Reštaurácia dáva teplé jedlo núdznym zadarmo. Dodržiava to už niekoľko generácií majiteľov
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Reštaurácia dáva teplé jedlo núdznym zadarmo. Dodržiava to už niekoľko generácií majiteľov

Bohatí tu naozaj cítia zodpovednosť za tých menej šťastlivých. Aby prežili, dávajú im to najpotrebnejšie a všetko ochutené poriadnou dávkou úcty.

Reštaurácia Merkez a Galip, jedna z jej hlavných tvárí. — Foto: reprofoto Middle East Eye

KARAKOCAN 2. septembra (Dobré noviny) - Ak prídete do tohto mestečka a budete v núdzi, nemusíte sa báť, že by sa o vás nikto nepostaral. Každý, kto to najviac potrebuje, tu dostane zadarmo horúce jedlo.

Pekný zvyk sa zachoval v tureckom meste Karakocan, ktoré má 28-tisíc obyvateľov. Medzi spletitými uličkami nájdete aj malú reštauráciu menom Merkez, ktorá už celé desaťročia sýti tých najnúdznejších.

Toto gesto plné ľudskosti sa tu zachováva z pokolenia na pokolenie a pokračuje v ňom aj súčasný majiteľ pohostinstva Mehmet Öztür. 55-ročný muž hovorí, že vždy má aspoň tri stoly voľné pre chudobných stravníkov, a to a dokonca aj v tých najrušnejších hodinách, keď by mohol mať zisky z iných hostí.

Každý deň sem prichádza najmenej pätnásť pravidelných návštevníkov, aby dostali svoju porciu zdarma. Celkovo sa však v meste takto zvykne stravovať až sto chudobných.

Tvár podniku

Jedným z nich je Galip, ktorý si po svoje teplé jedlo chodí už desať rokov. „Bol tu na raňajky a pravdepodobne príde aj na večeru,“ hovorí o ňom mladý čašník.

Galip trpí duševnou chorobou a nezvykne príliš veľa hovoriť. Keď sa ho však spýtate, ktoré miesto v meste je jeho najobľúbenejšie, odpovie vám, že je to reštaurácia Merkez, pretože tam majú úžasné jedlo. Reštaurácia Merkez ponúka návštevníkom svoje denné menu vrátane kebabov, kurčiat, polievok, ryže či šalátov.

Galip je duševne chorý muž. Napriek nepriazni osudu mu však úsmev z tváre neschádza.
Galip je duševne chorý muž. Napriek nepriazni osudu mu však úsmev z tváre neschádza. Foto: reprofoto Middle East Eye

Podľa miestnych obyvateľov sa tradícia kŕmenia najchudobnejších ľudí začala už v roku 1940, a to práve v reštaurácii Merkez, ktorá bola jedným z prvých pohostinstiev v Karakocane. Keď majitelia začali dávať zadarmo jedlo tým, ktorí nemali dosť peňazí na to, aby si ho pripravili doma, tento zvyk sa rýchlo rozšíril aj medzi ostatné miesta v tomto regióne.

„Tradícia tu bola vždy, dokonca aj pred 70 rokmi. Pre nás to bola prirodzená vec, čo sme sa dozvedeli od našich starších. Spomínam si na Hacia Huseyina, majiteľa reštaurácie, a bol som svedkom jeho entuziazmu, keď bol ešte veľmi mladý. Zvykol hľadať najnúdznejších na uliciach a vodil ich v skupinách do Merkezu,“ vysvetlil Öztür podľa Middle East Eye. „Niekedy prišli trikrát denne a niekedy päťkrát.“

Cesta k barakah

Iniciatíva reštaurácie Merkez inšpirovala aj množstvo ďalších podnikov, ktoré dnes kráčajú v ich šľapajach. Bohatí tu naozaj cítia zodpovednosť za tých menej šťastlivých a mesto Karakocan si založilo taký svoj vlastný sociálny sociálny systém.

Miestni obyvatelia totiž tvrdia, že toto prevažne moslimské mesto už celé generácie pestuje presvedčenie, že pomoc tým, ktorí to potrebujú, im prinesie barakah (požehnanie), islamský princíp reciprocity, ktorý hovorí, že viac požehnaní dáte, tým viac sa vám ich dostane.

Núdzni tu nájdu vždy svoje miesto.
Núdzni tu nájdu vždy svoje miesto. Foto: reprofoto Middle East Eye

„To, čo robíme, nie je nič jedinečné ani osobitné. Keď ich pozývam na tanier, nemá to vplyv na moju úsporu, ale skôr mi to prináša barakah,“ hovorí Hasan Gulbasan, ktorý má tiež svoje pohostinstvo pre núdznych.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…