Nezlomné mesto
Dobré noviny
Dobré noviny

Nezlomné mesto

Na svete existuje veľa miest, ktoré boli rôznymi prírodnými podmienkami, ako aj ľudskou činnosťou dotlačené na pokraj svojej existencie. Iba hŕstka z nich vzdorovala, bojovala proti nepriazni osudu a zvíťazila. Jedným z takýchto víťazov je mesto, ktoré patrí dnes k najrýchlejšie rastúcim na území USA a v súčasnosti má približne 1,8 milióna obyvateľov.

Meno tohto mesta v španielčine znamená „lúky“ a pre ostatných je známe pod názvom Las Vegas. Územie, na ktorom dnes toto mesto stojí, bývalo v dávnych dobách popretkávané sieťou riek, ktoré vytvárali ideálne podmienky pre rozmanitú flóru a faunu. Postupom času začali rieky ustupovať pod povrch a mokrade plné života sa zmenili na vyprahnutú púšť. Ako zázrakom zostalo v tejto obrovskej nehostinnej krajine zelené údolie s jediným zdrojom vody široko-ďaleko.

Nie je preto náhoda, že práve to si prví americkí osadníci z radov mormónskej cirkvi vybrali ako základňu na polceste medzi Salt Lake City a Južnou Kaliforniou. Časť originálnej steny z roku 1855 sa zachovala a je najstaršou nedomorodou stavebnou pamiatkou v Nevade. Impulz na ďalší rozvoj dostala táto malá kolónia v púšti v dobe, keď sa dostavala železnica. Vďaka zásobám vody sa stala skvelým miestom na doplnenie paliva a odpočinku na dlhej ceste zo Salt Lake City do Južnej Kalifornie.

Ekonomická kríza v roku 1917 a prvá svetová kríza negatívne dopadla na Las Vegas, pričom bolo mesto plné nezákonných barov a gangsterských bánd. Smerovanie a oživenie mesta tak, ako ho poznáme dnes, začalo s výstavbou neďalekej Hooverovej priehrady. Robotníci po náročnej týždennej práci odchádzali práve do Las Vegas za zábavou a hazardom. Úradníci si všimli, že takýto zdroj peňazí by bol prínosom pre miestnu ekonomiku, preto v roku 1931 v Nevade legalizovali hazardné hry ako blackjack alebo poker. Od tohto okamihu štartuje slávna éra tejto Mekky turistov a hráčov.

V meste začínajú vystupovať najväčšie filmové a spevácke hviezdy ako Frank Sinatra alebo Elvis Presley a za rok sem prilákali 8 miliónov turistov. Peniaze plynúce od turistov vyvolávajú konflikty medzi miestnymi členmi podsvetia a Las Vegas prischne status nebezpečného a skorumpovaného mesta. Toto obdobie je pre mesto príznačné aj to, že si ho obľúbila armáda, neďaleko neho založila leteckú základňu a v blízkej oblasti prebehli testy atómových zbraní.

Po upokojení situácie v meste a presunutí jadrových testov do podzemia nastalo ďalšie obdobie rozmachu, kedy sa stavajú nové mestské štvrte a samozrejme kasína a hotely. Do Las Vegas smerovali obrovské investície na výstavbu ako aj na reklamu. V tomto období sa mesto opäť raketovým tempom rozširuje do okolitej púšte a zvyšuje sa počet stálych obyvateľov ako aj turistov.

Ale ako to už býva, aj po rozmachu Las Vegas prišiel útlm. V osemdesiatych rokoch sa po celom území USA objavujú obdobné miesta a Las Vegas stráca lesk. Navyše sa zvýšila kriminalita a mesto znova začínalo ovládať podsvetie. Rýchlym zásahom úradov sa situácia zlepšila a prijaté opatrenia pomohli vyčistiť ulice od zločinu.

Dnes sa Las Vegas znova vezie na vlne optimizmu a eufórie. Rýchlo sa rozrastá a obrovské projekty hotelov a kasín lákajú milióny zvedavcov, aby si užili dovolenku a skúsili svoje šťastie. Dúfajú, že budú mať svoj šťastný deň ako Angličan Ashley Revell, ktorý predal všetok svoj majetok, vrátane oblečenia a vsadil si v rulete všetko na červenú. A vyhral.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…