Dobré noviny
Povolenie na prevádzku dostalo 11 prírodných a 174 umelých kúpalísk
TASR
TASR

Povolenie na prevádzku dostalo 11 prírodných a 174 umelých kúpalísk

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: TASR - Martin Palkovič

Zákaz prevádzky pre nevyhovujúcu kvalitu vody vydal regionálny ústav verejného zdravotníctva na kúpanie pre dojazdový bazén v Letnom areáli AQUARUTHENIA Svidník.

Bratislava 27. augusta (TASR) - Povolenie na prevádzku malo počas 34. týždňa 11 prírodných kúpalísk, 174 umelých a viaceré prírodné vodné plochy s neorganizovanou rekreáciou. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

"Návštevnosť na mnohých kúpaliskách bola vzhľadom na priaznivé počasie vysoká," uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Zákaz prevádzky pre nevyhovujúcu kvalitu vody vydal regionálny ústav verejného zdravotníctva (RÚVZ) na kúpanie pre dojazdový bazén v Letnom areáli AQUARUTHENIA Svidník. Trvať bude do vykonania nápravy vrátane preukázania vyhovujúcej kvality vody.

Pre premnoženie cyanobaktérií naďalej platí zákaz kúpania sa vo Vinianskom jazere aj vo Vodnej nádrži (VN) Kurinec z dôvodu vysoko prekročených hodnôt chlorofylu a, cyanobaktérií a nízkej priehľadnosti vody. Podľa ÚVZ požiadavkám na kvalitu vody z dôvodu prekročenia medznej hodnoty črevných enterokokov nevyhovovali vzorky vody odobrané z veľkej pláže VN Duchonka a Štrkoviska Sekule. Voda naďalej nie je vhodná na kúpanie zo zdravotných dôvodov aj v rekreačnej oblasti Gazarka Šaštín-Stráže.

Hygienici tiež neodporúčajú deťom, alergikom a osobám s oslabeným imunitným systémom pobyt vo vode na Plážovom kúpalisku Jazero v Košiciach.

Aktuálne informácie o stave sledovaných prírodných a umelých kúpalísk na Slovensku možno nájsť na webovej stránke ÚVZ SR www.uvzsr.sk a na stránkach regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

ÚVZ SR pripravil Dotazník výskytu ochorení súvisiacich s kvalitou vody na kúpanie v Slovenskej republike. V súčasnosti nie sú na národnej úrovni dostupné štatistické údaje o ochoreniach a zdravotných ťažkostiach, ktoré by súviseli s nevyhovujúcou kvalitou vody na kúpanie v prírodných vodných plochách a na kúpaliskách. Do prieskumu sa môžu záujemcovia zapojiť po kliknutí na link, ktorý je uvedený na webovej stránke ÚVZ.

Už ste čítali?