Dron v Amazonskom pralese nakrútil kmeň, o ktorého existencii nikto netušil
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Dron v Amazonskom pralese nakrútil kmeň, o ktorého existencii nikto netušil

Až doteraz sa im podarilo skrývať pred zrakmi civilizácie. Členom expedície sa podaril jeden z najväčších objavov. Je to však pre nich naozaj dobré?

Na snímke vidno indiánske obydlie známe ako „maloka“, ktoré sa nachádza v údolí rieky Javari, v brazílskom štáte Amazonka. — Foto: TASR/AP

BRAZÍLIA 24. augusta (Dobré noviny) - Svet ešte pred ľudstvom skrýva rôzne tajomstvá. A jedno z nich sa podarilo odhaliť práve vďaka moderným technológiám. Prostredníctvom dronu sa podarilo v amazonskom pralese nakrútiť kmeň, o ktorom doteraz nikto ešte netušil.

Informovala o tom brazílska vláda, podľa ktorej táto skupina ľudí žila izolovaným spôsobom života a doteraz nemala nijaký kontakt s okolitým svetom. Fascinujúce video bolo zverejnené túto stredu.

Sekera domorodcov v údolí rieky Javari.
Sekera domorodcov v údolí rieky Javari. Foto: TASR/AP

Expedíciu do týchto takmer nedotknutých končín podnikla National Indian Foundation, vládna agentúra známa ako Funai. Tím precestoval okolo 180 kilometrov v „člnoch, nákladných automobiloch a na motocykloch“ a asi 120 kilometrov „pešo cez hustý les“, aby sa dostali na miesto.

Jedinečný videozáznam sa im podarilo natočiť v údolí rieky Javari neďaleko brazílskej hranice s Peru. Vidno na ňom viacero postáv, pričom jedna z nich nesie predmet, ktorý pripomína oštep. Píše o tom The New York Times.

Expedícia tiež poskytla snímky, ktoré sa podarilo jej členom nafotiť zo zeme. Vidno na nich kanoe, ktoré je vyrobené z dutých palmových kmeňov, a sekery s kamennou čepeľou, ktoré sú uviazané na drevenej rukoväti. Vidno však aj indiánske obydlie.

Organizácia Funai tiež uviedla, že tento región má osem domorodých obyvateľov, ktorí doteraz mali žiadny kontakt s vonkajším svetom, a ďalších jedenásť ľudí, o ktorých nemajú žiadne bližšie poznatky. A hoci sa im podaril prevratný objav, verejnosť uistili, že sa s domorodcami nijako nekontaktovali, aby nezasiahli do ich každodenného života.

Kanoe domorodcov v údolí rieky Javari.
Kanoe domorodcov v údolí rieky Javari. Foto: TASR/AP

Násilie voči indiánom

Tím bol sprevádzaný aj políciou, ktorá v týchto končinách dolapila dve skupiny pytliakov a ktorá zistila, že poľnohospodári tu nelegálne zasahujú do územia, ktoré je vyhradené pre domorodé skupiny. Brazílska vláda uviedla, že takéto zasahovanie a ničenie dažďového pralesa býva často sprevádzané násilím voči domorodým kmeňom, čo ohrozuje ich prežitie v tomto svete.

Minulý mesiac Funai zverejnila video muža z inej časti Brazílie, o ktorom sa predpokladá, že je posledným členom jeho kmeňa.

 

Už ste čítali?

V talianskych Alpách sa mení sneh na ružovo: Čo to spôsobilo?…

V obľúbenej turistickej lokalite sa sneh mení na ružovo. Pozrite si tento…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…