Dobré noviny
Karel Gott a jeho dve kariéry. V Československu kopíroval hudobných velikánov, v Nemecku musel byť iný
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Karel Gott a jeho dve kariéry. V Československu kopíroval hudobných velikánov, v Nemecku musel byť iný

Karel Gott
Karel Gott — Foto: TASR - Magda Borodáčová

Velikán Karel Gott sa stal hviezdou aj v Nemecku. Jeho kariéra tu však nabrala úplne iný smer. Musel byť iný!

PRAHA/BERLÍN 27. augusta - Vysloviť meno Karel Gott sa nedá bez toho, aby človek necítil úctu a obdiv voči obrovskému umelcovi. Kde sa ale dokonalý hlas objavil? Začiatok speváckej kariéry vyučeného elektrikára sa datuje na rok 1958. Vtedy sa mladý muž so zlatom v hrdle prihlásil do súťaže „Hľadáme nové talenty“. Porotu však jeho operný tenor nejako veľmi neohúril, avšak podarilo sa mu zaujať publikum. Členovia poroty ale dali mladému Gottovi šancu a to len preto, že si to vyžiadali ľudia. Karel Gott dostal angažmán v jednej pražskej kaviarni. Neskôr sa však rozhodol pre štúdium operného spevu na Pražskom konzervatóriu. Netrvalo dlho a v roku 1960 popularita Karla Gotta, začala stúpať.

Foto: TASR - Magda Borodáčová

Rok čo rok bol Karel Gott obľúbenejší a jeho kariéra stúpala do výšin. Po návrate z Las Vegas, kde v roku 1967 dostal 7-mesačný angažmán do hotela Frontier, vydal nemeckú platňu s názvom Gold Prague. Jeho kariéra v Nemecku nie je žiadnym tajomstvom. Avšak len málokto vie, že nemeckí fanúšikovia vnímajú Gottovu kariéru úplne inak, ako Slováci a Česi. Prečo to tak bolo a v čom bol rozdiel?

Jeden človek, dve kariéry

Nemecká kariéra Karla Gotta sa už od začiatku od tej československej líšila. Prelomová nahrávka s názvom „Weiss du wohin“ a nahrávacia zmluva s Polydorom v roku 1967 zmenila umelcov prístup. Z hviezdy, ktorá spolu s textárom a manažérom Jířim Štaidlom vynašli modernú pop-music, sa Gott zmenil na speváka „šlágrov“, popového stredoprúdu, ktorý bol zameraný skôr na strednú generáciu. Išlo o hudbu, ktorá bola usadlejšia, avšak pre Nemcov lepšie chápaná. V tejto hudbe sa totiž spájali nemecké tanečné piesne, vplyv swingových hitov, talianskej kantilény, operety a mnohých ďalších.

Foto: TASR - Pavel Neubauer

Talent a osobnosť aké Karel Gott vlastnil ukázali, že on je ten, ktorý sa dokáže prispôsobiť a presne trafiť do iného vkusu, na aký bol pred tým doma zvyknutý. V Nemecku Gott nemohol spievať coververzie najväčších svetových hitov, tak ako doma. Tam na rozdiel od nás, totiž hviezdy ako Elvis Presley či Beatles poznali. Nemecký manažér Ossi Drechsler a ďalší ľudia z tohto sveta mladému Gottovi vysvetlili, že ak chce byť úspešný a chce preraziť, musí byť iný. Karel Gott nezaváhal a podarilo sa. V krajinách, kde sa hovorilo po nemecky bol Gottovi pripísaný titul „Zlatý hlas z Prahy“ či „Sinatra Východu“. Od týchto čias je Karel Gott uznávaný a úspešný spevák aj za hranicami. Koncerty v Paríži, Paraguaji, Las Vegas, Moskve, Bruseli, Ríme, Londýne, New Yorku či v Sydney neboli ničím neobvyklým.

Úspechy velikána

Najúspešnejšia pieseň zo všetkých nesie názov „Lady carneval“ z roku 1968. Túto skladbu počuli fanúšikovia vo viac ako 60 štátoch. Stretával sa s mnohými uznávanými umelcami ako Frank Sinatra, Diana Rossová, Barbra Streisand a ďalšími. Karel Gott dosiahol aj zápis do Guinessovej knihy rekordov ako stálica popmusic a tiež ako spevák z najpestrejším repertoárom. Už v roku 1977 získal ocenenie „zaslúžilý umelec“ a v roku 1985 sa dočkal titulu „národný umelec“. Karel Gott pôsobí na scéne viac ako 50 rokov, vlastní niečo okolo 60 zlatých platní, 2 strieborné a 7 diamantových platní. Je majiteľom 40 slávikov a počas svojej kariéry predal viac ako 135 miliónov nosičov.

Foto: TASR - Bohdan Kopčák

Nemci na Karla Gotta nezabúdajú a dokázali to aj minulý rok. „Zlatý hlas z Prahy“ sa opäť prihovoril nemeckým fanúšikom a to rovno počas veľkolepého večera v Lipsku, kde si prevzal významnú nemeckú cenu Zlatá sliepka za celoživotné dielo. V sále majstrovi tlieskali tisíce šťastných divákov. „Dôležitým nie je iba „zlatý hlas“, ale aj trošku šťastia,“ priznal v príhovore Gott a následne pobozkal svoju trblietavú sliepku. „Tá mi v zbierke zatiaľ chýba,“ dodal. Na záver a rozlúčku si s detským televíznym zborom po nemecky zaspieval hit zo slávneho animovaného seriálu Včielka Mája a pieseň „Být stále mlád“.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…