a Česi. Prečo to tak bolo a v čom bol rozdiel?

Jeden človek, dve kariéry

Nemecká kariéra Karla Gotta sa už od začiatku od tej československej líšila. Prelomová nahrávka s názvom „Weiss du wohin“ a nahrávacia zmluva s Polydorom v roku 1967 zmenila umelcov prístup. Z hviezdy, ktorá spolu s textárom a manažérom Jířim Štaidlom vynašli modernú pop-music, sa Gott zmenil na speváka „šlágrov“, popového stredoprúdu, ktorý bol zameraný skôr na strednú generáciu. Išlo o hudbu, ktorá bola usadlejšia, avšak pre Nemcov lepšie chápaná. V tejto hudbe sa totiž spájali nemecké tanečné piesne, vplyv swingových hitov, talianskej kantilény, operety a mnohých ďalších.

Foto: TASR - Pavel Neubauer

Talent a osobnosť aké Karel Gott vlastnil ukázali, že on je ten, ktorý sa dokáže prispôsobiť a presne trafiť do iného vkusu, na aký bol pred tým doma zvyknutý. V Nemecku Gott nemohol spievať coververzie najväčších svetových hitov, tak ako doma. Tam na rozdiel od nás, totiž hviezdy ako Elvis Presley či Beatles poznali. Nemecký manažér Ossi Drechsler a ďalší ľudia z tohto sveta mladému Gottovi vysvetlili, že ak chce byť úspešný a chce preraziť, musí byť iný. Karel Gott nezaváhal a podarilo sa. V krajinách, kde sa hovorilo po nemecky bol Gottovi pripísaný titul „Zlatý hlas z Prahy“ či „Sinatra Východu“. Od týchto čias je Karel Gott uznávaný a úspešný spevák aj za hranicami. Koncerty v Paríži, Paraguaji, Las Vegas, Moskve, Bruseli, Ríme, Londýne, New Yorku či v Sydney neboli ničím neobvyklým.

Úspechy velikána

Najúspešnejšia pieseň zo všetkých nesie názov „Lady carneval“ z roku 1968. Túto skladbu počuli fanúšikovia vo viac ako 60 štátoch. Stretával sa s mnohými uznávanými umelcami ako Frank Sinatra, Diana Rossová, Barbra Streisand a ďalšími. Karel Gott dosiahol aj zápis do Guinessovej knihy rekordov ako stálica popmusic a tiež ako spevák z najpestrejším repertoárom. Už v roku 1977 získal ocenenie „zaslúžilý umelec“ a v roku 1985 sa dočkal titulu „národný umelec“. Karel Gott pôsobí na scéne viac ako 50 rokov, vlastní niečo okolo 60 zlatých platní, 2 strieborné a 7 diamantových platní. Je majiteľom 40 slávikov a počas svojej kariéry predal viac ako 135 miliónov nosičov.

Foto: TASR - Bohdan Kopčák

Nemci na Karla Gotta nezabúdajú a dokázali to aj minulý rok. „Zlatý hlas z Prahy“ sa opäť prihovoril nemeckým fanúšikom a to rovno počas veľkolepého večera v Lipsku, kde si prevzal významnú nemeckú cenu Zlatá sliepka za celoživotné dielo. V sále majstrovi tlieskali tisíce šťastných divákov. „Dôležitým nie je iba „zlatý hlas“, ale aj trošku šťastia,“ priznal v príhovore Gott a následne pobozkal svoju trblietavú sliepku. „Tá mi v zbierke zatiaľ chýba,“ dodal. Na záver a rozlúčku si s detským televíznym zborom po nemecky zaspieval hit zo slávneho animovaného seriálu Včielka Mája a pieseň „Být stále mlád“.

Už ste čítali?