Dobré noviny
Nezlomné mesto
Dobré noviny
Dobré noviny

Nezlomné mesto

Na svete existuje veľa miest, ktoré boli rôznymi prírodnými podmienkami, ako aj ľudskou činnosťou dotlačené na pokraj svojej existencie. Iba hŕstka z nich vzdorovala, bojovala proti nepriazni osudu a zvíťazila. Jedným z takýchto víťazov je mesto, ktoré patrí dnes k najrýchlejšie rastúcim na území USA a v súčasnosti má približne 1,8 milióna obyvateľov.

Meno tohto mesta v španielčine znamená „lúky“ a pre ostatných je známe pod názvom Las Vegas. Územie, na ktorom dnes toto mesto stojí, bývalo v dávnych dobách popretkávané sieťou riek, ktoré vytvárali ideálne podmienky pre rozmanitú flóru a faunu. Postupom času začali rieky ustupovať pod povrch a mokrade plné života sa zmenili na vyprahnutú púšť. Ako zázrakom zostalo v tejto obrovskej nehostinnej krajine zelené údolie s jediným zdrojom vody široko-ďaleko.

Nie je preto náhoda, že práve to si prví americkí osadníci z radov mormónskej cirkvi vybrali ako základňu na polceste medzi Salt Lake City a Južnou Kaliforniou. Časť originálnej steny z roku 1855 sa zachovala a je najstaršou nedomorodou stavebnou pamiatkou v Nevade. Impulz na ďalší rozvoj dostala táto malá kolónia v púšti v dobe, keď sa dostavala železnica. Vďaka zásobám vody sa stala skvelým miestom na doplnenie paliva a odpočinku na dlhej ceste zo Salt Lake City do Južnej Kalifornie.

Ekonomická kríza v roku 1917 a prvá svetová kríza negatívne dopadla na Las Vegas, pričom bolo mesto plné nezákonných barov a gangsterských bánd. Smerovanie a oživenie mesta tak, ako ho poznáme dnes, začalo s výstavbou neďalekej Hooverovej priehrady. Robotníci po náročnej týždennej práci odchádzali práve do Las Vegas za zábavou a hazardom. Úradníci si všimli, že takýto zdroj peňazí by bol prínosom pre miestnu ekonomiku, preto v roku 1931 v Nevade legalizovali hazardné hry ako blackjack alebo poker. Od tohto okamihu štartuje slávna éra tejto Mekky turistov a hráčov.

V meste začínajú vystupovať najväčšie filmové a spevácke hviezdy ako Frank Sinatra alebo Elvis Presley a za rok sem prilákali 8 miliónov turistov. Peniaze plynúce od turistov vyvolávajú konflikty medzi miestnymi členmi podsvetia a Las Vegas prischne status nebezpečného a skorumpovaného mesta. Toto obdobie je pre mesto príznačné aj to, že si ho obľúbila armáda, neďaleko neho založila leteckú základňu a v blízkej oblasti prebehli testy atómových zbraní.

Po upokojení situácie v meste a presunutí jadrových testov do podzemia nastalo ďalšie obdobie rozmachu, kedy sa stavajú nové mestské štvrte a samozrejme kasína a hotely. Do Las Vegas smerovali obrovské investície na výstavbu ako aj na reklamu. V tomto období sa mesto opäť raketovým tempom rozširuje do okolitej púšte a zvyšuje sa počet stálych obyvateľov ako aj turistov.

Ale ako to už býva, aj po rozmachu Las Vegas prišiel útlm. V osemdesiatych rokoch sa po celom území USA objavujú obdobné miesta a Las Vegas stráca lesk. Navyše sa zvýšila kriminalita a mesto znova začínalo ovládať podsvetie. Rýchlym zásahom úradov sa situácia zlepšila a prijaté opatrenia pomohli vyčistiť ulice od zločinu.

Dnes sa Las Vegas znova vezie na vlne optimizmu a eufórie. Rýchlo sa rozrastá a obrovské projekty hotelov a kasín lákajú milióny zvedavcov, aby si užili dovolenku a skúsili svoje šťastie. Dúfajú, že budú mať svoj šťastný deň ako Angličan Ashley Revell, ktorý predal všetok svoj majetok, vrátane oblečenia a vsadil si v rulete všetko na červenú. A vyhral.

Už ste čítali?