Dobré noviny
Facebookom sa šíri jednoduchý návod, ako obmedziť plasty vo vašom živote. Skúsite?
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Facebookom sa šíri jednoduchý návod, ako obmedziť plasty vo vašom živote. Skúsite?

Je to také jednoduché a pritom to môže zmeniť naozaj veľa. A nielen váš život, ale aj prostredie, v ktorom žijete.

BRATISLAVA 25. augusta (Dobré noviny) - Planétu máme len jednu, no v poslednej dobe ju značne ohrozujú plasty. A začína si to uvedomovať čoraz viac ľudí, ktorí sa snažia zabrániť jej devastovaniu. Pomôcť tomu môžete aj vy. Stačí ak budete dodržiavať týchto jednoduchých deväť tipov pre menej plastov v živote.

1. Noste si vlastnú nákupnú tašku

Plastové tašky či igelitky patria medzi najväčších znečisťovateľov prírody. Ročne ich ľudstvo spotrebuje až 1 bilión, pričom priemerná doba použitia igelitky je len 15 minút! A aká je ich cesta potom? Niektoré sa zrecyklujú, no drvivá väčšina skončí na skládkach alebo voľne v prírode. Dá sa to však aj inak.

Inšpirovať by nás mohli naše babky, ktoré kedysi o autách či igelitkách mohli iba snívať. Na nákupy preto chodievali peši či na bicykli a vždy boli „vyzbrojené“ sieťovkou. A robili to správne, pretože vďaka opätovne použiteľným taškám nevzniká žiadny zbytočný odpad.

Ak teda ešte nemáte svoju plátenú tašku, mala by to byť vaša prvá voľba pri zmene svojich nákupných návykov. Majte ju nachystanú nielen doma, ale aj v kabelke, v práci či v kufri auta.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP, Flickr

2. Majte opakovane použiteľnú fľašu

Ak sa o ľuďoch z nášho storočia bude raz niekto učiť, v knihách bude možno napísané, že to bola doba plastová. A vo veľkom za to môžu najmä plastové fľaše, ktoré nájdete v preplnených obchodných regáloch a následne aj nedbalo pohodené v prírode. Je pritom zaujímavé, že ľudia si vedia svoj nápoj vyniesť aj na kopce, no prázdnu fľašu dolu už nie...

Ich nevýhodou je však to, že sú iba jednorazové, a teda nie sú určené na opakované použitie. Navyše, otázkou zostáva aj to, akým spôsobom sú PET fľaše vyrábané, skladované či distribuované, pretože by mali byť chránené pred priamym slnečným žiarením. Ale či to tak naozaj ja je, už zákazník s 100-percentnou istotou nevie.

Aby ste si teda boli istí, že pijete zo zdravej nádoby, je ideálne zaobstarať si nejakú vlastnú. Najlepšou voľbou sú sklenené fľaše, ktoré môžete opakovane používať, no, samozrejme, treba ich aj pravidelne udržiavať čisté.

Ak sa vám však nechce vynášať do kopca ťažké sklo alebo ak sa bojíte, že sa vám rozbije, zaobstarajte si outdoorovú fľašu vyrobenú EcoCare technológiou, ktorá je hygienicky neškodná a šetrná k životnému prostrediu.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Max Pixel/KEESLER AIR FORCE BASE

3. Prineste si vlastný pohár

Určite ste aj vy videli, aká „spúšť“ zvykne zostať po rôznych hudobných či gastro festivaloch. Hoci sa objavujú už aj predajcovia, ktorí vo svojich stánkoch servírujú jedlo či nápoje v rozložiteľných obaloch, ešte stále hrajú prím tie plastové, ktoré sa nepekne kopia v odpadkových košoch či povaľujú po zemi.   

Aj v tomto prípade sa to však dá inak. Ak viete, že idete na nejakú akciu, nehanbite sa vyzbrojiť vlastným, opätovne použiteľným pohárikom. Stánkari na Slovensku síce ešte na to nie sú veľmi zvyknutí, ale to neznamená, že by vám tam nenačapovali pivo alebo nenaliali vianočný punč. A takýto pohárik by mal byť aj vaším verným spolujazdcom v aute, aby ste si mohli urobiť kávu do vlastného na ktorejkoľvek benzínke a nezaspali za volantom.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: archív EatGreen

4. Baľte si obed do trvácnych dóz

Piť sa musí, jesť sa musí. Nie každý však má možnosť naobedovať sa v pokoji v kantine či v reštaurácii s normálnym stolovaním. Preto si neraz mnohí ľudia nechajú jedlo zabaliť a vezmú ho so sebou trebárs do kancelárie. Alebo sa nám nepáči to, čo je v daný deň v ponuke, a tak volíme jedlo z donášky a kôš v kancelárii potom doslova praská vo švíkoch.

Riešenie však existuje. Stačí, ak si necháte v kancelárii nádobu, do ktorej si pravidelne zbalíte obed alebo jedlo, ktoré ste nezvládli skonzumovať. Trvácne dózy sa vám budú hodiť aj vtedy, ak si doma niečo uvaríte a chcete si to na druhý deň priniesť do práce. A nejaké by sa vám šikli aj do auta - či už na nákupy potravín, alebo v prípade, že váš žalúdok nezvládne veľkú porciu v reštaurácii.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Pixabay/Flickr

5. Povedzte nie jednorázovým slamkám a príborom

V poslednej dobe sa veľa hovorí o boji proti plastovým slamkám. Predsa len, ľudstvo ich nemalo celé tisícročia a aj tak sa dokázalo napiť... A uvedomujú si to aj viaceré podniky, ktoré ich zo svojej ponuky vyradili alebo ich nahradili ekologickejšími variantmi. Väčšina podnikov ich však ešte stále automaticky vkladá do nápojov. Povedzte teda už vopred čašníkovi, že si plastovú slamku neprosíte.

Lenže je toho oveľa viac. Výrobky, ako sú plastové slamky, miešadlá, viečka na poháre či plastové príbory, sú príliš malé na to, aby sa dali recyklovať a rozpadajú sa na malé mikroplasty, ktoré môžu konzumovať zvieratá ako ryby. A tie potom zjeme my. Stojí to za to?

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Pexels/freestockphotos.biz

6. Nepoužívajte vrecká a sáčiky vyrobené z plastu

Je to podobne ako pri bode číslo jeden. Igelitové sáčiky môžeme vymeniť za rôzne vrecúška - či už vyrobené z látky, alebo starej záclony, ktorú takýmto spôsobom aspoň upcyklujeme. 

Navyše, veľkou výhodou je aj to, že potraviny vo vrecúšku sa vám zbytočne nezaparia a nezhnijú, ako to býva pri sáčikoch. A za zmienku stojí aj to, že opätovne použiteľné vrecká či drevené debničky, ktoré sú tiež skvelým pomocníkom pri nákupoch, sa vám aspoň neroztrhnú a ak sa zadarí, môžete ich používať celý život.

A nemusíte sa ani báť, že by ste si kvôli látkovým vrecúškam doplácali viac ako pri sáčiku, rozdiel na váhe je naozaj minimálny a okrem toho robíte to pre prírodu.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Px Here/Public Domain Pictures

7. Spomaľte a večerajte doma

Nie všade vám obed či večeru naservírujú na tanieri a najmä v rýchlych občerstveniach vám neraz okrem jedla pribalia aj kopu obalov, z ktorých sa razom stane odpad. Okrem toho drvivá väčšina stravovacích jednotiek ešte stále nakupuje potraviny v obaloch, čo nie je každému po vôli.

Ak sa teda chcete tomuto „bordelu“ vyvarovať, tak sa skúste navečerať doma. Skúste nakúpiť bezobalovo, navariť a vychutnať si jedlo v domácom prostredí. Doma je prosto doma.

Ilustračné foto.
Foto: Wikimedia CC/Max Pixel

8. Na skladovanie používajte nádoby zo skla

Už aj na Slovensku sa dá v špecializovaných obchodoch nakupovať bezobalovo a šikovníci si dokážu mnohé ukoristiť aj v bežných obchodoch. Potraviny bez obalu však treba doma poriadne uskladniť.

Ideálnou voľbou sú nádoby zo skla, na ktoré pri zaváraní nedali dopustiť ani naše babičky. Uskladniť v nich však môžete aj rôzne suché potraviny, ako sú napríklad vločky, sušené ovocie či koreniny. Navyše, takéto nádoby vyzerajú v „špajze“ či v kuchynskej linke oveľa krajšie ako všakovaké pestrofarebné obaly.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Pixnio

9. Zdieľajte tieto tipy s rodinou a priateľmi

A to najdôležitejšie na záver: podeľte sa o svoje skúsenosti so Zero Waste životom so svojimi blízkymi. Je dôležité hovoriť o tom, čo sa deje s touto planétou a čo s tým môžeme spraviť. 

Diskutovať však treba aj s obchodníkmi a prevádzkarmi a treba im vysvetľovať, prečo si napríklad niečo nekúpite u nich, ale možno vo vedľajšom stánku, kde vám to naservírujú v eko-riade. Nie je na škodu povedať im, aké kroky by ste od nich uvítali a ako sa to dá robiť aj inak. A čím viac ľudí sa ozve, tým viac sa nad tým začnú zamýšľať a hľadať iné možnosti. Riešenia existujú, stačí iba prekročiť svoje vlastné hranice a predsudky.

Deväť tipov pre menej plastov v živote.
Deväť tipov pre menej plastov v živote. Foto: Facebook/Andy Janík

Už ste čítali?