Dobré noviny
Mladí Prešovčania chodia na turistiku, ako keby boli opäť 30-te roky. Ich dobové zábery Tatier vám celkom učarujú
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Mladí Prešovčania chodia na turistiku, ako keby boli opäť 30-te roky. Ich dobové zábery Tatier vám celkom učarujú

Dobový tábor na turistike v slovenských horách.
Dobový tábor na turistike v slovenských horách. — Foto: Facebook/Dobový Tábor

Tieto fotografie vás vrátia do časov minulých, keď bola vysokohorská turistika v našej krajine ešte len v začiatkoch a keď turisti či horolezci prežívali čaro z objavovania miest, kam ľudská noha ešte nevkročila.

PREŠOV 25. augusta (Dobré noviny) – Takéto niečo majestátne slovenské hory nezažili už viac ako sedemdesiat rokov. Skupinka mladých nadšencov histórie sa po našich kopcoch promenáduje v oblečení z 30. rokov minulého storočia a ukazuje čaro vysokohorskej turistiky z obdobia, keď ešte Tatry neboli preplnené turistami. O tom, prečo sa rozhodli obnoviť zašlú slávu časov minulých, porozprával pre Dobré noviny Martin Baran, vedúci historickej skupiny Dobový tábor.

Galéria

Galéria

Ste mladí ľudia, ktorých oslovila história. Odkedy sa jej venujete a na čo všetko sa váš Dobový tábor zameriava?

Náš Dobový tábor tvoria siedmi stáli členovia, muži aj ženy, ktorí sú roztrúsení po celom východnom Slovensku a v meste Martin. Oficiálne fungujeme od roku 2014, ale naše neoficiálne začiatky siahajú pred rok 2010. Naši členovia sú ľudia s vekom nad osemnásť rokov a venujeme sa všetkému možnému, no najviac náš voľný čas vypĺňa história.

Zameriavame sa na históriu rokov 1930 – 1989, ako vojenskú tak aj civilnú. Zúčastňujeme sa rôznych military festivalov po celej východnej Európe. To, samozrejme, znamená, že vlastníme niečo, s čím sa môžeme prezentovať doma a v zahraničí. A to sovietsku poľnú nemocnicu, poľného obuvníka pre sovietsku a nemeckú armádu, poľnú sovietsku leteckú učebňu, poľnú sovietsku poštu. Samozrejme, nezaspali sme na vavrínoch a pracujeme na ďalších projektoch.

Dobový tábor.
Foto: Facebook/Dobový Tábor

Zaujímavosťou našej historickej skupiny je, že sa zameriavame aj na ženy v tomto historickom období, v uniforme alebo bez nej. Chodíme robiť aj komparz do filmov, tiež na veterán zrazy, keď tvoríme posádky dobových vozidiel. Náš člen Michal Foriš vlastní takéto historické vozidlo vhodné na 80. roky.

V poslednej dobe vás ľudia mohli stretnúť na turistike v dobovom oblečení. Ako vznikol tento nápad?

Minulý rok sme začali praktizovať historickú turistiku. Momentálne len v rámci Slovenska, no určite chceme navštíviť aj české kraje a Zakarpatie. Teda prejsť celé územie bývalej predvojnovej ČSR.

Nápad vznikol v hlavách našich členov, ktorí roky chodili na rôzne ukážky bojov a natáčania rôznych dokumentárnych filmov o vojne. Uvedomili si, že história nie je len o vojne, ale aj o civilnom živote, o turistike, o kultúre, o ľuďoch, čo chodia do práce, aby uživili svoje deti.

Dobový tábor.
Takto nejako to vyzeralo na fotografiách z polovice 20. storočia. Foto: Facebook/Dobový Tábor

Z akého obdobia váš odev pochádza a odkiaľ sa vám podarilo takéto kúsky do „šatníka“ zohnať?

Náš odev sa inšpiruje rokmi 1930 – 1945 , momentálne pracujeme aj na povojnovej móde. Inšpiráciou sú nám staré filmy, módne časopisy, dobové fotografie, ako aj príbehy starých ľudí. Ak máte dobové strihy, tak vám každá dobrá krajčírka ušije, čo chcete. Ľahšie veci nám šije naša členka Ivana Hudačková a náš univerzál Michal Foriš.

Veľkým problémom je však zháňanie látky takej, aby jej štruktúra vyhovovala dobe, ktorú chceme stvárniť. V dnešnej dobe sa totiž používajú úplne iné druhy látok. Takou malou perličkou je, že látku pre našu členku Marianu Džubakovú na dobový dámsky turistický oblek sme našli až na dovolenke v ukrajinskej Odese.

Dobový tábor.
Foto: Facebook/Dobový Tábor

Ktoré slovenské hory a kopce ste už stihli v takomto prestrojení pochodiť?

Začali sme v okolí Čegova. No bolo to niekedy v roku 2010. Vtedy táto myšlienka bola ešte len v plienkach a v podstate Dobový tábor ako taký ani neexistoval. Témou pochodov, respektíve turistiky boli väčšinou presuny partizánskych jednotiek alebo Červenej armády. Samozrejme, sem-tam sme sa snažili aj o dobovú módu, ale, popravde, vyzerali sme skôr ako strašiaci do maku. (smiech) Časom sme si trúfli na okolie Gelnice a v poslednom období sú to Tatry.

Dobový tábor.
Foto: Facebook/Dobový Tábor

A aké boli reakcie ľudí, keď vás stretli v takomto prestrojení?

Reakcie ľudí sú „báječné“, čo nás prekvapilo. Uviedol by som taký malý príklad. Cestu z Hrebienka na Bílikovu chatu, čo je asi dvesto metrov, sme absolvovali za štyridsať minút. Naši aj zahraniční turisti sa chceli fotiť a rozprávať, takže sa to trocha natiahlo. (smiech)

Dobový tábor.
Foto: Facebook/Dobový Tábor

Svoje potulky si aj dokumentujete. Nakrúcate či fotíte ich na techniku, ktorá je taktiež dobová, alebo si snímky nejakým spôsobom upravujete, aby pôsobili s nádychom histórie?

Pravda je taká, že zábery robíme na repliku dobovej kamery. Je to z toho dôvodu, že originál, ktorý vlastní náš člen Michal Foriš, je strašne drahý a veľmi by nás mrzelo, ak by sa originálu niečo stalo. Video záznam a fotografie nám upravuje náš člen Martin Baran, no nebránime sa ani uverejňovaniu neupravených fotografií na našej Facebook stránke a YouTube profile Dobový tábor.

Dobový tábor.
Foto: Facebook/Dobový Tábor

Dnes sa hovorí veľa o kvalitnej obuvi, ktorú by sme si mali jednoznačne zaobstarať na vysokohorskú turistiku. Aké je to chodiť po skalách v tej „starej“? Nešmýka sa vám a nie je to tak trochu nebezpečné?

Tak, samozrejme, je to iné. Našu turistickú obuv nám opravuje a vyrába náš člen Vladimír Mitrík, ktorý vlastní spomínaného poľného obuvníka. Tým pádom má skúsenosti a vie poradiť, ako a kde s replikou historickej obuvi smieme ísť.

Dobový tábor.
Foto: Facebook/Dobový Tábor

Nebezpečné to je len vtedy, ak má človek horúcu hlavu a neuvažuje nad následkami. Preto naši členovia majú rôznu historickú obuv. Každá topánka vyrobená šikovnými rukami nášho Vlada je určená na iné podložie a na iný typ túry.

Dobový tábor.
Foto: Facebook/Dobový Tábor

Čo všetko mal teda vo výbave vtedajší turista a čo mu rozhodne nemohlo chýbať?

Tak to je zaujímavá otázka. Určite teplé oblečenie, nôž, jedlo a voda, no hlavne dobrá nálada. Bez tej by to nešlo. (úsmev)

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?